[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 12. 2021   Meniny má Barbora, Barbara       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sympózium o sexuálnom zneužívaní mladistvých v Katolíckej cirkvi
P:3, 06. 02. 2012 12:15, ZAH

Rím, 6. februára (RV CZ) – „Smerom k uzdraveniu a obnove“ – pod týmto titulom sa bude oddnes konať na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme medzinárodné sympózium, zamerané na prevenciu sexuálneho zneužívania mladistvých v Katolíckej cirkvi a obracajú sa predovšetkým k biskupom a predstaveným. Na konferencii, ktorá bude trvať štyri dni, sa zúčastnia zástupcovia 110 biskupských konferencií z celého sveta, predstavení 30 kongregácii a desiatka kardinálov a prefektov pápežských kongregácií. Viac než 40 prednášajúcich – teológov, odborníkov v oblasti kanonického práva, pastoračných pracovníkov či psychológov – sa bude problematikou zneužívania zaoberať z rôznych hľadísk; k delegátom sympózia tiež prehovorí jedna z obetí – Írka Mary Collinsová.

Konanie medzinárodného sympózia nadväzuje na vydanie obežníka Kongregácie pre náuku viery v máji minulého roka, ktorý vyzýval všetky biskupské konferencie, aby do dvanástich mesiacov sformulovali nové smernice pre prípady sexuálneho zneužívania neplnoletých zo strany diecézneho a rehoľného kléru. Mons. Charles Scicluna, ktorý je pri Kongregácii pre náuku viery poverený disciplinárnymi otázkami, vysvetľuje pre Vatikánsky rozhlas, aký prínos bude mať odborná debata na univerzite pre biskupské konferencie v tejto analytickej fáze. „Sympózium otvorí prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál Levada a iste bude hovoriť o smerniciach, ktoré sa majú stáť odpoveďou na tento smutný jav, primeranou miestnemu kultúrnemu kontextu. Mnohí biskupi očakávajú výsledky tejto diskusie, aby po návrate domov mohli dokončiť začatú prácu na smerniciach. Na kongregácii sme už obdržali niektoré vypracované smernice, ktoré teraz preveria naši odborníci, aby ich buď definitívne schválili či si vyžiadali nejakú zmenu alebo zlepšenie po máji tohto roka,“ hovorí Mons. Scicluna k zásadným orientačným dokumentom, ktoré budú koordinovať prácu svetového episkopátu v prípadoch sexuálneho zneužívania.

Prevencia týchto javov však vyžaduje formáciu v základoch, vysvetľuje vedúci disciplinárneho oddelenia Kongregácie pre náuku viery. „Predovšetkým je potrebná formácia tých, ktorí sú činní v pastorácii – kňazov, ale i laických katechétov. Prevencia vzniká zospodu, nie iba zhora. Je potrebná formácia v rodinách, v školách a farnostiach, ktorá pomôže mladým ľuďom rozlíšiť rizikové chovanie a brániť sa pred zlomyseľným zasahovaním cudzích ľudí.“ Delegáti sympózia si vypočujú tiež svedectvo jednej z obetí sexuálneho zneužívania. Túto voľby zdôvodňuje predseda organizačného výboru a vedúci katedry psychológie Gregoriánskej univerzity v Ríme O. Hans Zollner. „Jedným z cieľov konferencie je dať priestor obetiam. Bolo veľmi obtiažne nájsť niekoho ochotného verejne hovoriť o svojom utrpení, až súhlasila jedna pani z Írska. Je to významný obra a iste i veľké prekvapenie, že delegáti vypočujú tento hlas bolesti. Jeho svedectvo sprevádza anglická psychiatrička, ktorá bola v Cirkvi v Írsku poverená, aby vypočula obete sexuálneho zneužívania a referovala o tom,“ vysvetľuje organizátor sympózia, ktoré je ďalším krokom pri rozhodnom boji s pedofíliou v rámci Katolíckej cirkvi.

( TK KBS, RV CZ, ml; pz ) 20120206017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]