[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 05. 07. 2024   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aktualizovaný výber z tlačených médií (2/2012)
P:3, 01. 02. 2012 07:00, DOM

Bratislava, 2. januára (TK KBS) – Tlačová kancelária KBS (TK KBS) prináša výber z tlačených médií, ktoré vyšli vo februári 2012.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 10/2012

Strany 8 – 9: Najnovšie Katolícke noviny pozývajú v Pôstnom období zmeniť štýl života. Deliť sa o dobrá sveta už nie je len vecou veľkorysosti či charity úzkej skupiny ľudí, prípadne požiadavkou určitej náboženskej morálky, ale otázkou prežitia civilizácie. Ak sa nepodelíme, hrozí nám sebazničenie.

Strany 10 – 11: Prinášajú rozhovor so známym francúzskym kňazom a spisovateľom Guyom Gilbertom.

Strana 14: Odpovedajú na čitateľskú otázku, ako sa z hľadiska kresťanskej morálky pozerať na dane a daňové podvody a či je hriech, ak niekto neprizná a neodvedie daň, alebo ide iba o šikovnosť použiť peniaze na iný účel.

Strana 32: Pred návratom do Brazílie sa zhovárajú so sestrou Auréliou Príhodovou, ktorá v najväčšej krajine Južnej Ameriky pôsobí už jedenásť rokov. Misionárka má sen – ísť k indiánskym kmeňom do Amazónie.

Strana 12: Venujú sa arteterapii, ktorá využíva špecifické výtvarné postupy, metódy a techniky. Patrí k nim napríklad kresba, maľba, modelovanie z hliny, práca s prírodným materiálom. Pracuje s tvorbou a reflexiou zameranou na proces, prípadne produkt.

Strana 13: Upozorňujú na narastajúci problém anorexie a bulímie, ktorý súvisí so súčasným pokriveným ideálom krásy. Na mladých ľudí a najmä dievčatá dolieha tlak z médií, propagujúci vychudnutosť ako záruku úspechu.

Strana 19: V rubrike Mladým sa zameriavajú na talentovaného futbalistu Phila Mulryna, ktorý sa rozhodol vstúpiť do kňazského seminára.

Strana 20: V rubrike Kultúra ponúkajú recenziu na francúzsku drámu O bohoch a ľuďoch ovenčenú filmovými cenami, ktorú od začiatku marca možno vidieť aj v našich kinách.

Strana 24: V rubrike Pôstne putovanie s mystikmi Karmelu prinášajú úryvok z diela sv. Terézie z Lisieux Príbeh mojej duše.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Rebrík 3/2012

Str.8/ plán nemocnice s fotografiami a str. 19 - 20/dolné časti strán

Nemocnica v Afrike? Naša predstava bielych svetlých priestorov s vôňou dezinfekčného prostriedku, lekárskej starostlivosti a pravidelným prísunom jedla až na oddelenie, tu nie je samozrejmosťou. Nemocnica v Marial Lou v najnovšom štáte na svete –Južnom Sudáne je jedinou nemocnicou na území veľkom ako 2/3 Slovenska. Čo všetko sa v nej nachádza a ako je to so zdravotnou starostlivosťou v menej rozvinutých krajinách, sa deti dozvedia v marcovom Rebríku.

Str. 1 - 3 + strany 13 - 16 /ľudské telo

Číslo s témou „Od hlavy po päty“ prináša nielen články o tom, čo potrebuje naše telo a z čoho sa skladá, ale aj o ľudských zmysloch a rozličných zaujímavostiach a perličkách, ktoré s ľudským telom súvisia.

Str. 9

Človek – to je telo i duša a preto aj v novom čísle Rebríka nájdete rubriku Veselí duchom, ktorá prináša úlohy a podnety na pôstne obdobie.

Str. 10

Svätá Perpetua a Felicita sa síce často spomínajú vo svätej omši, no u nás nie sú až také známe. Ich viera a život však môžu byť pre nás veľkým povzbudením.

Str. 21 a str. 22 - 23

Jednu stránku sme venovali krížovej ceste pre deti a príspevkom o svätej omši pokračujeme v sprevádzaní detí pri ich príprave na prvé prijatie Eucharistie.

Str. 24 – 25, str. 3/dolná časť strany

Kamarátka Lenka vzala svojich rovesníkov do ambulancie zubného lekára, Rika v Hádankove má pre nich množstvo zaujímavých úloh a v Dobrých správach uverejňujeme zážitky našich čitateľov.

Zdroj: Brigita Janovičová

-----------------------------------------------------------------

Mosty k rodiny (internetový časopis)

Hlavnou témou posledného čísla odborného internetového časopisu www.mostykrodine.sk je Vzťahová väzba. Môžete sa tešiť na zaujímavý rozhovor s Jozefo Haštom, popredným slovenským psychiatrom. Dozviete sa aký majú súvis dojčenie a vzťahová väzba, dočítate sa o potrebe vzťahovej väzby a jej úskaliach v náhradných rodinách. Prečítať si môžete i zaujímavý článok o tom ako funguje pestúnska starostlivosť vo Francúzsku.

Obsah čísla Vzťahová väzba:

1/ Rozhovor s popredným slovenským psychiatrom MUDr. Jozefom Haštom PhD.

2/ Význam náhradného rodičovstva pre deti z detských domovov - Mgr. Elena Vaňová

3/ Význam bondingu v skorom postnatálnom období - PhDr. Ľudmila Matulníková PhD.

4/ Vzťahová výchova a dojčenie - Mgr. Andrea Poloková

5/ Vplyv citovej väzby na vývin mozgu - MUDr. Janka Nosková

6/ Mentalizovanie a rozšírená empatia ako základ pre individuálny vývin jedinca - MUDr. Bohdana írešová, MUDr.Róbert Košťan

7/ Vzťahová väzba a potreby detí v náhradnej starostlivosti - PhDr. Katarína Výbochová

8/ Podpora vzťahovej väzby v podmienkach detského domova z pohľadu psychológa - Mgr. Andrea udeková, Úsmev ako dar

9/ Zvládanie odchodu dieťaťa z profesionálnej rodiny profesionálnymi rodičmi - PhDr. Alena Hepnerová

10/ Vzťahová výchova - voľba pre moderných rodičov - MUDr. Jela Maliariková

11/ Dieťa s neistou vzťahovou väzbou v osvojiteľskej rodine- Mgr. Katarína Gromošová

12/ Podpora vzťahovej väzby profesionálneho rodiča a dieťaťa v detskom domove - PhDr. Emília ibulová

13/ Špecializované programy na podporu budovania vzťahu - Milada Bohovicová o zahraničia

Zo zahraničia:

14/ Pěstounská profesionální péče ve Francii, práce s pěstouny a rodiči umístneného dítete, přihlédnutím ke specifice pěstounské péče pro nejmensší děti - Ivanka SIMEK-LEFEUVRE

Všimli sme si

15/ Bezpečná vzťahová väzba - knižná novinka z pera známeho psychológa a psychiatra Karla Heinza rischa

16/ Do vašej pozornosti: O vzťahovej väzbe a jej význame pre deti v náhradnej starostlivosti Z konferencie v Rajeckých Tepliciach

Zdroj: Tomáš Cehlár

-----------------------------------------------------------------

Duchovný pastier 3/2012

Veľmi často počujeme vetu, ako ten čas rýchlo plynie. A je to pravda. Uvedomujeme si to vždy vtedy keď sa pozeráme do historického kalendára a pripomíname si rôzne výročia. Tento pohľad do minulosti, aby sme nezabúdali pripravili do marcového čísla Jozef Krištof a Daniel Dian v rubrike Výročia marec 2012.

Pôstne obdobie, ktoré sa začalo Popolcovou stredou opäť pred nás postavilo púštneho kazateľa Jána Krstiteľa s jeho prenikavou výzvou: „Pripravte cestu Pánovi!“

Róbert Sarka nám ponúka príspevok na tému Kňaz - služobník Slova posvätený Slovom, v ktorom poukazuje na to, kedy môže byť ohlasovanie zo strany kňaza úspešné, aby moderným spôsobom zasiahol súčasníkov tak ako svojich zasiahol vyššie spomínaný Ján Krstiteľ slovom: „Pripravte cestu Pánovi“!

Celý rok 2012 si Cirkev pripomína jednu z najvýznamnejších udalostí jej života, ktorá poznačila druhú polovicu dvadsiateho storočia a poznačuje aj teraz – Druhý vatikánsky koncil. Polstoročie, ktoré od jeho začiatku uplynulo nás vedie k tomu, aby sme sa pýtali či sme ho pochopili a hlavne realizujem. Preto v pravidelnej rubrike DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL – STÁLE AKTUÁLNY A NENAPLNENÝ dáva redakcia priestor odborníkom z rôznych oblastí ľudského života, teológie, filozofie, histórie, aby vo svetle dokumentov tohto koncilu nám ponúkli svoje myšlienky pomocou ktorých môžeme rozvíjať a napĺňať ciele koncilu ako boli vytýčené. V marcovom čísle nášho periodika

Karol Bošmanský píše na tému Ľudské telo v dokumentoch Druhého vatikánskeho koncilu. Medzi výročiami mesiaca marec je výročie, ktoré nás vedie k významnej osobnosti Katolíckej cirkvi na Slovensku v dvadsiatom storočí košickému biskupovi Jozefovi Čárskemu.

Článok v rubrike OSOBNOSTI DUCHOVNÉHO ŽIVOTA pod názvom Uplynulo polstoročie od smrti biskupa Jozefa Čárskeho pripravil Marián Čižmár. Aj ďalšia pravidelná rubrika SOCIÁLNA NÁUKA CIRKVI V DUCHOVNOM PASTIEROVI nám ponúka dva príspevky na stále aktuálnu tému.

Marcel Cíbik nám otvára Pohľad Klementa z Alexandrie na bohatstvo v rámci jeho diela Quis Dives Salvetur? Anton Adam sa venuje otázke veľmi aktuálnej: Sloboda človeka a jeho dôstojnosť v náuke Katolíckej cirkvi.

Habent sua fata libelli - Knihy majú svoje osudy tak znie názov článku veľkého odborníka na knihy, správcu nitrianskej diecéznej knižnice Ladislava Belása. Predposledná pravidelná rubrika Homílie obsahuje kázne od Kvetnej nedele čiže Nedele utrpenia Pána až po Piatu veľkonočnú nedeľu.

V poslednej pravidelnej rubrike nášho časopisu NOVÉ KNIHY – RECENZIE ponúkame dve knihy: Jozef Jarab recenzuje knihu Ondreja Šmidriaka: Perspektívy pastorácie na Slovensku. Ondrej Štefaňak nám v krátkej recenzii približuje dielo Janusza Mariańskeho: Religia w społeczeństwie ponowoczesnym ( Náboženstvo v postmodernej spoločnosti).

Zdroj: Daniel Dian

-----------------------------------------------------------------

Slovo 5/2012

Najnovšie vydanie Slova sa venuje aj štedrosti a trpezlivosti. Práve tieto dve hodnoty rozoberá v svojom príspevku Sergio Román. Prikladá aj príklady, ako sa naučiť štedrosti, či rady pre rodičov, ktorí chcú seba i deti naučiť trpezlivosti.

Herci z prešovského divadla majú v ostatnom čase jedinečnú možnosť zahrať si v muzikáloch s kresťanskou tématikou. Po Františkovi z Assisi je to Quo Vadis. Andrea Čusová v tejto súvislosti položila niekoľko otázok o úlohe herca Igorovi Kasalovi a Miroslavovi Bodokimu.

Ivan Molčányi po tom, ako v minulom čísle načrtol zopár vecí dôležitých pred vstupom do manželstva, prináša ďalšie dôležité otázky, vďaka ktorým by sme mali lepšie spoznať toho, s kým strávime zvyšok svojho života.

Ján Karas zasa ponúka príbeh manželstva, ktoré bolo položené na zlých základoch a teraz sa otriasa, pričom v ňom trpia všetci.

Slovo prináša aj pokračovanie minuloročnej krížovej cesty z rímskeho Kolosea za účasti Svätého Otca Benedikta XVI., ktorú pripravil páter Raniero Cantalamessa.

Zdroj: Juraj Gradoš

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 9/2012

Titulka novín + titulka Krížovej cesty - Najnovšie Katolícke noviny prinášajú samostatnú vkladanú prílohu Krížová cesta. Autorom textov jednotlivých zastavení je básnik slovenskej katolíckej moderny františkánsky kňaz Rudolf Dilong, výtvarnú zložku tvoria reprodukcie františkánskeho kňaza maliara Teodora Tekela.

Strany I, II, III, IV: Katolícke noviny oslovili pred blížiacimi sa predčasnými voľbami do Národnej rady Slovenskej republiky predstaviteľov parlamentných strán. Ich odpovede na otázky týkajúce sa morálky a celospoločenských problémov ponúkajú v ankete. Katolícke noviny prinášajú tiež podnety Katolíckej cirkvi na Slovensku na smerovanie krajiny v najbližších štyroch rokoch.

Strany 8 – 9: V rubrike Duchovná obnova sa venujú trom vzťahom, v ktorých človek dýcha život: Boh a ja, ja a iní, ja s inými pre iných. Vyváženosť, či lepšie vhodná zostava týchto vzťahov určuje celkovú kvalitu ľudskej osobnosti.

Strany 10 – 11: Spomínajú na Titusa Zemana a proces, ktorý sa odohral vo februári 1952, keď v priebehu troch dní Štátny súd v Bratislave rozhodol o ďalšom osude dvadsiatich ľudí, väčšinou kňazov, ktorých uznal vinnými zo zločinov, za ktoré sa vtedy udeľovali najťažšie trestné sadzby.

Strany 12 – 13: Zameriavajú sa na kult relikvií, ktorý sa v súčasnosti teší akejsi renesancii. Prvotná mníšska tradícia a liturgická prax sú dva základné prvky, ktoré nás môžu priviesť k pôvodnému významu kultu relikvií. Teda k takému významu, aký mali predtým, ako sa stali aj predmetom jednoduchej ľudovej zbožnosti. Úcta k relikviám má dlhú históriu. Prakticky je rovnako stará ako samo kresťanstvo.

Strany 14 – 15: Rozprávajú sa so zakladateľkou a vedúcou osobnosťou Cirkevného konzervatória v Bratislave Evou Malatincovou o tom, aké bolo ovzdušie hudobnej pedagogiky v minulosti a čo sa ponúka dnešnej mládeži v oblastiach spevu, hudby a hudobno-dramatického odboru.

Strany 22 – 23: V rubrike Kultúra predstavujú život a dielo františkánskeho kňaza maliara Teodora Tekela, ktorého 110. výročie narodenia si tento rok pripomíname.

Strany 16 – 17: V rubrike Listáreň odpovedajú na čitateľskú otázku o športovom slangu a nadávkach na futbale alebo hokeji a či je to v rámci športu prípustné.

Strany 36: Pozývajú zúčastniť sa na zbierke s názvom Pôstna krabička pre Afriku, ktorou chce Slovenská katolícka charita venovať zvýšenú pozornosť africkým sirotám postihnutým HIV a aidsom. V duchovnej rovine ide o modlitbu a v materiálnej podobe o peniaz vložený do krabičky s myšlienkou na ľudí, ktorí sú v núdzi.

Strany 26: V rubrike Pôstne putovanie s mystikmi Karmelu si tento týždeň môžete prečítať úryvok z diela Edity Steinovej Veda kríža.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Rebrík 6/2012

Téma Ako sa obliekame sa objavuje vo februárovom čísle časopisu Rebrík. Reportáž sa venuje slovenským krojom, deti si môžu vyrobiť karnevalové masky podľa inšpirácií našej výtvarníčky a v časopise sa dozvedia aj o histórii odievania.

Oblieka sa nielen naše telo, ale aj duša – pomôcť môže modlitba. Na obdobie nastávajúceho pôstu prináša Rebrík čitateľom novú krížovú cestu. Povzbudiť sa môžu nielen životom svätého Tomáša Akvinského a svätej Barbory, ale aj pôstnymi predsavzatiami svojich rovesníkov.

Rubrika pre prvoprijímajúce deti sa venuje bohoslužbe slova vo svätej omši a vyzýva čitateľov, aby napísali, ktorý príbeh zo Svätého písma majú najradšej a prečo.

Šikovné ruky zamestná výroba vlastnej africkej šatky alebo gombíka z kamienka a bystré hlavy vyriešia množstvo úloh nielen zo stránok časopisu, ale aj z rubriky Čítanie s Rebom a Rikou, ktorú nájdu na stránke www.rebrik.sk zadarmo na stiahnutie.

Zdroj: Brigita Janovičová

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 8/2012:

Najnovšie Katolícke noviny sa na začiatku Pôstneho obdobia venujú významu pôstu. Odpovedajú aj na otázky, prečo sa Pôstne obdobie začína Popolcovou stredou a či môže pobožnosť krížovej cesty v kostole viesť laik alebo diakon.

V prvej časti nového seriálu o slovenských diecézach predstavujú našu najstaršiu diecézu – Nitriansku. Na území Nitrianskeho biskupstva stál už v roku 828 kostol a od roku 863 sa tam uskutočňovala misia vierozvestov svätých Konštantína Cyrila a Metoda.

Kňaz Štefan Herényi píše v rubrike Duchovná obnova o najľudskejšej sviatosti – sviatosti zmierenia, ktorá je darom samého Božieho Syna, ovocím jeho vykupiteľskej smrti za nás, je prežívaním nepochopiteľnej reality, ktorá poburovala Ježišových súčasníkov: „Kto môže okrem Boha odpustiť hriechy?“

Kňazi Jaroslav Jaššo, Stanislav Bindas a brat Ján Zemanovič pôsobia v misii na brehu Karibského mora. V dedinke Sangrelaya v Hondurase slovenskí vincentíni dokončujú stavbu Misijného centra Božieho milosrdenstva.

Katolícke noviny spomínajú na významného českého architekta pôsobiaceho na Slovensku Alfréda Piffla, ktorého meno navždy zostane spojené so záchranou a obnovou Bratislavského hradu. Alfréd Piffl dostal 16. februára 2012 Cenu Fra Angelica in memoriam.

Pozývajú do kina na film s názvom O bohoch a ľuďoch. Francúzska dráma je nakrútená podľa skutočných udalostí a jej hlavnými hrdinami sú cisterciánski mnísi.

Dobromilka a Svetlúšik sledujú stopy Konštantína a Metoda v druhej časti detského komiksu o svätých solúnskych bratoch.

V rubrike Pôstne putovanie s mystikmi Karmelu si môžete prečítať úryvok z knihy o živote svätej Terézie Avilskej.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Slovo 4/2012

Na úvod najnovšieho vydania časopisu Slovo sa čitateľom prihovára prešovský emeritný biskup Ján Hirka. Zdôrazňuje skrze modlitbu Otče náš, že my určujeme mieru, akou nám má Boh odpustiť.

Košický vladyka Milan Chautur si v týchto dňoch pripomína 20 rokov od svojej biskupskej vysviacky. V rozhovore pre Slovo prezradil, kde sa cíti doma, i to, aké číta knihy, či pozerá filmy.

V Slove v rodine Sergio Román tentokrát poukazuje na dôležitosť vernosti a spravodlivosti. Práve domov a rodina sú miestom, kde sa človek môže naučiť obsahu týchto dvoch slov.

Slovo prináša čitateľom aj prvú časť minuloročnej

krížovej cesty z rímskeho Kolosea, ktorú pripravil páter Raniero Cantalamessa.

Keď lekári vyriekli osudový verdikt: „Vaše dieťa zomrie“, manželia Sladkowskovci odpovedali láskou a dali svojmu dieťaťu nádej. Aj ich príbeh nájdete na stránkach Slova rovnako ako Zamyslenia na každý deň spolu s liturgickými čítaniami, ktoré tentokrát pripravil otec Peter Cap.

Zdroj: Juraj Gradoš

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 7/2012

Strany 8 - 9: Najnovšie Katolícke noviny sa pri príležitosti sviatku sv. Bernadety Soubirousovej v rubrike Duchovná obnova venujú príkladu jej života a viery. Bernadeta bola veľmi jednoduché dievča. A predsa práve ju Panna Mária osobitne vyznačila. Lurdy sú dnes jedným z najvyhľadávanejších pútnických miest na svete.

Strany 10 - 11: Katolícke noviny si pripomínajú významné výročia troch bývalých nitrianskych biskupov Augustína Roškovániho, Eduarda Nécseya a Jána Pásztora, ktorí svojím životom prispeli k zošľachteniu ľudskej i náboženskej identity a k spoločnému dobru. Ich dielo oslovuje aj dnes.

Strany 12 - 13: Rozprávajú sa s módnou návrhárkou Veronikou Hložníkovou, ktorá tvrdí, že na Slovensku je stále dosť tvorivých a šikovných ľudí. Narodila sa do rodiny, v ktorej bolo umenie niečím samozrejmým. Stále však obdivuje život a tvorbu svojho starého otca akademického maliara Vincenta Hložníka a otca akademického sochára Petra Hložníka.

Strana 14: Dávajú odpoveď na čitateľskú otázku, aké práva a úľavy majú matky po materskej dovolenke, aby zvládli pracovné aj rodinné povinnosti.

Strana 32: V rubrike Misie a rozvoj sa zameriavajú na dobrovoľníctvo, ktoré je konkrétnou aktivitou ľudí s otvoreným srdcom. Dobrovoľníci sa chcú nezištne, bez nároku na finančnú odmenu, podeliť so svojimi talentmi a darmi s ľuďmi žijúcimi v znevýhodnených, chudobných podmienkach. Odchádzajú na niekoľko mesiacov ďaleko od domova svedčiť o svojej viere, nádeji a láske v novej krajine a kultúre.

Strana 20: Katolícke noviny pozývajú čitateľov zapojiť sa do súťaže o vstupenky na bratislavské predstavenie svetoznámeho míma Milana Sládka Krížová cesta.

Strana 22: Dobromilka a Svetlúšik sa vybrali na dobrodružnú púť po stopách svätých solúnskych bratov.

Strana 24: V rubrike Čítame si počas zimných večerov nájdete úryvok z knihy Edgara Allana Poea Poviedky a básne.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 6/2012

Strany 1, 7, 10-11: Najnovšie Katolícke noviny sa pri príležitosti Svetového dňa chorých venujú fenoménu bolesti. Napriek tomu, že veda vie veľmi dobre opísať mechanizmy bolesti, nevieme vyčerpávajúco vyvsvetliť, prečo bolesť existuje, a ešte menej poznáme jej pravý zmysel.

Strany 12-13: Ponúkajú reportáž z unikátneho Kostola svätých Cyrila a Metoda v pražskom Karlíne. Neorománska bazilika vám svojou nezvyčajnou nádherou vyrazí dych.

Strany 8-9: Prinášajú prvú časť cyklu Svedomie a hriech od autorov z Inštitútu aplikovanej etiky v Košiciach. Konanie človeka v akomkoľvek okamihu vždy vyúsťuje do rozhodnutia medzi dobrom a zlom, právom a neprávom.

Strany 20-21: Pozývajú na výstavu venovanú zobrazeniam kresťanských svätíc a antických bohýň vo výtvarnom umení 19. storočia na Slovensku, ktorá je inštalovaná v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.

Strana 14: Kňaz Marián Bublinec dáva v Listárni odpoveď na čitateľskú otázku, či je potrebná Cirkev aj v moderných časoch.

Strany 18-19: Rubrika Mladým vás zavedie do Nórska, kde biele kostolíky patria ku koloritu vidieka.

Strana 21: Rubrika Kultúra recenzuje nekomerčný film Dokonalý zmysel, v ktorom hlavné úlohy stelesnili herci Ewan McGregor a Eva Greenová.

Strana 22: Dobromilka a Svetlúšik si tento týždeň posvietili na kresby a nápady svojich kamarátov – čitateľov detskej rubriky.

Strana 24: V rubrike Čítame si počas zimných večerov si môžete prečítať úryvok z knihy Antoina de Saint-Exupéryho Citadela.

Strana 32: Rubrika Misie sa venuje obchodovaniu s tovarom spravodlivého obchodu, konkrétne s kávou Samay.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Misionár 2/2012

Hlavnou témou februárového Misionára je pokora - jedna z najzákladnejších kresťanských čností. Väčšina článkov sa venuje práve pokore: Pokora, Príbeh rabínov, Pokora pred Bohom, Zaodejte sa pokorou, Otče zhrešil som proti nebu i voči tebe, Modlitba za získanie pokory alebo na záver aj pár pekných myšlienok o pokore.

Komentár Markovho evanjelia rozoberá stať o vyslaní Dvanástich apoštolov na ich prvú misiu, kde Ježiš od nich požaduje veľmi konkrétnu chudobu ako silný znak jeho apoštola.

V článku Pokľaknutie v rubrike škola modlitby je podaný výklad katechézy Svätého Otca o geste pokľaknutia, sklonenia sa pred Bohom.

Februárový Misionár prináša ešte iné články o liturgickom hymne „svetlo tiché“, o duchovných cvičeniach, nechýba ani rubrika Misionár deťom.

Februárová ľudová čítanka prináša znovu pekné misijné kázne o. Štefana Ištvaníka CSsR. Februárový Misionár pripomína a vysvetľuje túto silnú Ježišovú cnosť, lebo on bol tichého a pokorného srdca.

Zdroj: o. Metod Lukačik, CSsR

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 5/2012

Strany 1, 10-11: Najnovšie Katolícke noviny sa rozprávajú so známou českou psychoterapeutkou Kateřinou Lachmanovou, ktorá podáva odbornú pomoc ľuďom aktívnym v Cirkvi, prednáša na viacerých univerzitách, organizuje duchovné obnovy a exercície, ale aj tábory pre mladých. Je autorkou kníh o duchovnom živote, niektoré z nich vyšli v slovenčine.

Strany 8-9: V rubrike Duchovná obnova sa venujú téme, ako hľadať a prežívať istotu v prítomnosti. Človek je najradšej, keď má veci pod kontrolou. Čokoľvek sa mu vymkne z rúk či zamáva jeho istotami, hneď mu podlamuje sily a stráca pôdu pod nohami. Nenadarmo sa hovorí, že je naraz „hore nohami“.

Strany 12-13, 22: Zameriavajú sa na ľudové zvyky a tradície súvisiace s fašiangami. Na fašiangové prestrojenia si tento týždeň posvietili aj Dobromilka a Svetlúšik v rubrike Deťom.

Strany 14: Dávajú odpoveď na čitateľskú otázku, prečo sú potrebné svätá spoveď a duchovné vedenie.

Strana 32: Pripomínajú si 150 rokov od smrti Pauliny Jaricotovej, ktorá bola zakladateľkou Pápežského misijného diela šírenia viery, predchodcu a jedného zo štyroch pilierov Pápežských misijných diel. Práve táto francúzska laička bola iniciátorkou živého ruženca a podporovateľkou modlitieb za misie.

Strana 21: Cirkevný historik Peter Zubko recenzuje knihu Petra Slepčana a Róberta Letza s názvom Krížom k svetlu. Život a dielo biskupa Michala Buzalku.

Strany 18-19: Rubrika Mladým sa pozerá na rok 2012 a tvrdí, že svet je taký, ako si ho vytvárame my, ľudia. Prijateľný je natoľko, nakoľko ho dokážeme buď zveľaďovať, alebo ochudobňovať. Aj na nás záleží, čo urobíme.

Strana 24: V rubrike Čítame si počas zimných večerov nájdete úryvok z knihy Vincenta Šikulu S Rozarkou.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Slovo 3

Súčasťou tradície Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorá si pripomína štvrté výročie vyhlásenia metropolie, sú špecifické pomenovania svätých. V najnovšom Slove sa môžete dozvedieť nielen tieto pomenovania, ale aj ich význam. Osobnosť otca Jána Mastiliaka vysoko prekračuje rámec bežného života. O jeho dlhodobom pobyte u svojich rodičov v Prešove na sklonku totality porozprávala čitateľom pani Katarína Šmigová. V Slove v rodine Sergio Román ukazuje úlohu pravdy a služby v rodine. Veď už malé dieťa má hlad po pravde. Na záver pridáva desať rád služby. Práve služba núdznym je nosnou témou charity. V Slove začína cyklus predstavovania jednotlivých domov gréckokatolíckej charity práve zariadením pre ľudí bez domova. Slovo prináša aj svedectvo muža, ktorý cez modlitby našiel pokoj v duši aj napriek takej zákernej chorobe, ako je rakovina, či príbeh

založený na skutočnom utrpení francúzskych cisterciátov v Alžírsku, ktorý si môžete pozrieť od 21. marca aj v kinách.

Zdroj: Juraj Gradoš

-----------------------------------------------------------------

Posol 2/2012

Februárové vydanie mesačníka slovenských katolíkov Posol otvárajú slová Svätého Otca Benedikta XVI. na tému: Božie svetlo (k Sviatku Obetovania Pána) a príspevok autora Romana Modiga Znamenie bezpečného života, pripomínajúci, že Ježiš chce byť svetlom v našom osobnom živote uprostred chaosu súčasného pohanstva.

Históriu Škapuliara Božského Srdca a mená svätíc, s ktorými sa tradícia škapuliara spája, pripomína páter Milan Hromník v rubrike Úcta k Ježišovmu Srdcu.

Rubrika Oživme si vieru ponúka vysvetlenie z Katechizmu Katolíckej cirkvi, ako správne chápať a praktizovať vyznanie kresťanskej viery – Verím v svätú Cirkev katolícku, so zreteľom na pojmy: Cirkev ako Boží ľud, Cirkev ako Kristovo telo a Cirkev ako chrám Ducha Svätého.

Nad skutočnou krásou sa vo svojej úvahe zamýšľa autor Ján Černý, pričom k úvahe ho podnietil pohľad na krásu niektorých vzácnych drahokamov.

Božie dary pre život a S vnímavým srdcom v bolestiach sveta sú názvy dvoch príspevkov v rubrike venovanej konkrétnym úmyslom Apoštolátu modlitby na mesiac február z pera redaktorky Andrey Eliášovej. Približuje v nich príklad laických misionárov – manželov Baldínskych, ktorí každoročne časť roka prežívajú v Afrike, aby tam pomáhali. Spomína tiež jezuitu Garyho Smitha, ktorý ako kňaz niekoľko rokov slúžil utečencom na severe Ugandy.

Nechýbajú ani tradičné Iskry kresťanského ducha od Jána Trojana na povzbudenie, tentoraz zamerané na prijímanie utrpenia i skvalitňovanie modlitby v našom živote.

Článok Ne(p)oddávajme sa ohováraniu nabáda, aby sme sa vyhýbali neproduktívnemu posudzovaniu blížnych a rozhovorom o chybách iných, ale nech budujeme „duchovné chrámy“, v ktorých má Boh zaľúbenie.

Nad úlohou Svätého písma v našom živote sa zamýšľa biblista Ján Ďurica. V rubrike Stretnutie s Božím slovom približuje rozhovor s Pánom Bohom, Ježiša ako najlepšieho priateľa, ktorý sa chce s nami stretnúť, a Božie slovo aj ako cestu k zrelosti.

Anna Prihodová sa podelila o zaujímavú životnú skúsenosť v príspevku nazvanom Naša kaplnka a H. Jarábeková opisuje zážitok záchrany dieťaťa v príhode s názvom Ďakujem ti, Bože.

Boh si nás formuje cez rôzne udalosti, aj cez kríže a bolesti – je názov príspevku Andrey Eliášovej, ktorá pri príležitosti Svetového dňa chorých (11. február) približuje podnetné skúsenosti apoštolátu rehole milosrdných bratov medzi trpiacimi, chorými a drogovo závislými.

Rubrika Moja misijná skúsenosť je tentoraz nadpísaná titulkom článku Cirkev v Rusku žije! Opisuje skúsenosť rehoľnej sestry Anastázie z rehole Dcér kresťanskej lásky o katechizácii a jej požehnaných výsledkoch na Urale.

Našla silu žiť ináč – skutočný príbeh vykresľuje záchranu a uzdravenie matky viacpočetnej rodiny pomocou zeleného škapuliara.

V rubrike Z našich dejín páter Milan Hromník pripomína Počiatky kresťanstva na území Slovenska. Redaktorka Irena Kostolanská sa v príspevku On je náš Pokoj delí o zaujímavú skúsenosť z cesty vlakom.

Známa autorka kníh pre deti a mládež Mariana Komorová v rubrike Posol deťom malým i veľkým prináša poučný príbeh s posolstvom nazvaný Matej ľady láme.

V časopise opäť nechýbajú ani správy z rôznych častí sveta a Cirkvi, zhrnuté v rubrike Letom svetom a v rubrike V Božej blízkosti sa v článku Solo duo! dočítate aj o pozoruhodnej skúsenosti dvoch rehoľníčok v Lurdoch. Tých, ktorí majú radi poetické slovo, potešia verše Jána Maršálka uzatvárajúce najnovšie vydanie časopisu.

Zdroj: Irena Kostolanská

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk; ml ) 20120201016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]