[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 05. 07. 2024   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aktualizovaný výber z tlačených médií (1-2/2012)
P:3, 02. 01. 2012 14:44, DOM

Bratislava, 2. januára (TK KBS) – Tlačová kancelária KBS (TK KBS) prináša výber z tlačených médií, ktoré vyšli v januári 2012.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 4/2012

Najnovšie Katolícke noviny sa rozprávajú s Monikou Mačkinovou, ktorá pôsobí na Fakulte sociálnej práce Slovenskej zdravotníckej univerzity a Katedre sociálnej práce Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, o situácii migrantov a utečencov u nás.

Pri príležitosti sviatku Obetovania Pána etnologička Katarína Nádaská približuje ľudové zvyky a tradície súvisiace s Hromnicami a sviatkami svätých Blažeja, Doroty a Mateja.

Historička umenia Zuzana Dzurňáková rozoberá známe diela Rogiera van der Weydena a Petra Paula Rubensa, ktorí výtvarne stvárnili Obetovanie Pána.

V rubrike Duchovná obnova sa kňaz Peter Mášik zameriava na sviatosť Eucharistie, ktorou sa završuje uvádzanie do kresťanského života. Tí, čo boli krstom povýšení do hodnosti kráľovského kňazstva a birmovaním hlbšie pripodobnení Kristovi, získavajú v Eucharistii spolu s celým spoločenstvom účasť na samej Pánovej obete.

Psychologička Katarína Ščurková odpovedá na čitateľskú otázku, ako si trénovať a zlepšovať pamäť pri učení.

Koncom minulého roka zasiahla Filipíny tropická búrka, ktorá spôsobila veľké škody. Okrem obetí na životoch mnohí ľudia zostali bez strechy nad hlavou. Krajinu však postihujú aj iné ťažkosti. Filipíny majú 95 miliónov obyvateľov, z ktorých asi 80 percent tvoria katolíci. Približne tretina ľudí však žije pod hranicou chudoby.

Rubrika Kultúra ponúka recenziu knihy Petra Seewalda Kult a filmu Strom života, v ktorom hlavné úlohy stelesnili Sean Penn, Brad Pitt a Jessica Chastainová.

Dobromilka a Svetlúšik si tentoraz posvietili na fašiangové veselice a masky.

Rubrika Čítame si počas zimných večerov prináša úryvok z Dostojevského poviedky Roľník Marej.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Charita 4/2011

Aktuálne číslo časopisu Charita – 4/2011 je venované téme Pomoc Haiti.

Verím, že Vám časopis ponúkne príležitosť a niekoľko článkov, ktoré priblížia prácu a presvedčia o jej význame, tak ako to cítia zamestnanci Slovenskej katolíckej charity.

Výber z obsahu

Aktuality – Stužková slávnosť v Praktickej škole sv. M.M.Kolbeho v Spišskej Novej Vsi

Téma – Pomoc Haiti – monitoring projektov realizovaných zo zbierok SKCH a KBS

Uveril som tým, čo hľadajú Boha– rozhovor s fotografom Matúšom Zajacom

Cez telo k duši – Zomieranie – prirodzená súčasť nášho života?, Príbeh zvláštneho divadla

Spiritualita – S „človečinou“ pod čiernym habitom – spoločenstvo Milosrdných bratov

SKCH v obrazoch – Haiti

Ďalšie informácie

Najnovšie číslo časopisu Charita – 4/2011, ako aj staršie čísla nájdete na www.charita.sk v časti Dokumenty.

Časopis Charita

Sekretariát Slovenskej katolíckej charity vydáva časopis s názvom Charita, kde predstavuje nie len svoju činnosť, ale zároveň reaguje aj na aktuálne spoločenské otázky súvisiace so sociálnymi službami a pomocou ľuďom, ktorí si sami pomôcť nedokážu. Časopis je nepredajný a vychádza vďaka finančnej podpore z projektov SKCH a darcov SKCH. Prostredníctvom diecéznych a arcidiecéznych charít je distribuovaný po celom Slovensku. Náklad každého čísla je 5 000 ks.

Zdroj: www.charita.sk

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 3/2012

Najnovšie Katolícke noviny prinášajú zoznam mien 50 výhercov Veľkej predplatiteľskej súťaže, ktorej hlavnou cenou bolo rodinné auto Fiat Qubo.

Redaktorka Mária Raučinová sa rozpráva s americkou teologičkou a publicistkou Katrinou Zeno, ktorá vďaka teológii tela podľa Jána Pavla II. prešla od utrpenia k radosti.

V rubrike Duchovná obnova sa dominikán Reginald Adrián Slavkovský venuje téme, čo všetko riskujeme pri slobode v pravde. Naša sloboda rozhodovania je vždy zasadená do širšieho rámca, ktorý ju podmieňuje a obmedzuje. Čo všetko na ňu vplýva?

Marek Poláček ponúka reportáž zo Slovenského raja, kde sa nachádza zrúcanina kartuziánskeho kláštora. Od roku 1986 tam každoročne prichádzajú dobrovoľníci, aby toto miesto zachovali pre budúce generácie.

V rubrike Listáreň dáva kňaz Pavol Hucík odpoveď na čitateľskú otázku, aký je rozdiel medzi požehnaním a mágiou.

Rubrika Mladým reaguje na slová pápeža Benedikta XVI., ktoré adresoval mládeži v posolstve k Svetovému dňu pokoja 1. januára 2012.

Vedúca Katedry slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Mária Dobríková spomína na významného slovenského jazykovedca a vysokoškolského pedagóga Šimona Ondruša, s ktorým sme sa pred rokom rozlúčili.

Rubrika Kultúra ponúka recenziu na knihu Mitcha Alboma Utorky s Morriem aj na DVD film Svätý Anton Paduánsky.

Dobromilka a Svetlúšik si tentoraz posvietili na zážitky malých vinšovníkov z koledovania v rámci zbierky Dobrá novina.

V rubrike Čítame si počas zimných večerov nájdete úryvok z diela Margity Figuli Tri gaštanové kone.

Rubrika Misie a rozvoj vám ponúka tipy, ako neplytvať, a tiež pozýva čitateľov zapojiť sa do súťaže s návzom Čo viete o slovenských misionároch.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Viera a život 6/2011

Aktuálne číslo dvojmesačníka Viera a život sa venuje téme Biblia v dimenziách civilizácie a kultúry, prináša tieto príspevky:

V úvodnej analýze čísla autor – teológ Ján Ďurica vysvetľuje Vzťah Božieho slova k Svätému písmu (od str. 3)

Nad vzťahom Biblia a slovenská literatúra uvažuje literárna historička profesorka Eva Fordinálová v príspevku s názvom Na počiatku bolo Slovo (od str. 14)

Biblické inšpirácie vo výtvarnom umení zasa v ďalšom príspevku rozvíja autorka Alena Piatrová (od str. 20)

O spomienky viažúce sa k pašovaniu Sv. písma v časoch totality sa podelili novinár Anton Selecký a starosta Malej Frankovej Jozef Kromka(od str. 24)

S čím všetkým sa stretávajú dnešní misionári pri odovzdávaní Ježišovho posolstva v misiách? – o tom píše misionárka, ktorá pôsobila na Filipínach, sestra Laura Vlčáková (od str. 28)

Mnohí svätci sa statočne „hrýzli“ s nepriazňou osudu a dokázali často aj nemožné – tvrdí v profilovom rozhovore umelecký rezbár z Dunajskej Lužnej Juraj Mertuš v rozhovore s Andreou Eliášovou (od str. 31)

V rubrike Profily sa viac dozviete o obete mladého kňaza Ignáca Kriššáka zo Spoločnosti Ježišovej (od str. 42) z pera jezuitu Františka Sočufku.

Osud zabudnutého, no nadaného ruského kňaza i filozofa a matematika Pavla Alexandroviča Florenského, ktorého totalitný režim odsunul do nehostinného trestaneckého prostredia, ponúka do pozornosti autor Daniel Porubec. (Od str. 48)

Pravidelnú teologickú meditáciu ponúka aj tentoraz jezuita a obľúbený exercitátor páter Jozef Šuppa (od satr. 55)

Objaviť perlu, ktorou je adorácia a chvíle strávené v Ježišovej prítomnosti vyzýva v duchovnom zamyslení kňaz Martin Kakalej (od str. 59).

Známy publicista Július Rybák pripomína 90. rokov od úmrtia najväčšieho slovenského básnika Pavla Országha Hviezdoslava (od str. 65)

Zaujímavým predmetom objaveným pri archeologických výskumoch stredovekých kostolov sa venuje odborníčka Klára Furyová (od str. 70) , pričom jej obsažný materiál dopĺňa aj obrazová príloha časopisu (na str. 38-41)

Duchovné poklady a vzácne dedičstvo malebnej zamagurskej dedinky Malá Franková pripomína publicistka Oľga Slivková (od str. 77)

Duša svätého hudobníka-pod názvom tohto príspevku nájdete zaujímavú úvahu talianskej odborníčky Daniely Sabatiniá k 200. výročiu narodenia skladateľa Franza Liszta (na str. 82- 85)

Nechýba ani rubrika Echo pripomínajúca výročia známych i zabudnutých osobností (od str. 86) a recenzie pozoruhodných diel (od str. 88)

Zdroj: Andrea Eliášová

-----------------------------------------------------------------

Slovo 2/2012

Proroci patria nielen do Starého Zákona ale aj do novozákonnej

epochy. Jedným z nich bol aj Simeon, ktorý držal malého Ježiša v náručí. V rozhovore manželia McCauleyovci z Írska pre Slovo približujú úlohu a poslanie povolaných do prorockej služby v súčasnosti. Hovoria aj o vlastnej ceste a o tom, ako oni prijali toto povolanie.

Ako jedno z novozákonných proroctiev možno chápať aj Zjavenie sv. apoštola Jána. Nad ním ako aj nad proroctvom sa zamýšľa v téme čísla profesor Anton Tyrol. Poukazuje na to, že obrazy, symboly, symbolické údaje a dramatické výjavy označujú drámu zápasu medzi dobrom a zlom. Tento zápas sa odohráva v celých dejinách, ktoré netreba vidieť v postupnosti, ale vcelku.

V Slove v rodine Sergio Román poukazuje na potrebu počestnosti v spoločenskom i rodinnom živote. Rovnako rozvíja úlohu

zodpovednosti napríklad aj pri úlohe staršieho súrodenca.

V Slove nájdete aj príbeh založený na svedectve matky, ktorá nedávno prišla o svoje malé dieťa pri teroristickom úroku v Belgicku.

Zdroj: Juraj Gradoš

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 2/2012

Najnovšie Katolícke noviny informujú o aktuálnom sedemnástom ročníku koledníckej akcie Dobrá novina. Malí koledníci priniesli dobrú novinu tradične začiatkom roka aj do prezidentského paláca v Bratislave.

Ponúkajú aktuálne spravodajstvo zo slávenia sviatkov Troch kráľov a Krstu Pána vo Vatikáne.

V rubrike Duchovná obnova sa venujú téme šťastia, ktoré si zvykneme na začiatku roka navzájom želať. Šťastie má však aj iný význam - je synonymom blaženosti. Blaženosť sa spája s vnútornou pohodou, s vedomím konania čohosi pozitívneho, odráža spokojnosť a vyrovnanosť, ktoré sa nezískajú výhrou v lotérii alebo dedením nečakaného bohatstva, ale usilovnou prácou, celoživotnou snahou a cieľavedomou činnosťou.

Rozprávajú sa s misionárom Jakubom Rajčánim SVD o Japonsku, kde sa ku Katolíckej cirkvi hlási 0,4 percenta obyvateľstva. Po svätej omši sa komunita veriacich stretne na káve alebo čaji, aby sa podelili o skúsenosti a určili si úlohy na fungovanie farnosti.

Upozorňujú na spôsob, akým si dnes organizujeme svoj čas, ktorý nie je len otázkou praktických záležitostí, ale je symbolom toho, ako žijeme. Viaceré katolícke spoločenstvá a skupiny sa pridali k Európskej aliancii za nedeľu, ktorá organizuje kampaň na ochranu nedele a bojuje za férovejšie podmienky pre rodiny. Sláviť Pánov deň znamená dať Boha na prvé miesto.

Prinášajú spomienky Júliusa Porubského, prvého predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska, na jeho uväznenie totalitným režimom v päťdesiatych rokoch.

V rubrike Bioetické fórum sa zamýšľajú nad výsostne aktuálnou témou súvisiacou s krízou v zdravotníctve.

V rubrike Listáreň dávajú odpovede na otázky, kedy a pre koho sa slávi svätá omša v súkromí.

V rubrike Kultúra recenzujú nový dokumentárny film o herečke Kataríne Kolníkovej.

Dobromilka a Svetlúšik si tentoraz posvietili na príbeh každého z nás, za ktorým stojí Boh – Režisér a Spisovateľ.

V rubrike Čítame si počas zimných večerov nájdete úryvok z knihy Terézie Vansovej Danko a Janko.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 1/2012

Nech pohľad Boha vznešenosti, pohľad Syna Svätej Panny, pohľad láskavého Svätého Ducha spočinie na vás a každý čas nech nad vami bdie. Nech spočinie na vás počas každej hodiny nového roka, plný pokoja a dobroty. Katolícke noviny želajú všetkým svojim čitateľom požehnaný rok 2012.

Najnovšie Katolícke noviny prinášajú aktuálne spravodajstvo zo slávenia vianočných sviatkov a začiatku nového roka z domova i z Vatikánu.

Obzerajú sa za uplynulým rokom a mapujú najdôležitejšie momenty v dianí Cirkvi na Slovensku aj v zahraničí. Za udalosť roka 2011 v Katolíckej cirkvi možno označiť augustové Svetové dni mládeže v Španielsku.

Spomínajú na hudobného skladateľa Mikuláša Schneidera-Trnavského, ktorému právom náleží prívlastok slovenský Schubert. Osobitnú kapitolu v jeho tvorbe predstavuje sakrálna hudba vôbec a chrámová duchovná pieseň zvlášť. Vždy znova treba oceniť iniciatívu Spolku svätého Vojtecha, ako aj odhodlanie umelca podujať sa na takú náročnú úlohu, akou bol projekt zjednotenia a zlúčenia rôznorodých regionálnych piesňových prejavov v celoslovenskom Jednotnom katolíckom spevníku.

V rubrike Duchovná obnova sa salezián Pavol Grach venuje sviatosti birmovania, ktorá je objatím Ducha Svätého.

Psychologička Katarína Gromošová prináša odpovede na otázky, aká je tá naša rodina, aký obraz si o nej vytvárajú ľudia vôkol nás. Keby ľudia vonku mali opísať našu rodinu, povedali by, že je uprostred našej rodiny Boh? Že sme kresťanská rodina?

Cirkevný právnik Tibor Hajdu odpovedá v rubrike Listáreň na čitateľskú otázku, či majú ohlášky aj v súčasnosti nejaký zmysel, či možno zosobášiť snúbencov bez ohlášok a či je právoplatný akt uzavretia sviatosti manželstva bez ohlášok.

Počas roka 2011, ktorý bol Európskou komisiou vyhlásený za Európsky rok dobrovoľníctva, uskutočnila detská dobrovoľnícka organizácia eRko medzi svojimi členmi prieskum. Z dotazníka vyplýva, že dobrovoľníctvo môže byť viac ako dobrý pocit a skúsenosti pre budúce zamestnanie.

Dobromilka a Svetlúšik si tentoraz posvietili na ďalší z veľkých Božích darov – čas.

V rubrike Misie si môžete prečítať vinše a želania do roka 2012 od provinciála Spoločnosti Božieho Slova Jána Halamu, provinciálnej predstavenej Kongregácie školských sestier sv. Františka Magdalény Sumilasovej, misionára v Hondurase Jaroslava Jašša a etiópskeho biskupa Abuneho Tesfaselasieho Medhina.

V rubrike Čítame si po zimných večeroch nájdete úryvok z poviedky Jozefa Gregora Tajovského Náš Ježiško.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Família 1 – 2/2012

Aktuálne číslo rodinného časopisu Família 1/2012 (január - február) ponúka opäť množstvo tém, ktoré isto zaujmú širokú rodinu čitateľov. V čísle nechýbajú články o deťoch, rodičoch a starých rodičoch, spravodajské i odborné články, portréty zaujímavých ľudí, predstavenie rehoľníkov „v akcii“, rozhovor o knihe, ukážka histórie zvonolejárstva či obľúbený cestopis.

Na úvodných stránkach Família informuje o prípravách na 7. Európsky rodinný kongres, ktorý sa uskutoční 29. augusta 2012 v Trnave.

Martin Tobolka píše o 10. ročníku medzinárodného regionálneho kongresu hnutí katolíckych zamestnancov v Bratislave, spolu s manželkou Katarínou pripravil článok o manželských rekolekciách v Nitre a prispel aj článkom o košickej konferencii Rodina: práca a sviatok uskutočnenej v rámci prípravy na VII. svetové stretnutie rodín v Miláne.

Desiate pokračovanie rubriky Kým z nich budú osobnosti radí rodičom, Ako postaviť dialóg do služieb výchovy. Autorka Eva Prvá na príkladoch poukazuje, ako správne zaradiť rozhovor s dieťaťom do výchovného pôsobenia v škole i doma. Família prostredníctvom rozhovoru s Mariánom Gavendom, autorom životopisnej knihy Nekonečné horizonty kardinála Korca, oboznamuje čitateľov s pozadím prípravy, tvorby a vydania tohto pozoruhodného dielka o životnom príbehu biskupa – robotníka, ktorý sa 22. januára dožíva požehnaných 88 rokov.

Rodičom i deťom je venovaný úsmevný článok, pozostávajúci z desiatich príhod ústne tradovaných pri rodinných stretnutiach a neskôr zachytených do kroniky detských výrokov. Hlavnými aktérmi veselých príbehov sú dvojičky Riško a Veronika Prášilovci. Populárno-vedecký článok PharmDr. Jozefa Laurinca Etika a lekárnik alebo obchod so smrťou pravdivo informuje o hormonálnych abortívach predávaných ženám v našich lekárňach. Autor sa zaoberá aj výhradou vo svedomí, chybnou farmakologickou terminológiou, mocou peňazí, a hlavne podstatou kultúry smrti, proti ktorej sa musí lekárnik postaviť svedectvom pravdy.

MUDr. Anna Kováčová preložila článok z francúzskeho rodinného časopisu Famille Chrétienne Čo dokáže „kybernetická antikoncepcia“, ktorý je informačno-formačnou príručkou o novom prístroji Persona umožňujúcom ženám sledovanie ich plodnosti na základe prirodzených metód. Históriou slovenského zvonolejárstva a známymi i menej známymi zvonicami na Slovensku sa zaoberá folkloristický článok Michaely Vargovej s podrobným výkladom a bohatou fotodokumentáciou, v ktorej čitateľom približuje okrem iného drevené zvonice v Hronseku, Ladomírovej, Záskalí, Spišskej Sobote, Košiciach či Kežmarku.

K ženským osobnostiam na Slovensku patrí aj Mária Križová, ktorá sa tohto roku dožíva 85 rokov plodného a tvorivého života. Ako novinárka s hlbokou vierou pôsobila v Bratislavských listoch i Rodinnom spoločenstve, aktívne pôsobila v kresťanských organizáciách a písala filozoficko-náboženské verše. Portrét jubilantky pripravila Helena Zavarská. Koncom minulého roka oslávil významné životné jubileum akademický maliar, sochár, ilustrátor a architektonický monumentalista Mikuláš Klimčák. Z rozhovorov v ateliéri, na výstavách a konferenciách zostavila článok pre Famíliu autorka Alžbeta Mráková. Jubilantova aktuálna výstava v kaplnke u bratislavských františkánov ponúka prierez z cyrilo-metodskej a veľkomoravskej doby a pozrieť si ju možno do konca januára tohto roka.

Redaktorka Andrea Eliášová pripravila obsiahly článok o rehoľnej komunite milosrdných bratov, ich apoštoláte a charizme, ktorá spája rehoľníkov i laikov a ich spolupracovníkov do spoločenstva v službe „hospitality“. Článok príznačne nazvaný Keď rehoľa funguje ako rodina pozostáva z viacerých príbehov jednotlivcov i celej komunity.

Obľúbené cestopisy dopisovateľa Famílie Tomáša Kubuša pokračujú aj v tomto ročníku. Svoj článok nazval Prorokovo mesto a ide o tureckú Sanliurfu a proroka Abraháma, ktorého všetky tri svetové náboženstvá – židovské, kresťanské i moslimské – uznávajú za svojho patriarchu a proroka. Najposvätnejším miestom je Jaskyňa proroka Abraháma, kde podľa tradovanej legendy ich slávny rodák prišiel na svet.

Vo Famílii si aj milovníci filmu nájdu svoju rubriku. Akciu, recenziu a tip v nej ponúka Martin Šenc. Posledné stránky čísla sú venované Listárni, Príbehu a pripravovaným programom HKR Ponuka manželom, rodinám a Cirkvi.

Nové objednávky na rok 2012 posielajte na e-mailovú adresu predplatnefam@doxor.sk alebo kontaktujte Hnutie kresťanských rodín na Slovensku, Francisciho 3, 811 08 Bratislava.

Zdroj: Alžbeta Mráková

-----------------------------------------------------------------

Misionár 1/2012

Januárový Misionár sa venuje najväčšej kresťanskej cnosti, ktorou je láska. S ňou sa spája každý dobrý začiatok. V článku Aká je Božia láska o. Irenej rozoberá základné črty Božej lásky podľa Prvého listu Korinťanom. Článok Milovať Boha celým srdcom naopak predstavuje ako má vyzerať naša odpoveď na Božiu lásku. Keďže Boh prvý nás miloval a stále miluje z celého srdca podobnú odpoveď očakáva aj od nás milovať ho z celého srdca.

O tom, že najlepšou cestou v živote je cesta lásky hovorí aj rozprávkový príbeh Traja princovia. Januárový Misionár v rámci tejto mesačnej témy prináša aj úryvok z nedávno vydanej knihy Hrsť spomienok, v ktorej sa nachádza kapitola Výroky a príklady Otcov púšte o láske a znášanlivosti. Z pera cirkevného učiteľa sv. Alfonza Liguori prináša časopis jeho jednoduché krátke modlitby za lásku. Nakoniec na jednej strane prináša niekoľko pekných myšlienok o láske.

V stálej rubrike Škola modlitby sa venuje januárový Misionár schopnosti človeka modliť sa, a to podľa katechézy Svätého Otca Benedikta XVI na Generálnej audiencii zo 4. mája 2011. V komentári k Markovmu evanjeliu rozoberá stať Ježiš v Nazarete. Ježiš sa počas návštevy Nazaretu nestretá s vierou, ale s neprijatím, a preto tam nemohol urobiť nijaký zázrak. Aj náš život môže byť len obyčajným životom bez zázrakov, keď nevieme prijať Krista s vierou a otvorenosťou, keď ho berieme tak obyčajne - po ľudsky, bez viery.

Ľudová čítanka sa venuje všetkým väčším januárovým sviatkom a okrem nich podáva aj príbehy o Medžugorí a Panne Márii. O. Andrej Slodička prináša príspevok k týždňu modlitieb za zjednotenie kresťanov – Ekumenický dialóg medzi katolíkmi a pravoslávnymi. Na dvoch stranách prináša časopis aj fotoreportáž z nedávnych apoštolských prác gréckokatolíckych redemptoristov.

V januárovom Misionári je možné nájsť aj polročný plán svätých misií a duchovných cvičení v kláštore redemptoristov v Michalovciach. Misionár nezabúda ani na najmenších, ktorým v rubrike Misionár deťom predstavuje blahoslaveného redemptoristu Gašpara Stangassingera a zaujímavé úlohy.

Zdroj: o. Metod Lukačik, CSsR

-----------------------------------------------------------------

Duchovný pastier 1 – 2/2012

Dvojčíslo Duchovného pastiera (1 – 2/2012) je netradičné.. Nik z nás nevie čo všetko nám prinesie rok 2012. Ten uplynulý bol rokom, v ktorom sa udialo mnoho vecí, ktoré sa zapísali do dejín. Medzi také udalosti môžeme v rámci Slovenska započítať aj odchod dvoch ponovembrových biskupov roku 1989 Mons. Rudolfa Baláža, banskobystrického diecézneho biskupa (+27. júl 2011) a Mons. Eduarda Kojnoka, emeritného rožňavského biskupa (+27. október 2011). Obaja prijali biskupské svätenie v marci roku 1990 a stála pred nimi náročná úloha obnovy diecéz. Zhodnotiť ich prácu a život bude úlohou tých budúcich s odstupom času. Dá Boh, že možno aj takou formou, ako sa komplexne v tomto dvojčísle nášho periodika venujeme hodnoteniu pomerov Katolíckej cirkvi na Slovensku v dvadsiatom storočí, účinkovaniu biskupov a to aj s upriamením pozornosti na najväčšiu udalosť Cirkvi dvadsiateho storočia na Druhý vatikánsky koncil. Samozrejme pri komplexných analýzach nemohli sa autori príspevkov vyhnúť ani pohľadu na politické pomery či už Prvej ČSR, obdobia Slovenskej republiky, či neskôr komunistickej poroby, ale aj obnovenej demokracie.

A prečo dvojčíslo? Pretože rozoberané témy sú tak dôležité aktuálne, že si zasluhujú nielen bežnú pozornosť, ale aj rozsah. Pripomíname si výročia narodenia významných biskupov dvadsiateho storočia – sté výročie narodenia nitrianskeho diecézneho biskupa Jána Pásztora (27. január 1912), 120. výročie narodenia apoštolského administrátora nitrianskeho – arcibiskupa Eduarda Nécseya (9. február 1892) a v neposlednom rade aj 130 výročie narodenia Andreja Škrábika (13.mája 1882), bývalého pomocného nitrianskeho biskupa a neskôr diecézneho biskupa v Banskej Bystrici, 125 výročie narodenia rožňavského biskupa Mons. Michala Bubniča (22. mája 1887), alebo päťdesiate výročie smrti košického apoštolského administrátora Mons. Jozefa Čárskeho (11. marca 1962), štyridsiate výročie úmrtia rožňavského apoštolského administrátora biskupa Mons. Róberta Pobožného (9. júna 1972), dvadsiate piate výročie smrti apoštolského administrátora trnavského arcibiskupa in memoriam Mons. Júliusa Gábriša (13. novembra 1987) .

Vstupujeme do roku päťdesiateho výročia začatia Druhého vatikánskeho koncilu (11. októbra 1962), ktorý významne zasiahol do života Cirkvi. Možno práve myšlienka návratu k dejinám, nielen z pohľadu čerpania informácii, ale aj možných znovuobjavených impulzov, ktoré môžu pomôcť aj dnes pri hľadaní riešení mnohých aktuálnych otázok. Možno práve preto, aby tento návrat k dejinám bol súvislý, vrátili sme sa po rokoch k tomu, čo nebolo zriedkavé v minulosti pri vydávaní nášho periodika, a to k dvojčíslu. Ponúkame tak čitateľovi možnosť utvoriť si ucelenejší obraz o stave Katolíckej cirkvi na Slovenku v dvadsiatom storočí. Samozrejme, že v úvode dvojčísla nechýbajú významné Výročia mesiacov január a február, ktoré pripravili Daniel Dian a Jozef Krištof.

A potom už nasledujú príspevky Emílie Hrabovec: Svätá stolica a slovenskí biskupi v medzivojnovom období; Štefana Kucíka: Cesta slovenských katolíckych biskupov do slovenskej Ameriky v roku 1926; Róberta Letza: Postoj slovenských katolíckych biskupov k 1. Slovenskej republike; Stanislava Kaššovica: Postoj biskupov k politickej činnosti kňazov počas 1. Slovenskej republiky; Gabriela Brendzu: Banskobystrický biskup Andrej Škrábik a Slovenské národné povstanie Ivana A. Petranského: Slovenský episkopát 1945-1948; Viliama Judáka: Slovenskí biskupi a Druhý vatikánsky koncil; Daniela Diana: Biskup Ján Pásztor a liturgická obnova na Slovensku; Františka Dlugoša: Slovenskí biskupi a sociálna otázka; Petra Sedláka: Slovenský episkopát a cyrilometodská úcta; Jozefa Krištofa: Listy biskupa Jána Vojtaššáka (z roku 1964) nájdené v Pápežskom slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme a Petra Zubku: Obraz biskupa v slovenskej spoločnosti 20. storočia: kontinuita a zmeny. Samozrejme nechýba ani pravidelná rubrika Homílie od Štvrtej nedele v Cezročnom období „B“ až po Piatu pôstnu nedeľu „B“. Rubrika RECENZIE – NOVÉ KNIHY január – február 2012 ponúka tri knihy, ktoré recenzoval Karol Bošmanský: Viliam Judák: Svetlo všedného dňa; Viliam Judák: Na Petrovom stolci II.; Viliam Judák: Dobrodružstvo s Duchom Svätým. Putovania ku sviatosti birmovania a moja cesta po nej.

Zdroj: Daniel Dian

-----------------------------------------------------------------

Posol 1/2012

V týchto dňoch vyšlo januárové číslo mesačníka slovenských katolíkov Posol. Otvárajú ho slová Svätého Otca Benedikta XVI. na tému Znak Božej lásky a príhovor zodpovedného redaktora pátra Jána Ďuricu Na ceste do Roku viery, ktorý pripomína, že Svätý Otec Benedikt XVI. k zlatému jubileu začatia Druhého vatikánskeho koncilu ohlási na rok 2012 Rok viery.

Pod názvom Proste a dostanete v rubrike Úcta k Ježišovmu Srdcu autor Jozef Tomko prináša skutočný príbeh o vypočutej modlitbe ako svedectvo o Ježišovej láske a dobrote. Rubrika Oživme si vieru ponúka vysvetlenie z Katechizmu Katolíckej cirkvi, ako správne chápať a praktizovať vyznanie kresťanskej viery - Verím v svätú Cirkev katolícku. Ísť tam, kde Boh plače a Pokoj do každej situácie sú názvy príspevkov v rubrike venovanej úmyslom Apoštolátu modlitby na mesiac január z pera redaktorky Andrey Eliášovej.

Nechýbajú ani tradičné Iskry kresťanského ducha od Jána Trojana na povzbudenie a rast vo viere, v prijímaní radostí i prekonávaní starostí života.

Jednoduché riešenie? - tak nazvala svoj príspevok redaktorka Irena Kostolanská. Podelila sa o konkrétnu skúsenosť, ktorá môže slúžiť ako inšpirácia pre účinnú pomoc rodinám. Nad úlohou Svätého písma v našom živote sa zamýšľa biblista Ján Ďurica. V článku Stretnutie s Božím slovom približuje Sväté písmo ako list lásky nebeského Otca svojim deťom, pripomína jeho večnú platnosť i to, že slúži ako pomoc v každodennom živote.

V radosti i bolesti je názov novej rubriky slúžiacej na povzbudenie pre chorých. Otvára ju príbeh z nemocnice (V odovzdanosti do Božej vôle) z pera člena rehole milosrdných bratov Richarda Jombíka. Čitateľka Blanka spod Tatier sa podelila o zaujímavé svedectvo zo života (Úskaliami života k nádeji.).

Ivo Sivoň zasa opisuje osud mladého muža Borisa, ktorý vyrástol v neveriacej rodine a dnes povzbudzuje katolíkov: "Zaktivizujte sa a využívajte svoje dary." Jeho svedectvo nájde čitateľ pod názvom Stretol sa s Ježišom.

Dozvuky zo Svetových dní mládeže sú témou príspevku Terézie Kaššovicovej. Čo je nové v Tepličke nad Váhom? Autorka Justína Kozánková, sprievodkyňa pri relikviách Žofie Bošňákovej, píše o tom, akej úcte sa teší Žofia aj po zničení jej zachovaných telesných ostatkov, a to aj zo strany zahraničných pútnikov. V rubrike Z našich dejín sa môžete tentoraz vydať spolu s pátrom Milanom Hromníkom Po stopách svätej Margity Uhorskej.

Andrea Eliášová v ďalšom príspevku nazvanom Pohnutý osud "pod habitom" približuje nevšedný osud karmelitánky Anny Magdalény Schwarzovej, ktorá si ako 90-ročná nedávno prevzala z rúk českého prezidenta V. Klausa Cenu Pamäti národa za osobnú statočnosť a postoje v období nacizmu a komunizmu.

Známa autorka kníh pre deti a mládež Mariana Komorová v rubrike Posol deťom malým i veľkým prináša povzbudenie v príbehu nazvanom Najkrajší darček. V najnovšom Posle nechýbajú ani správy z rôznych častí sveta a Cirkvi, zhrnuté v rubrike Letom svetom. V závere periodika sa dozviete viac o tom, ako biskup Mons. František Rábek na najvyššom vrchu Slovenska Gerlachu prežíval tajomstvo premeny chleba a vína na telo a krv Kristovu počas svätej omše, ktorú slúžil za Slovensko a všetkých ľudí dobrej vôle. Píše o tom autor Martin Lauko v novej rubrike V Božej blízkosti. Tých, ktorí majú radi poetické slovo, potešia verše Jána Maršálka uzatvárajúce najnovšie vydanie časopisu.

Časopis Posol vydáva Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha, zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok svätého Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha. Ďalšie informácie je možné nájsť na internetovej stránke www.jezuiti.sk

Zdroj: Irena Kostolanská

-----------------------------------------------------------------

V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľovi ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom vo svojich príspevkoch výhradne venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s touto tematikou bezprostredne súvisia. Vydavateľmi časopisu sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt.

TK KBS prináša obsah čísla:

Samozvaní kristovia - biblické slovo (ThDr. Boris Rakovský);

Mormónske chrámové rituály a masonstvo (prof. Alexander Dvorkin)

Osobitosť slobodomurárskeho učenia je obsiahnutá i v tom, že do života uvádza humanitno-filozofické idey prostredníctvom množstva rozličných symbolov a obradov. Preto je jazyk v lóžach alegorický. Je však dôležité podotknúť, že nehľadiac na odlišnosti v systémoch, terminológia a základy tohto zriadenia sú spoločné nielen pre celé bratstvo, ale i pre iné religiózne zoskupenia, medzi ktorými vynikajú predovšetkým mormóni. Prevláda totiž presvedčenie, že ich zakladateľ Joseph Smith mnohé masonské obrady „skopíroval“ do svojej cirkevnej praxe, pričom sám bol pôvodne členom slobodomurárskej lóže v Nauvoo.

Parodické náboženstvá (Mgr. Ruth Jochanan Weinigerová);

Okrajovým, ale zato pozoruhodným javom súčasnej náboženskej scény sú takzvané parodické náboženstvá parodujúce konkrétne náboženské smery alebo náboženstvá všeobecne. Fungujú hlavne na internete, ich „vyznávači“ sa stretávajú predovšetkým virtuálne a vystupujú pod prezývkami. Takmer všetko okolo nich je neisté: vznik, motivácia ich priaznivcov a tvorcov, a napokon i terminológia. Okrem termínu parodické náboženstvá (parody religion) sa používa taktiež označenie posmešné náboženstvá (mock religion) či žartovné náboženstvá (joke religion).

Deti v sektách (16) (Mgr. Dagmar Roučková)

Hnutie Grálu – pojem, ktorý sa v posledných rokoch už viackrát škandalózne vyskytol v médiách. V Čechách v súvislosti s kontroverzným mesiášom Parsifalom Imanuelom a ešte pomerne čerstvou kuřimskou kauzou, na Slovensku s „Božou matkou“ Natáliou Makedonovou. Spoločnosti sa predkladali rozmanité informácie a právom si kládla otázky typu: Je Hnutie Grálu spoločenstvo? Alebo sekta? Alebo dokonca nebezpečná sekta? Ak áno, ako jeho stúpenci žijú? Ako vychovávajú deti? Skutočne ich neposielajú do školy? Je nejaký rozdiel medzi pôvodným hnutím a jeho jednotlivými odnožami?

Sekty v meniacom sa Rusku (prof. Alexander Dvorkin);

Rusko pre nás vždy bolo a dodnes je pozoruhodnou krajinou. Zmeny, ktoré sa v ňom odohrávali, sa nezriedka bezprostredne dotýkali aj nás. Či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa táto krajina stala stredobodom nielen politického, ale aj spirituálneho záujmu. Pre svoju lačnosť a otvorenosť všetkému, čo prichádzalo zo Západu, je vytúženou korisťou početných pseudonáboženských kultov. No v súčasnosti tu pôsobí i množstvo špecificky ruských skupín a jednotlivcov, ktorí si svoje obete nachádzajú aj za hranicami vlasti – Slovensko nevynímajúc.

Nový systém registrácie cirkví v Maďarsku (PhDr. Radovan Čikeš);

Predošlý liberálny zákon týkajúci sa registrácii cirkví a nových náboženských spoločností v Maďarsku veľmi zneprehľadnil situáciu na tamojšej náboženskej scéne a zapríčinil vznik početných tzv. „biznis cirkví“ zneužívajúcich vymoženosti, ktoré im poskytoval. Maďarský parlament preto v lete minulého roku drvivou väčšinou schválil nový zákon a zaviedol prísnejší systém registrácie. Výsledkom bolo zrušenie právnej subjektivity mnohých cirkví, proti čomu sa zdvihla vlna nevôle a kritika nielen v samom Maďarsku, no veľmi citlivo na túto zmenu zareagovali i viaceré zahraničné inštitúcie.

Hermes Trismegistos a európska tradícia hermetizmu (2) (doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.);

V súčasnosti sa okultizmus spája s poverou, iracionalitou a šarlatánstvom. V renesancii ho však chápali ako vieru v skryté sily prírody, ktoré treba odhaliť a ovládnuť. Mnohé z dnešnej vedy je v renesančnom zmysle okultné, teda skryté. Rovnako ako moderný inžinier manipuluje so silami gravitácie, elektriny, hydraulického tlaku a pod., renesančný mág manipuloval s okultnými silami pomocou mágie. V renesancii sa objavilo aj niekoľko silných osobností – hermetikov, ktorí sa vyznačovali okrem iného tým, že sa pokúšali spojiť kresťanstvo s hermetizmom.

Sekty a denominácie v 16. – 19. storočí (4)

V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prináša časopis pokračovanie seriálu o histórii kresťanských heréz pôsobiacich od čias ranej cikvi až po súčasnosť. (doc. ThDr. Peter Gažík). Okrem uvedených článkov je číslo doplnené spravodajským servisom a zaujímavosťami z domova a zo zahraničia, monitoringom tuzemskej tlače (rozhovor s J. Vondrákom, predsedom Českej astronomickej spoločnosti, o šíriacich sa fámach súvisiacich so zánikom našej civilizácie) a v rubrike Listáreň Mgr. Miroslav Lojda odpovedá na čitateľskú otázku ohľadom Zjednotenej Jahveho cirkvi na Slovensku.

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava 1; alebo telefonicky na bratislavskom čísle 02/207 22 838; resp. e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk.

Zdroj: Boris Rakovský

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk; ml ) 20120103020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]