Vatikán - Martin Luther by vítal pápežov kristologický ekumenizmus – je o tom presvedčený kardinál Kurt Koch. Na stránkach vatikánskeho denníka Osservatore Romano (17.9.) predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov uvažuje nad ekumenickým aspektom cesty Benedikta XVI. do Nemecka. Je to črta ktorá bola výrazne prítomná tiež pri dvoch predchádzajúcich pápežových cestách do vlasti. Teraz bude o to silnejšia, nakoľko v programe návštevy je tiež Erfurt, mesto, kde bol Martin Luther katolíckym rehoľníkom.Kardinál Koch zdôrazňuje, že pre Benedikta XVI. nie je základom ekumenizmu filantropia alebo dobré vzájomné vzťahy, ale kristologické vyznanie viery, ako o tom svedčia taktiež oba diely jeho knihy Ježiš Nazaretský. Pápež je presvedčený – píše švajčiarsky kardinál – že ekumenizmus, aby mohol rásť, musí byť zakorenený v hlbokej viere. Inak sa nedokáže ubrániť dvom najzávažnejším prekážkam na ceste k jednote, ktoré si Svätý Otec plne uvedomuje. Sú to na jednej strane tzv. religiozita rozdielov, ktorá sa kŕčovite drží toho, čo jednotlivé vyznania rozdeľuje, a na strane druhej ľahostajnosť k veciam viery, ktorá vidí prekážku na ceste k jednote v hľadaní pravdy.
V odpovedi na výčitky oponentov Benedikta XVI. kardinál Koch podrobne popisuje centrálnu úlohu ekumenizmu v činnosti Josepha Ratzingera. Odvoláva sa na knihu (vydanú v tomto roku), protestantského teológa Thorstena Maasena o pápežovom poňatí ekumenizmu (Das Ökumeneverständnis Joseph Ratzingers). Je vzorom vo svojom úsilí o nekompromisné spájanie teológie s ekumenickou poctivosťou – píše o Benediktovi XVI. kardinálom Kochom citovaný protestantský teológ.
Šéf vatikánskeho úradu pre ekumenizmus pripomenul, že Joseph Ratzinger sa ekumenizmom zaoberal už ako profesor teológie a práce na túto tému predstavujú úctyhodný zväzok v jeho zozbieraných spisoch. Ako kardinál bol tiež spolupredsedajúcim bilaterálno katolícko-luteránskej komisie založenej v roku 1980. Významne sa podieľal na príprave deklarácie oboch vyznaní na tému učenie o ospravedlnení z roku 1999. Neskôr ako pápež už v prvom posolstve po svojej voľbe označil ekumenizmus za svoju základnú úlohu a zaviazal sa, že sa bude neúnavne usilovať o návrat úplnej a viditeľnej jednoty všetkých Kristových nasledovníkov – pripomína kardinál Kurt Koch pred pápežovou cestou do Nemecka.