Vatikán/Nemecko (25. augusta, RV) - „Nádej a sila pre novú evanjelizáciu“ – sú dva dary, ktoré prinesie pápež Benedikt XVI. nemeckej Cirkvi pri príležitosti svojej apoštolskej návštevy rodného Nemecka, ktorá sa uskutoční už o necelý mesiac – od štvrtka 22. septembra do nedele 25. septembra 2011. Apoštolský nuncius krajiny Mons. Jean-Claude Périsset v rozhovore pre katolícku agentúru KNA povedal: „Cirkev má ohlasovať Kristovu radostnú zvesť a pápež chce povzbudiť Cirkev, aby túto úlohu splnila. A som si istý, že to dokážeme.“Sústrediac potom pozornosť na jednotlivé zastávky apoštolskej cesty – teda Berlín, Erfurt, pútnické miesto Etzelsbach a Freiburg – nuncius poznamenal:
„Program poukazuje na to, že Benedikt XVI. navštívi zjednotené Nemecko, teda najprv hlavné mesto, potom Erfurt, teda diecézu bývalej Nemeckej demokratickej republiky, v ktorej Cirkev dokázala udržať vieru počas komunistického režimu, a kde sa tiež nachádza seminár, ktorý v minulosti navštívil kardinál Ratzinger. Nakoniec sa pápež zastaví v západnej časti krajiny, kde navštívi Freiburg.“
Za najvýznamnejšie momenty návštevy Mons. Périsset označil dva, ktoré sa uskutočnia 22. septembra v Berlíne v popoludňajších hodinách: Pápežovu návštevu Spolkového parlamentu a svätú omšu na olympijskom štadióne. V súvislosti s prvým stretnutím nuncius pripomenul, že ide o oficiálnu návštevu, ktorej „oficiálny charakter sa prejaví v tom, že pápež ako hlava Katolíckej cirkvi navštívi najvyššie orgány štátu“ a dodal, že práve Spolkový snem Bundestag pozval pápeža, pretože Nemecko ako ostatných 179 krajín sveta udržuje diplomatické vzťahy so Svätou stolicou. „To umožňuje, aby pápež reprezentoval na medzinárodnej úrovni určité dedičstvo hodnôt. Ak by ostatní náboženskí predstavitelia mali diplomatické vzťahy so štátmi, mali by aj rovnaké príležitosti“, zdôraznil apoštolský nuncius v Nemecku a na otázku možných protestov poznamenal:
„Ľudia majú právo demonštrovať. Len by som bol rád, keby neskončili pri urážaní náboženských hodnôt, ale rešpektovali presvedčenie Katolíckej cirkvi. Dožadujeme sa rovnakého rešpektu aký by mali ku iným náboženským alebo štátnym predstaviteľom.“
Na margo svätej omše na olympijskom štadióne v Berlíne, kde sa počet možných účastníkov zvyšuje každým dňom, nuncius zdôrazňuje: „Dokazuje to, že Berlín nie je pohanské mesto, ako niektorí hovoria, ale že Cirkev v hlavnom meste žije“. Kritika sama reprezentuje aj pozitívny faktor, dodal nuncius s vysvetlením, že Cirkev priťahuje kritiku, keď je živá.