[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Blahorečenie Jána Pavla II.
P:3, 01. 05. 2011 20:30, ZAH

Vatikán (1. mája, RV) - Dnešné blahorečenie Jána Pavla II. vo Vatikáne bolo udalosťou storočia, ktorá sa hlboko zapísala do sŕdc miliónov veriacich na celom svete. „Ján Pavol II. je blahoslavený!“ - tieto slová pápeža Benedikta XVI., ktoré zazneli počas jeho dnešnej homílie, vyvolali silný a dlhý potlesk. Blahorečenie bolo dôvodom, pre ktorý pricestovali do Ríma státisíce veriacich z celého sveta, ktorí neváhali stráviť celú noc na nohách, len aby mali účasť na tejto historickej udalosti. Už o druhej hodine ráno bolo v priľahlých uliciach Vatikánu také množstvo ľudí, že sa usporiadatelia rozhodli sprístupniť uzavreté priestory o 3 hodiny skôr. Sledovať nadšenie a nesmiernu radosť, ktorá napriek únave dominovala medzi prítomnými, bolo zážitkom, na ktorý sa nedá zabudnúť.

Už od deviatej hodiny sa spevom, modlitbami a čítaním poézie Karola Wojtyłu začala moderovaná príprava na slávnostnú liturgiu. Liturgický sprievod vyšiel o desiatej hodine z Bronzovej brány a prešiel centrálnou uličkou Svätopeterského námestia. Benedikt XVI. sa v otvorenom papamobile – žehnajúc veriacich – pomaly blížil k hlavnému oltáru. Beatifikačný obrad sa uskutočnil hneď na začiatku svätej omše po úvodných obradoch. Kardinál Agostino Vallini, generálny vikár Svätého Otca pre Rímsku diecézu, prečítal životopis Jána Pavla II. a potom Svätý Otec predniesol beatifikačnú formulu.

Na centrálnom balkóne na priečelí Baziliky sv. Petra bola vzápätí odhalená drapéria veľkých rozmerov s fotografiou nového blahoslaveného. Táto fotografia Jána Pavla II. je z roku 1995. Na osobitný podstavec bol prinesený relikviár v podobe olivovej ratolesti s ampulkou krvi nového blahoslaveného. Priniesla ho tam sestra Mária Simon-Pierre, ktorá bola zázračne uzdravená práve na príhovor poľského pápeža. Bohoslužba potom pokračovala slávnostným spevom Glória. Po čítaniach, žalme a evanjeliu, ktoré odzneli v rôznych rečiach, nasledovala homília pápeža Benedikta XVI..

Dnešná nezabudnuteľná slávnosť skončila pozdravmi v rôznych jazykoch, poďakovaním, modlitbou Raduj sa nebies Kráľovná a záverečným apoštolským požehnaním Benedikta XVI. Svätý otec sa následne odobral do Baziliky sv. Petra a v tichej modlitbe zotrval niekoľko minút pred rakvou nového blahoslaveného.

( TK KBS, RV pd; dj ) 20110501002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]