[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 27. 11. 2022   Meniny má Milan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Personálny ordinariát Našej Panej z Walsinghamu
P:3, 15. 01. 2011 17:30, ZAH

Vatikán/Veľká Británia (15. januára, RV) - V súlade s normami apoštolskej konštitúcie Anglicanorum coetibus, vydanej 4. novembra 2009, a po dôkladnom preskúmaní spolu s Konferenciou biskupov Anglicka a Walesu, Kongregácia pre náuku viery dnes, 15. januára, zriadila Personálny ordinariát Našej Panej z Walsinghamu. Do tohto personálneho ordinariátu budú patriť anglikánski pastori a laickí veriaci, ktorí vyjadria túžbu vstúpiť do plného spoločenstva s Katolíckou cirkvou. Patrónom novovzniknutého ordinariátu bude blahoslavený John Henry Newman.

Personálny ordinariát je kanonickou štruktúrou, ktorá umožňuje bývalým anglikánom vstúpiť do Katolíckej cirkvi a popritom si ponechať svoje charakteristické anglikánske dedičstvo. Zachovajú sa tak – vo vnútri Katolíckej cirkvi – ctihodné liturgické, duchovné a pastoračné anglikánske tradície a zároveň nové komunity veriacich, aj so svojimi pastiermi, budú plne integrované do Katolíckej cirkvi.

Pre doktrinálne dôvody Katolícka cirkev v žiadnom prípade nepripúšťa biskupské vysviacky ženatých mužov. Avšak apoštolská konštitúcia pripúšťa – za určitých podmienok – katolícku kňazskú vysviacku tých anglikánskych pastorov, ktorí sú ženatí. Dnes vo Westministerskej katedrále v Londýne, Mons. Vincent Nichols, arcibiskup Westminsteru, udelil katolícku kňazskú vysviacku trom anglikánskym ex-biskupom: Andrewovi Burnhamovi, Keithovi Newtonovi e Johnovi Broadhurstovi. Pápež Benedikt XVI. dnes zároveň nominoval Keitha Newtona za prvého ordinára novovzniknutého personálneho ordinariátu. Ten bude mať na starosti predovšetkým katechetickú prípravu prvých skupín anglikánov, ktorí počas Veľkej noci 2011 budú prijatí do Katolíckej cirkvi, ako aj prípravu mužov, ktorí v dňoch okolo slávnosti Zoslania Ducha Svätého prijmú kňazskú vysviacku.

Normy tejto novej štruktúry sú v súlade s úsilím o ekumenický dialóg, ktorý je prioritou Katolíckej cirkvi. Iniciatíva, ktorá viedla k vydaniu apoštolskej konštitúcie, ako aj k zriadeniu personálneho ordinariátu, vyšla od rôznych komunít anglikánov, ktorí vyhlásili, že zdieľajú a vyznávajú katolícku vieru, ako je vyjadrená v Katechizme Katolíckej cirkvi a uznávajú „Petrov úrad“ ako chcený samým Kristom pre celú Cirkev. Tak, podľa nich, nastal okamih vyjadriť túto jednotu viditeľným spôsobom.

( TK KBS, RV ľr; dj ) 20110115009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Bahrajne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23