Vatikán (20. septembra, RV) – Niekoľko hodín po ukončení návštevy Benedikta XVI. vo Veľkej Británii, opierajúc sa o výpoveď viac ako 6000 titulov a ich autorov, niet pochýb o tom, že návšteva pápeža bola veľkým úspechom. Tu môžeme spomenúť opakujúce sa vyjadrenia posledných hodín: „duchovný úspech" – vyjadrenie p. Lombardiho, hovorcu Svätej stolice a riaditeľa Vatikánskeho rozhlasu alebo „osobný úspech” - výraz Damiana Thompsona v denníku The Telegraph. V prvom rade ide o komplexný úspech pastoračnej misie pápeža, ako sa uvádza v digitálnej tlači. Tu vystúpili do popredia tri hlavné témy: (1) Reflexie Svätého Otca vo veci zneužívania, (2) osobnosť blahoslaveného kardinála Newmana ako moderného vzoru svätosti a (3) ekumenické odhodlanie a úsilie, samozrejme najmä s anglikánmi, ale nielen s nimi. K týmto hlavným trom témam môžu byť pridané bezprostredne nasledujúce: Mladí ľudia a ich výzvy v situáciách, keď budú musieť ísť proti prúdu, demokracia, ktorá - v zmysle sociálnom - je bez etiky prázdna, či poslanie náboženstva v širšom kontexte.V bilancii médií, týkajúcej sa osoby pápeža je kľúčovým prvkom „osobný úspech" Svätého Otca. Objavuje sa tu ako pastier, milujúci, rešpektujúci (aj v prípadoch nezhody), vzdelaný, dobrého úmyslu, priťahujúci, či ako taký, na ktorého sa dá spoľahnúť.
Opakovane sa objavovalo vyjadrenie „ľudský pápež", s odkazom na účasť na akciách, kde „bol tak očakávaný", nijaké zlyhanie alebo sklamanie. Analýza hovorí, že súčasný pápež komunikuje predovšetkým s „textom" a do jeho služby pridáva „gesto" v porovnaní s Jánom Pavlom II., ktorého nezabudnuteľný pátos komunikácie pramenil z „gesta", ku ktorému pričlenil „text". V tomto zmysle vyšla najavo komunikatívnosť Benedikta XVI.
Protesty v súvislosti s návštevou Benedikta XVI. v Anglicku hodnotí medzinárodná tlač nasledovne: Mali priestor, niekedy možno väčší ako im patril vzhľadom na ich obsah či serióznosť, každopádne však nikdy nezatienili ani neskomplikovali návštevu.