Veľká Británia (19. septembra, RV) - Po stretnutí s biskupmi Anglicka, Walesu a Škótska sa Svätý Otec premiestnil na letisko v Birminghame. Tu si vypočul príhovor premiéra Davida Camerona. Po jeho príhovore nasledovali slová Benedikta XVI.:Pán predseda vlády,
ďakujem Vám za Vaše milé slová na rozlúčku v mene vlády Jej Veličenstva a ľudu Spojeného kráľovstva. Som vďačný za všetku námahu spojenú s prípravami tak predchádzajúcej, ako aj súčasnej vláde, štátnej správe, orgánom miestnej správy a polícii a mnohým dobrovoľníkom, ktorí trpezlivo pomáhali pripravovať podujatia na tieto štyri dni. Ďakujem Vám za srdečnosť Vášho privítania a za pohostinstvo.
Počas dní, ktoré som medzi Vami strávil, som mal príležitosť stretnúť sa s predstaviteľmi mnohých spoločenstiev, kultúr, jazykov a náboženstiev, ktoré tvoria britskú spoločnosť. Rôznorodosť modernej Británie je výzvou pre jej vládu a ľud, ale predstavuje aj veľkú príležitosť na medzikultúrny a medzináboženský dialóg, vedúci k obohateniu celej spoločnosti.
Bol som vďačný za možnosť stretnúť sa s Jej Veličenstvom kráľovnou, ako aj s Vami a inými politickými predstaviteľmi a za možnosť diskutovať o otázkach spoločného záujmu tak doma, ako aj v zahraničí. Bola to pre mňa česť, môcť sa prihovoriť obom snemovniam parlamentu v historických priestoroch Westminsterskej sály. Úprimne dúfam, že tieto stretnutia prispejú k potvrdeniu a upevneniu vynikajúcich vzťahov medzi Svätou stolicou a Spojeným kráľovstvom, zvlášť pri spolupráci pre medzinárodný rozvoj, v starostlivosti o životné prostredie a pri budovaní občianskej spoločnosti so znovunadobudnutým uvedomením si spoločných hodnôt a spoločného cieľa.
Bolo pre mňa potešením navštíviť Jeho Milosť arcibiskupa z Canterbury a biskupov anglickej cirkvi a neskôr sa s nimi a našimi kresťanskými bratmi pomodliť v prostredí Westminsterského opátstva, na mieste, ktoré výrečne hovorí o našich spoločných tradíciách a kultúre. Pretože Británia je domovom mnohých náboženských tradícií, bol som vďačný, že som mal príležitosť stretnúť sa s ich predstaviteľmi a podeliť sa s nimi o niektoré myšlienky o príspevku, ktorý dokážu náboženstvá poskytnúť pri rozvoji zdravej pluralistickej spoločnosti.
Moja návšteva bola, prirodzene, zameraná predovšetkým na katolíkov Spojeného kráľovstva. Vážim si čas, ktorý som strávil s biskupmi, klérom, zasvätenými osobami a laikmi a s učiteľmi, žiakmi a staršími ľuďmi. Bolo obzvlášť dojemné sláviť s nimi tu, v Birmingheme, blahorečenie veľkého syna Anglicka, kardinála Johna Henryho Newmana. Som si istý, že jeho rozsiahle dedičstvo vedeckých a duchovných spisov nás má čo naučiť o kresťanskom živote a vydávaní svedectva uprostred výziev dnešného sveta, ktoré predvídal s takou pozoruhodnou jasnosťou.
Chcem Vás pri svojom odchode ešte raz ubezpečiť, že Vám žehnám a modlím sa za pokoj a rozkvet Veľkej Británie. Ďakujem Vám. Nech Vás všetkých žehná Boh!
Preklad: Alica Prokopová