[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 07. 2024   Meniny má Prokop      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska o zobrazovaní kresťanských náboženských symbolov
P:3, 18. 06. 2010 13:32, PRE

V nasledujúcich dňoch rozhodne Európsky súd pre ľudské práva v spore o zobrazovaní náboženských symbolov vo verejných školách (Lautsi v. Talianska republika, č. 30814/06). Súdny spor a jeho riešenie sa významne dotýka náboženského cítenia a tradícií európskych národov.

V Európe sa na základe kresťanských hodnôt rešpektuje potreba nezávislosti duchovnej a svetskej oblasti. Európa je otvorená náboženskému pluralizmu a považuje sa za povinnosť mať úctu k právam veriacich a neveriacich.

Prítomnosť kresťanských náboženských symbolov, a to predovšetkým kríža, odráža náboženské cítenie kresťanov všetkých vyznaní, ale nemá v úmysle ani nikoho vylučovať. Vyjadruje tradíciu, ktorá je všeobecne známa a prijatá, lebo má veľkú duchovnú hodnotu, pôsobí totiž ako katalyzátor dialógu s ľuďmi dobrej vôle, vedie k podpore pre trpiacich a núdznych bez rozdielu viery, etnického pôvodu či národnosti.

V kresťanskej kultúre a náboženskej tradícii kríž vyjadruje spoločnú spásu a slobodu ľudstva. Nenanucuje náboženstvo, ale vyjadruje najvyšší altruizmus a veľkodušnosť a pozýva k solidarite voči všetkým.

Spoločnosti s kresťanskou tradíciou nemajú odmietať verejné vystavenie kresťanských náboženských symbolov, najmä na miestach, kde sa vzdelávajú deti, lebo zásadne oslabia svoju schopnosť preniesť na budúce generácie vedomie o vlastnej hodnote a identite. Stali by sa spoločnosťami, ktoré neprijímajú seba samé, odmietajú živé duchovné a kultúrne dedičstvo, v ktorom majú svoje korene a z ktorého pramení aj otvorenosť pre budúcnosť.

Aj Národná rada Slovenskej republiky vo svojom vyhlásení z 10. decembra 2009 (č. 1845) konštatuje, že umiestňovanie kríža v školách, vo verejných inštitúciách a na verejných priestranstvách predstavuje tradíciu, ktorá je vlastná mnohým európskym štátom a rešpektovanie tejto tradície nemožno chápať ako obmedzovanie slobody náboženského vierovyznania a ani ako porušenie práva rodičov vychovávať deti podľa vlastného presvedčenia.

Vo všetkých európskych krajinách jestvuje právo na slobodu náboženského vyznania, v mnohých krajinách sú náboženské symboly zákonne dovolené, alebo je plne rešpektované ich spontánne používanie. Správny vzťah medzi štátmi a európskymi inštitúciami vyžaduje, aby sa rešpektovali osobitosti jednotlivých štátov v ich sociálnom a legislatívnom vývoji aj ohľadom používania náboženských symbolov. V Európe nech sa aj naďalej rozvíja dialóg medzi náboženstvami a ľuďmi dobrej vôle, aby tento kontinent bol miestom slobody vyznania pre všetkých a miestom rešpektu pre starobylé tradície každého národa a krajiny.



( TK KBS; jk ) 20100618022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]