Vatikán (7. júna, RV) - Predovšetkým veľký pastoračný úspech – v takomto duchu sa nesú hodnotenia 16. apoštolskej cesty Benedikta XVI. na Cypre z pohľadu informácií uverejnených v médiách. Pod úspechom sa tu chápe dosiahnutie jej cieľov či už z hľadiska jej poslania, ako aj úlohy, ktorú mala splniť. Počas tejto cesty nielen že boli dosiahnuté ciele, ale uskutočnilo sa oveľa viac, ako podčiarkuje hovorca Svätej stolice páter Federico Lombardi SJ v jeho prvej bilancii cesty: „Pápež vedel veľmi múdro poskytnúť syntézu medzi Východom a Západom”. Cestu sledovali médiá veľmi pozorne a slová pápeža boli viac ako 50 hodín pod “mikroskopom médií”. Pozornosť venovali predovšetkým trom otázkam: návšteva cyperských katolíkov, posilnenie dobrých vzťahov s pravoslávnymi na ostrove a nakoniec synoda na pozadí blízkovýchodnej otázky.
Rovnako aj medzi témy, ktorým venovali médiá najviac pozornosti patria témy ako ekumenizmus, islam, katolícka cyperská menšina, Svätá zem či Synoda biskupov pre Blízky východ, ktorá bola už od počiatku hlavným motívom, aj keď nie jediným tejto cesty. Osobitne potom tiež samotné odovzdanie pracovného dokumentu, o ktorý bol veľký záujem. Dokument sa totiž mimoriadne rozšíril už v prvých štyroch hodinách po odovzdaní. Články často zdôrazňovali kritiku či obvinenie izraelskej okupácie, situáciu utrpenia kresťanských menšín v oblasti, ako aj výzvy na nájdenie urýchleného vhodného riešenia vo vyjednávaní, ktoré by rešpektovalo legitímne záujmy všetkých strán. Poslednou oblasťou boli vzťahy so židovstvom a islamom.
Čo sa týka ekumenizmu, veľký dôraz sa kládol dobrým vzťahom s pravoslávnymi na Cypre. Veľký priestor venovali médiá aj katolíckej menšine na Cypre – hovoriac o tzv. „priamom vzťahu“ či „pute náklonnosti“, ktoré vzniklo s pápežom. V mnohých článkoch boli vyzdvihované pozvania pápeža zostať, neemigrovať a prejavovať solidárnosť týmto menšinám v ťažkostiach, ktoré potrebujú byť „mimoriadne chránené“.