Izrael (15. mája, RV) – Dnešným dňom Svätý Otec ukončil svoju osemdňovú XII. apoštolskú cestu vo Svätej zemi. Pred odletom do Ríma ho však čakalo ešte niekoľko oficiálnych návštev.Za najdôležitejšiu udalosť dňa možno považovať ekumenické stretnutie Svätého Otca s patriarchom Teofilom III. v sídle grécko - pravoslávneho patriarchátu v Jeruzaleme, kde sa všetkým prihovoril týmito slovami:
„Drahí bratia a sestry v Kristovi,
hlbokou vďačnosťou a radosťou ma napĺňa táto návšteva gréckeho ortodoxného patriarchátu Jeruzalemu, ktorá je momentom, po ktorom som tak dlho túžil. Ďakujem jeho Blaženosti patriarchovi Teofilovi III. za jeho priateľské slová bratského pozdravu, ktoré ma hrejú. Aj ja vám všetkým vyjadrujem moju srdečnú vďaku za sprostredkovanie tejto príležitosti znova sa stretnúť s mnohým predstaviteľmi cirkví a súčasnými cirkevnými spoločenstvami.“
Dopoludnia Benedikt XVI. navštívil starobylú baziliku Svätého hrobu v Jeruzaleme, ktorý je postavený okolo predpokladaného miesta ukrižovania a hrobu Ježiša Krista, kde sa prítomným prihovoril. Po úvodných pozdravoch pokračoval slovami z Evanjelia podľa Jána.
„Evanjelium podľa Jána nám priblížilo návštevu Petra a milovaného učeníka pri prázdnom hrobe v to veľkonočné ráno. Dnes, s odstupom 20 storočí Nástupca Petra, rímsky biskup, stojí pri tom istom prázdnom hrobe a pozerá sa na mystérium Vzkriesenia. Nasledujúc tak apoštola si aj ja želám ešte raz vyznať pred mužmi a ženami dnešnej doby, pevnú vieru Cirkvi, že Ježiš Kristus bol ukrižovaný, zomrel a bol pochovaný a že tretieho dňa vstal z mŕtvych. Povýšený po pravici Otca zoslal nám svojho Ducha na odpustenie hriechov. A okrem Neho, ktorého Boh urobil Pánom a Kristom, „v nikom inom niet spásy, lebo niet pod nebom iného mena daného ľuďom, v ktorom by sme mali byť spasení“ (Sk 4, 12).“
Potom Svätý Otec pokračoval, keď povedal, že stojac na tomto mieste a uvedomujúc si tú úžasnú udalosť, nemôžeme necítiť „tú bolesť, ktorá preniká srdcom“ tak, ako to bolo u tých, ktorí ako prví počuli ohlasovanie Petra na Turíce. Tu Kristus zomrel a vstal z mŕtvych - pokračoval Svätý Otec - preto, aby už nikdy viac nezomrel, tu sa ľudské dejiny definitívne zmenili. Potom sa Svätý Otec zameral na prázdny hrob, ktorý hovorí o nádeji, tej istej, „ktorá nezahanbuje, lebo Božia láska je rozliata v našich srdciach skrze Ducha Svätého, ktorého sme dostali“ (Rim 5, 5). Toto je, ako pokračoval Benedikt XVI. posolstvo, ktoré chce zanechať v závere svojej púte vo Svätej zemi: nech táto nádej stále prebýva v srdci každého človeka v tejto zemi.
Z baziliky Svätého hrobu sa Svätý Otec o 11.10 hod. presunul do patriarchálneho chrámu sv. Jakuba Arménskej apoštolskej cirkvi v Jeruzaleme. Príhovor v chráme začal Svätý Otec týmito slovami:
„Bratsky vás pozdravujem v Pánovi a vyprosujem vám dobré zdravie a požehnanie pre službu, ktorú konáte. Som vďačný, že dnes môžem navštíviť túto katedrálu sv. Jakuba v srdci starobylej arménskej časti Jeruzalema a stretnúť sa s kňazmi vášho patriarchátu ako aj s členmi Arménskej cirkvi vo Svätom meste.
Naše dnešné stretnutie sa nesie v atmosfére srdečnosti a priateľstva a je ďalším krokom na ceste vedúcej k jednote, ktorú si Boh želá pre všetkých svojich učeníkov. V posledných desaťročiach sme z Božej milosti boli svedkami zlepšujúcich sa vzťahov medzi Katolíckou a Arménskou apoštolskou cirkvou. Pokladám za veľké požehnanie, že som sa minulý rok mohol stretnúť s katolikosom a najvyšším patriarchom všetkých Arménov, Karekinom II a s katolikosom Cilície Aramom I. Ich návšteva pri Svätej stolici a modlitby, ktoré sme spolu prednášali, posilnili naše priateľstvo a potvrdili našu oddanosť posvätnej snahe, ktorou je podpora jednoty kresťanov.“
Popoludní o 13.30 hod. nasledovala rozlúčková slávnosť na letisku Ben Guriona v Tel Avive, počas ktorej sa Svätý Otec vo svojom príhovore s prítomnými podelil o niektoré silné zážitky na svojej púti. Spomenul si pritom na niektoré chvíle v Izraeli, ako aj na Palestínskych územiach či na stretnutia s obyvateľmi. Svätý Otec okrem iného zdôraznil, že prišiel ako pútnik a priateľ tak izraelského, ako aj palestínskeho národa.
V závere sa poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na príprave jeho návštevy a všetkých ubezpečil o svojich modlitbách.
„Všetkým vám hovorím: ďakujem a nech je Pán s vami. Shalom!“
Po tomto príhovore Svätý Otec odletel z letiska v Tel Avive do Ríma. Jeho odletom sa tak ukončila XII. apoštolská cesta Svätého Otca do Svätej zeme. Dodajme, že pápež Benedikt XVI. začal túto cestu minulý piatok 8. mája príletom na letisko Queen Alia v jordánskom Ammáne a počas „púte pokoja“ navštívil tri krajiny: Jordánsko, Izrael a Palestínske autonómne územia. Svätý Otec v krajinách celebroval tri sväté omše, dve na voľných priestranstvách, veriacim sa prihovoril v 28 príhovoroch a pozdravil viacerých významných vládnych a cirkevných predstaviteľov uvedených krajín.