Izrael (15. mája, RV) – „Predtým, ak sa vrátim do Ríma, chcel by som sa s vami podeliť o niektoré silné zážitky, ktoré vo mne zanechala táto púť vo Svätej zemi“ – týmito slovami sa začal príhovor Svätého Otca počas rozlúčkovej slávnosti na letisku Ben Guriona v Tel Avive pred jeho návratom do Ríma. Spomenul si pritom na niektoré chvíle v Izraeli, ako aj na Palestínskych územiach či na stretnutia s obyvateľmi. Ako povedal, stretol sa s predstaviteľmi Katolíckej cirkvi vo Svätej zemi a teší sa z toho, ako spoločne pracujú v pomoci Pánovmu stádu. Táto zem – pokračoval - je skutočne úrodnou pôdou pre ekumenizmus a medzináboženský dialóg a modlím sa, aby táto bohatá rozmanitosť náboženského svedectva v tejto oblasti, mohla priniesť ovocie v narastajúcom vzájomnom spoznávaní a vzájomnom rešpekte. Spomenul si tiež na slávnosť v prezidentskom paláci, ktorú označil za najslávnostnejšiu počas jeho pobytu v Izraeli, ako aj na návštevu pamätníka holokaustu v Yad Vashem, kde sa stretol aj s tými, ktorí prežili krutosti šoah. Tieto stretnutia – ako povedal - obnovili jeho spomienky na jeho návštevu spred troch rokov v Auschwitzi, kde boli toľkí židia – matky, otcovia, manželia, manželky, bratia, sestry a priatelia - brutálne vyhubení pod režimom bez Boha, propagujúcim ideológiu antisemitizmu a nenávisti. „Tá strašná kapitola dejín nemôže byť nikdy zabudnutá, či negovaná“ – dodala hlava Katolíckej cirkvi. Potom Svätý Otec zdôraznil, že prišiel ako pútnik a priateľ tak izraelského, ako aj palestínskeho národa a povedal:
„Priatelia trávia radi spoločný čas vo vzájomnej spoločnosti a rovnako smútia, keď vidia, ako jeden z nich trpí. Nijaký priateľ Izraelčanov a Palestínčanov nemôže nesmútiť, keď vidí pokračujúce napätie medzi vašimi dvomi národmi. Nijaký priateľ nemôže neplakať pri utrpení a stratách na ľudských životoch, ktoré oba národy podstúpili počas posledných šiestich desaťročí. Dovolím si obrátiť sa s touto výzvou na celý ľud týchto zemí: Koniec prelievaniu krvi! Koniec bojov! Koniec terorizmu! Koniec vojne! Pretrhnime kruh násilností, nech sa obnoví trvalý pokoj založený na spravodlivosti, nech nastane skutočné zmierenie a uzdravenie. Nech je univerzálne uznané, že izraelský štát má právo byť a tešiť sa z pokoja a bezpečnosti vo vnútri medzinárodne uznaných hraníc. Nech je rovnako uznané, že palestínsky ľud má právo na nezávislú zvrchovanú vlasť, na život v dôstojnosti a na slobodu cestovania. Nech sa to takzvané „dvoj - štátne riešenie“ stane skutočnosťou a nezostane len snom a nech sa z týchto zemí šíri pokoj, ktorý bude svetlom pre národy, dávajúc nádej mnohým ďalším oblastiam, ktoré sužujú konflikty. Jeden z najsmutnejších obrazov počas mojej návštevy bol múr. Modlil som sa pri ňom za budúcnosť, v ktorej národy Svätej zeme budú môcť žiť spoločne v pokoji a v harmónii, bez potreby podobných takýchto nástrojov bezpečnosti a oddelenia, ale naopak rešpektujúc sa a dôverujúc jeden druhému v odmietaní akejkoľvek formy násilia a agresie. Pán prezident, viem, aké ťažké bude dosiahnuť takýto cieľ, viem, aká ťažká je vaša úloha a úloha palestínskych predstaviteľov, ale uisťujem vás, že moje modlitby a modlitby katolíkov na celom svete vás budú sprevádzať pri vašom úsilí budovať spravodlivý pokoj v tejto oblasti.“
V závere sa Svätý Otec poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na príprave jeho návštevy a všetkých ubezpečil o svojich modlitbách.
„Všetkým vám hovorím: ďakujem a nech je Pán s vami. Shalom!“