[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 11. 2024   Meniny má Cecília      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bývalý prezident SR Michal Kováč ocenený na Cyrilometodskom stretnutí v Sandomierzi
P:3, 17. 02. 2009 09:48, ZAH

Bývalého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča ocenili medzinárodnou cenou „Signum temporis“ svätých Cyrila a Metoda. Stalo sa tak počas IV. ročníka Cyrilometodského stredoeurópskeho stretnutia v sobotu 14. februára v poľskom meste Sandomierz. Spolu s ním si toto ocenenie za zásluhy o integráciu národov Európy v duchu sv. Cyrila a Metoda prevzal kardinál Marian Jaworski z Ľvova, dlhoročný blízky spolupracovník pápeža Jána Pavla II. Ocenenia im v závere slávnostnej sv. omše odovzdali arcibiskup Csaba Ternyák – jágerský metropolita, arcibiskup Jan Graubner – moravský metropolita a sandomierzský sídelný biskup Andrzej Dzięga.

Hlavným celebrantom sv. omše bol kardinál M. Jaworski. Spolu s ním ju v intencii kresťanskej jednoty a duchovnej sily národov Európy slúžili biskupi z Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Českej republiky a Slovenska. Homíliu kardinála Petra Erdő, prímasa Maďarska, v jeho neprítomnosti predniesol pomocný ostrihomsko-budapeštiansky biskup Győrgy Udvardy. Kardinál v kázni zdôraznil, že spoločenstvá rodiny, národa, ale aj tie medzinárodné, musia byť budované na základe Kristovej lásky. Poukázal na to, že dnešný svet plný relativizmu a subjektivizmu potrebuje „evanjeliový radikalizmus, ktorý nie je formovaný proti človeku, ba práve naopak, ide naproti skutočným potrebám človeka, národov i sveta.“ Boh vo svojej starostlivosti „posiela národom apoštolov hlásiacich dobrú novinu spásy. S veľkou odvahou na Božiu výzvu odpovedali sv. Cyril a Metod, ktorí pomocou jazyka lásky učili slovanské národy.“ Na záver prízvukoval to, že „v každodenných krízach, či už morálnych, hospodárskych, alebo akýchkoľvek iných problémoch, každému môže pomôcť jedine osobné spojenie s Bohom a blížnym.“ Rovnako tak vyzval prítomných, aby „po vzore sv. Cyrila a Metoda hlásali evanjelium a v tomto duchu spájali národy“.

Michal Kováč ocenenie neprijal iba ako prejav uznania za minulú prácu: „Znamená pre mňa ďalší záväzok. Potrebné je dôsledne sa zaoberať tým, ako zabezpečiť vnášanie skutočných kresťanských hodnôt do života našej spoločnosti.“ Ako ďalej dodal, „je totiž našou povinnosťou, aby sa hodnoty pravdy a morálky presadzovali aj v politickom, ekonomickom a sociálnom systéme.“ Rovnako tak aj jednotlivé národy majú spolunažívať a rásť v duchu spoločnej viery v Boha. Toto posolstvo, ktoré na Cyrilometodskom stretnutí v Sandomierzi mimoriadne rezonovalo, podčiarkol aj Michal Kováč. „Európa volá po tom, aby bola napĺňaná kresťanským duchom. Zatiaľ robíme málo pre to, aby sa to stalo skutočnosťou. Základom toho musí byť pevná rodina a duchovná zrelosť národov. A tieto stretnutia sú výzvou k ich vzájomnej duchovnej jednote.“

„V duchu sv. Cyrila a Metoda“ - pod takýmto mottom sa 14. februára, na sviatok patrónov Európy sv. Cyrila a Metoda, stretávajú v poľskom Sandomierzi zástupcovia biskupských konferencií a verejného života z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Ukrajiny a Slovenska. Na IV stretnutí Konferenciu biskupov Slovenska zastupovali trnavský pomocný biskup Ján Orosch a vojenský ordinár František Rábek. Tradícia Cyrilometodských stretnutí sa zrodila v roku 2006 z iniciatívy sandomierzkého sídelného biskupa Andrzeja Dzięgu. Prvá časť stretnutí má každoročne charakter konferencie. Na tému „Kresťanská demokracia ako výzva pre spoločnú Európu“ predniesli v tomto roku referáty bývalý maršalek Sejmu Poľskej republiky Marek Jurek, arcibiskup Mieczyslaw Mokrzycki, ľvovský metropolita a prof. Tadeusz Zasępa, rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku.

TK KBS informoval Ján Mačala

( TK KBS, jm; pz ) 20090217021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]