Vatikán (1. februára, RV) – Pápež Benedikt XVI. sa dnes napoludnie spolu s veriacimi zhromaždenými na Námestí sv. Petra vo Vatikáne pomodlil mariánsku modlitbu Anjel Pána. Pred ňou sa im prihovoril:„Drahí bratia a sestry,
tento rok nám počas nedieľ liturgia prekladá k meditácii Evanjelium podľa Marka, ktorého charakteristikou je tzv. „mesiánske tajomstvo“, totiž skutočnosť, že Ježiš nechce, aby sa pre onú chvíľu vedelo, okrem najbližšieho kruhu spolupracovníkov, že On je Kristus, syn Boží. Preto všetkých, či už apoštolov alebo tých, ktorých uzdravuje upozorňuje, aby nevyjavili pravdu ohľadom jeho vlastnej identity. Napríklad Evanjelium dnešnej nedele (Mk 1, 21 – 28) hovorí o mužovi posadnutom zlým duchom, ktorý v istú chvíľu začne kričať: „Čo ťa do nás, Ježiš Nazaretský? Prišiel si nás zničiť? Viem, kto si: Boží Svätý." Ježiš mu prísne rozkázal: „Mlč a vyjdi z neho!" A hneď nato, ako poznamenáva evanjelista, zlý duch zalomcoval s mužom a vyšiel z neho. Ježiš však nielen vyháňa zlých duchov z ľudí, čím ich oslobodzuje od tých najhorších otroctiev, ale zároveň bráni zlým duchom, aby vyjavili jeho vlastnú identitu. Dokonca nalieha ohľadom tohto „tajomstva“ pretože ide o úspech jeho vlastnej misie, od ktorej závisí naša spása. Pretože On sám vie, že k oslobodeniu ľudstva od hriechov, práve On sa bude musieť obetovať na kríži ako opravdivý Boží baránok. Diabol ho naopak chce zmiasť a viesť ho v súlade s ľudskou logikou k tomu, aby sa stal mocným a úspešným mesiášom, pričom kríž predstavuje ako Kristov zánik. Kvôli tomuto Ježiš nikdy neprestane zdôrazňovať svojim učeníkom, že k tomu, aby mohol vystúpiť k sláve, musí najskôr veľa trpieť, musí byť odmietnutý, odsúdený a ukrižovaný (porov. Lk, 24, 26), pričom utrpenie bude integrálnou súčasťou jeho vlastného poslania.
Ježiš trpí a zomiera na kríži z lásky. V tomto zmysle dal zmysel aj nášmu vlastnému utrpeniu. Zmysel, ktorý mnohí mužovia a ženy všetkých čias zakúšali vo svojich životoch, pričom tiež zakúšali hlboký pokoj uprostred ťažkých fyzických a morálnych skúšok. „Sila života v utrpení“ je aj témou, ktorú talianski biskupi vybrali pre posolstvo pri príležitosti dnešného Dňa za život. Z celého srdca sa spájam z ich slovami, v ktorých možno cítiť lásku pastierov voči ľuďom a odvahu ohlasovať pravdu. Odvahu jasne povedať napríklad to, že eutanázia je falošným riešením drámy utrpenia, riešením, ktoré nie je hodné človeka. Opravdivou odpoveďou vskutku nemôže byť poskytnúť riešenie smrti, čo ako „sladkej“, ale svedčiť o láske, ktorá pomáha čeliť bolesti a agónii ľudským spôsobom. Sme si istí, že žiadna slza, ani toho, kto trpí a ani toho kto je trpiacemu nablízku, sa pred Bohom nestratí.
Panna Mária chránila vo svojom materinskom srdci tajomstvo svojho Syna, pričom ho s ním zdieľala v hodine jeho utrpenia a ukrižovania, podopieraná nádejou zmŕtvychvstania. Jej zverme ľudí, ktorí trpia a tiež tých, ktorí sa každý deň o nich starajú, čím slúžia životu v jeho každej etape. Sú to rodičia, zdravotní pracovníci, kňazi, rehoľníci, dobrovoľníci a mnohí iní. Modlime sa za všetkých.“