Vatikán (21. októbra, RV) – Na včerajšom zasadnutí Biskupskej synody odznel okrem iných aj príhovor sudánskeho biskupa Mons. Antonia Menegazzu, ktorý hovoril o kresťanstve a šírení Božieho slova v Afrike. Za najväčší problém považuje občiansku vojnu medzi severom a juhom, ktorá trvala 21 rokov. Kvôli nej muselo veľa ľudí opustiť domovy a okrem toho ich vzdialila od Cirkvi. Utečenci odchádzajú na sever, kde úplne strácajú kontakt s kňazmi a teda šíriť Božie slovo, ohlasovať ho a objasňovať je veľmi ťažké.Potom biskup Menagazza spomenul nedostatočný čas prípravy pred prijatím sviatosti krstu: „Myslím si, že 9 až 10 mesiacov prípravy nestačí na to, aby sa zmenila mentalita, je nutné, aby evanjelium vstúpilo do srdca človeka a zmenilo ho. Máme teda ťažkosti s kresťanmi, ktorí po prijatí tejto sviatosti v mnohých veciach zostávajú ešte stále oddaní svojim tradíciám.“
V Afrike je podľa slov biskupa problémom aj samotný jazyk miestneho obyvateľstva. Katechéti ho dostatočne neovládajú a Božie slovo tak hlásajú po arabsky či po anglicky, čo je pre obyvateľov nezrozumiteľné.
Poslednou témou, ktorej sa biskup dotkol bola Biskupská synoda, ktorá by sa mala uskutočniť budúci rok v Afrike. Ako uviedol: „Božie slovo je podstatné pre život kresťanov. A preto aj v Afrike: ak chýba Božie slovo, prirodzene chýba aj skutočný kresťanský život. Myslím si, že súčasná synoda je potrebným krokom k tej, ktorá bude v Afrike, preto budúcoročná synoda nech je skutočne účinná a prinesie podstatnú premenu Afriky - ako preniknúť do evanjelia, ako sa evanjeliom nechať viesť, ako mu byť nablízku, aby ľudia žili kresťanským životom ako Kristovi učeníci.“