Vatikán (21.apríla, RV) – Krátko pred 11. hodinou v pondelok pristálo lietadlo so Svätým Otcom na rímskom letisku Ciampino. V nedeľu večer sa s ním na newyorskom letisku Johna F. Kennedyho rozlúčil viceprezident USA Dick Cheney a predstavitelia Konferencie katolíckych biskupov USA. Prítomných bolo aj asi 5 tisíc veriacich z diecézy Brooklyn, v ktorej pôsobnosti sa letisko nachádza. V záverečnom príhovore označil Cheney Svätého Otca za „posla pokoja a slobody“. Poukázal na to, že Benedikt XVI. prišiel do krajiny, ktorá čelí mnohým výzvam, ale zároveň je nesmierne požehnaná. Darom, ktorý priniesol, je podľa viceprezidenta univerzálne posolstvo nádeje a spásy: „Prehovorili ste k Američanom s výstižnosťou a citom, a pre mnohých boli uplynulé dni časom premýšľania a osobnej obnovy. Či už pri vašej priamej prítomnosti, alebo počúvajúc vás na diaľku, milióny ľudí našli vo vašich slovách nádej proti zúfalstvu, istotu uprostred zmätku, a silu pre svoje vlastné cesty.“
Pápež sa vo svojom príhovore poďakoval za pohostinnosť, s ktorou ho Amerika privítala a uviedol, že preňho bolo radosťou zažiť vieru a oddanosť tamojšej katolíckej komunity. Pristavil sa pri niektorých kľúčových momentoch svojej v poradí 8. zahraničnej apoštolskej cesty, ako boli návšteva v sídle OSN, či modlitba na mieste, kde pred teroristickým útokom v roku 2001 stálo Svetové obchodné centrum a dodal: „Modlím sa za všetkých ľudí Ameriky a na celom svete, aby budúcnosť priniesla viac bratstva a solidarity, rast vo vzájomnej úcte a obnovenú dôveru v Boha, nášho nebeského Otca“.
Počas preletu vzdušným priestorom jednotlivých štátov Svätý Otec zaslal pozdravné telegramy ich najvyšším predstaviteľom – prezidentovi USA Georgeovi W. Bushovi, kanadskej generálnej guvernérke Michaëlle Jeanovej, francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu, ako aj talianskemu prezidentovi Giorgiovi Napolitanovi. Všetky telegramy vyjadrovali duchovnú blízkosť Benedikta XVI. jednotlivým národom a uistenie o modlitbách za ich dobro a prosperitu.