[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 11. 2024   Meniny má Emília      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ďalšie ocenenie Spravodlivý medzi národmi v Prešove
P:3, 27. 03. 2008 07:28, DOM

Do rezidencie Gréckokatolíckeho arcibiskupského a metropolitného úradu v Prešove poputoval druhý certifikát a medaila izraelského ocenenia Spravodlivý medzi národmi. Okrem ocenenia, ktoré v januári 2008 udelila Izraelská ambasáda blahoslavenému hieromučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi OSBM, odovzdal gréckokatolícky kňaz Jozef Mašlej vladykovi Jánovi Babjakovi SJ pre Expozíciu histórie Prešovskej archieparchie vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi, ktoré bolo v roku 1997 udelené in memoriam jeho strýkovi gréckokatolíckemu kňazovi v Oľšavici Michalovi Mašlejovi. Prevzal ho vtedy práve jeho synovec o. Jozef Mašlej.

Je známe, že aj viacerí ďalší gréckokatolícki kňazi pomáhali prenasledovaným židovským spoluobčanom. Príbeh pomoci kňaza Michala Mašleja židovským spoluobčanom je veľmi zaujímavý. Je úzko zviazaný s blahoslaveným prešovským biskupom Pavlom Petrom Gojdičom OSBM, ktorý si do Oľšavice každoročne chodieval oddýchnuť. Keď sa na o. Michala Mašleja obrátili Židia, aby im pomohol, on sa obrátil na svojho biskupa P. P. Gojdiča OSBM s otázkou, čo má robiť. Otec biskup mu povedal, že nie je nič dôležitejšie ako záchrana ľudského života. Kňaz a historik Peter Borza v knihe Dejiny Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v období II. svetovej vojny (1939-1945) píše: „Medzi gréckokatolíckym duchovenstvom brániacim prenasledovaných Židov vynikal o. Michal Mašlej pôsobiaci v Oľšavici neďaleko Levoče. Vďaka jeho odvahe a obetavosti sa len v Oľšavici zachránilo niekoľko desiatok ľudí, odsúdených na smrť v koncentračných táboroch. Dospelí, ale aj deti sa skrývali v horách. Hlad a zima ich prinútili zísť do dediny. Skrývali ich, kde sa dalo – v senníku, na povale, v drevárni alebo v komore. Všetci ale prežili. Podnet na pomoc židovským obyvateľom vyšiel od biskupa P. P. Gojdiča OSBM. V odpise matriky farnosti Oľšavica z roku 1942 sa nachádza záznam o krstoch, ktorých v tom roku bolo 48, z čoho 28 sa týkalo Židov“. Falošnú identitu jednej židovskej rodiny, ktorá našla v Oľšavici útočište pod falošným menom a pred úradmi bola vedená ako evakuanti zo Stropkova, o. Michal Mašlej potvrdil na notárskom úrade v Levoči, ako aj na miestnom veliteľstve gestapa, čo svedčí o jeho nevídanej odvahe. „Židov ukrýval na fare, a keď tam už nebolo miesta, organizoval veriacich, aby im poskytli úkryt vo vlastných domoch. Dedina sa postupne napĺňala židovskými utečencami, a aj keď žandárstvo a neskôr aj nemecké jednotky často robili razie hľadajúc Židov a partizánov, v dedine nikoho nenašli. Po potlačení povstania sa v dedine ukrývalo vyše sto Židov a partizánov, pričom tu sídlila tridsať až päťdesiat členná nemecká vojenská jednotka. Obetavý kňaz o. Michal Mašlej nadviazal kontakty s nemeckým veliteľom a navrhol im pomoc s ubytovaním. Nemeckých vojakov ubytoval v domoch, kde sa neukrývali Židia. Nemecká jednotka mala pritom hlavný stan na fare, v ktorej suteréne sa ukrývalo množstvo Židov.“ Aj na tomto príbehu je vidieť veľký pozitívny vplyv, aký mal blahoslavený prešovský biskup na svojich kňazov a veriacich. Bola to jeho nefalšovaná láska, ktorá privádzala k láske aj ostatných.

TK KBS informoval Ľubomír Petrík.

( TK KBS, ľp; pz ) 20080327020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]