V piatok začal pre biskupov slávením svätej omše v kaplnke Domus Romana. Hlavným celebrantom bol Mons. Eduard Kojnok a kazateľom vladyka Ján Babjak. Ten vo svojom príhovore vyzdvihol lásku Boha, ktorý ponúka človeku úplne všetko. Pracovný program začali biskupi prijatím na Kongregácii pre inštitúty zasväteného života a spoločností apoštolského života. Privítal ich prefekt kongregácie, kardinál Franc Rodé.
„Turíce nemôžu trvať stále, veď v skutočnosti trvali len jedno ráno.“- povzbudil biskupov prefekt na margo poklesu rehoľných povolaní oproti dobe po páde komunizmu. Dôraz je podľa neho potrebné dávať na získavanie povolaní a vzťah medzi biskupmi a jednotlivými rehoľnými spoločenstvami. Dobrým prostriedkom na to je v iných krajinách zmiešaná komisia biskupov a vyšších rehoľných predstavených. Biskupi informovali zástupcov kongregácie o spôsoboch slávení Dňa zasväteného života na Slovensku i o činnosti konferencií vyšších rehoľných predstavených. Biskupi sa venovali aj problematike sekulárnych inštitútov na Slovensku. Podľa kardinála Rodeho sa ani rehoľné spoločenstvá nevyhnú prúdom a vplyvom sekularizácie, ktorá síce nie je ateizmom, ale k nemu privádza. Je podľa neho potrebné dať dôraz na spoločný život v komunitách a na zachovávanie pôvodnej charizmy.
Tesne predpoludním prijal všetkých biskupov na spoločnej audiencii Benedikt XVI. Slovenskí biskupi mu odovzdali svoj dar- ikonu Sedembolestnej Panny Márie. Predseda KBS Mons. František Tondra vo svojom príhovore, ktorý predniesol po nemecky, poďakoval Svätému Otcovi za prijatia počas návštevy Ad limina apostolorum a predstavil situáciu v Katolíckej cirkvi na Slovensku. Pripomenul, že kňazstvo sa u nás omladilo. Na konci totality bol priemerný vek kňazov vyše 60 rokov, dnes je okolo 40 rokov. Biskup Tondra taktiež Benedikta XVI. informoval, že veľký dôraz kladieme na výchovu detí a mládeže. Kriticky poznamenal, že „veľkú starosť nám robia komerčné média, ktoré sú zväčša liberálne. Tie formujú verejnú mienku, ktorá je následne veľmi kritická voči Cirkvi a voči kresťanským hodnotám, ako sú hodnota života, dôstojnosť človeka, rodina, čistý vzťah medzi mužom a ženou. Popierajú objektívnu mravnú normu a slobodu interpretujú subjektivisticky.“ Predseda KBS informoval Benedikta XVI. aj o pripravovanom Pastoračnom a evanjelizačnom pláne na roky 2007-2013. „Svätý Otče, nesieme Vám pozdravy zo Slovenska, od všetkých našich kňazov, rehoľníkov a rehoľníčok, od seminaristov a od celého Božieho ľudu našej vlasti.“- dodal na záver biskup Tondra a poprosil Svätého Otca o požehnanie pre celé Slovensko.
Benedikt XVI. v úvode svojho príhovoru spomenul, že Slovensko z nábožensko-kultúrneho hľadiska čoraz viac vstupuje do dynamiky typickej pre ostatné európske krajiny so starobylou kresťanskou tradíciou, silno poznačené v týchto našich časoch rozsiahlym sekularizačným procesom. Kresťanské spoločenstvá, ktoré uchovali starobylé a zakorenené katolícke náboženské praktiky, sa dnes, po vyjdení z tunela prenasledovania, ocitajú pred úlohou prejsť cestu obnovy naznačenú Druhým vatikánskym koncilom. Poznamenal, že Slovensko a Poľsko, čo sú na východe Európy dve krajiny nositeľky veľmi bohatého dedičstva katolíckej tradície, sú v súčasnosti vystavené nebezpečenstvu vidieť toto dedičstvo, ktoré komunistický režim nedokázal zničiť, vážne nahlodávané kvasom charakteristickým pre západné spoločnosti: konzumizmom, hedonizmom, laicizmom a relativizmom. „Takáto je, ctihodní a drahí bratia, situácia, v ktorej vás Pán pozýva uskutočňovať svoju biskupskú službu. Viem, že preto, aby ste čo najvhodnejšie odpovedali na meniace sa pastoračné potreby, sa už dlhší čas zaoberáte rozpracovaním pastoračného a evanjelizačného plánu“- povedal Benedikt XVI.
Zdôraznil, že je potrebné venovať sa mládeži a rodinám. Na križovatke medzi rodinnou pastoráciou a pastoráciou mládeže sa ocitá pastorácia povolaní. Slovensko je podľa slov Svätého Otca národom, ktorý po roku 1990 zaznamenal silný rozkvet povolaní ku kňazskému a k rehoľnému životu. „Predsa však, ako sa dalo predvídať, táto jar nemohla trvať dlho, a tak sú dnes všetky kresťanské komunity pobádané klásť prioritu na pozornú pastoráciu povolaní. Formácia miništrantov je v tomto smere dobrou cestou, ktorú nasledujú mnohé farnosti v spolupráci s diecéznymi seminármi.“- podotkol Benedikt XVI. Na záver poslal prostredníctvom biskupov osobitný pozdrav všetkým kňazom, ako aj ostatným veriacim na Slovensku a osobitne chorým a tým, ktorí to najviac potrebujú.