[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 11. 2024   Meniny má Klement      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor predsedu KBS na audiencii s Benediktom XVI.
P:3, 15. 06. 2007 12:00, DOM

Svätý Otče,

ako predseda Konferencie biskupov Slovenska sa Vám chcem v prvom rade v mene všetkých biskupov poďakovať za pozvanie na návštevu ad limina a za toto stretnutie s Vami.

Dovoľte mi, prosím, aby som Vám predstavil Konferenciu biskupov Slovenska a Cirkev na Slovensku. Konferenciu biskupov Slovenska tvorí osemnásť biskupov v činnej službe. Okrem nich žijú medzi nami ešte šiesti emeritní biskupi. Deviati biskupi sú ordinármi diecéz. Na Slovensku máme šesť diecéz latinského obradu, jednu diecézu a jeden exarchát východného obradu a jeden vojenský ordinariát. Z ostatných biskupov je jeden koadjútor a ôsmi pomocní biskupi.

Slovensko je malým štátom. Má päť miliónov tristotisíc obyvateľov. Z nich je 71 percent katolíkov. Evanjelikov je asi osem percent. Ostatní sa hlásia k menším cirkvám, alebo iným vierovyznaniam, a asi desať percent sa nehlási k žiadnej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti.

Po páde komunistickej totality sa náboženský život na Slovensku začal sľubne rozvíjať. Mužské i ženské rehole obnovili svoju činnosť, keďže za komunizmu boli zakázané. Obnovili sa diecézne semináre na miestach, kde existovali pred komunizmom. Teologické štúdium sa uskutočňuje na dvoch fakultách s pripojenými inštitútmi pre latinský obrad, tretia fakulta je pre východný obrad a štvrtá pre rehoľných študentov teológie.

Naše kňazstvo sa omladilo. Na konci totality bol priemerný vek kňazov vyše 60 rokov, dnes je okolo 40 rokov. V poslednom období nám počet povolaní klesá – tak v diecézach, ako aj v reholiach. Príčinu vidíme v demografickom úpadku a v silnom tlaku liberalizmu, najmä prostredníctvom médií. Dnes sa na Slovensku rodí už len polovica detí v porovnaní so stavom spred 30 rokov.

Veľký dôraz kladieme na výchovu detí a mládeže. Na Slovensku máme 177 cirkevných škôl a jednu katolícku univerzitu so štyrmi fakultami. Jednou z nich je teologická fakulta.

Vzťah medzi Cirkvou a štátom je založený na demokratickej slobode. Štát nezasahuje do riadenia Cirkvi. Priazeň zo strany štátu je rôzna. Závisí od toho, aká koalícia sa dostala po parlamentných voľbách do vlády.

Veľkú starosť nám robia komerčné média, ktoré sú zväčša liberálne. Tie formujú verejnú mienku, ktorá je následne veľmi kritická voči Cirkvi a voči kresťanským hodnotám, ako sú hodnota života, dôstojnosť človeka, rodina, čistý vzťah medzi mužom a ženou. Popierajú objektívnu mravnú normu a slobodu interpretujú subjektivisticky. Katolícka cirkev vlastní svoje rádio – Rádio Lumen, ktoré pokrýva takmer celé územie Slovenska. V poslednej dobe sme rozbehli aj projekt kresťanskej televízie, ktorú sa snažíme budovať v spolupráci s Českou biskupskou konferenciou. Ide o projekt v začiatkoch, ktorý sa však sľubne rozvíja.

Konferencia biskupov Slovenska sa zamýšľa nad tým, ako viesť pastoračnú činnosť v súčasnej ideologicky ťažkej dobe. Pripravujeme Pastoračný plán na roky 2007 až 2013. V r. 2013 totiž oslávime 1150 rokov od príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie.

Svätý Otče, nesieme Vám pozdravy zo Slovenska, od všetkých našich kňazov, rehoľníkov a rehoľníčok, od seminaristov a od celého Božieho ľudu našej vlasti. Vyprosujeme Vám od Všemohúceho veľa zdravia, síl do tak zodpovedného úradu, ktorý Vám Ježiš Kristus zveril. Prosíme Vás o požehnanie pre celé Slovensko.

Mons. František Tondra,

spišský diecézny biskup, predseda KBS



( TK KBS, jk;jk ) 20070615015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]