V pondelok 11. júna začali biskupi zo Slovenska oficiálny program návštevy Ad limina apostolorum vo Vatikáne.Návštevu začali ranným slávením svätej omše pri hrobe svätého Petra v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne. Hlavným celebrantom bol bratislavsko-trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol. Kazateľom bol predseda KBS Mons. František Tondra. Ten vo svojej homílii podotkol, že „zápas dobra a zla sa tiahne celými dejinami Cirkvi. Tomu sa nemožno vyhnúť. Zlo na nás pôsobí rôznymi formami. Fyzický nátlak používajú všetky totalitné systémy: od rímskych cisárov cez rôzne revolúcie, až po posledný totalitný systém - komunizmus. Inokedy je to skrytý boj pod rúškom pokroku, slobody, ako to robí dnešný liberalizmus. Aj ten je nekompromisný a namiesto sľubovanej slobody viaže človeka do jeho vlastných vášní takže sa stáva otrokom.“ Biskupom, ktorí spolu s asi 20 kňazmi a desiatkami veriacich slávili svätú omšu pripomenul, že je potrebné zamyslieť sa nad úlohou svätého Petra. „Prosme o jeho orodovanie. Veľmi to potrebujeme. Laici nás pozorujú a neraz aj kritizujú. Povedzme si úprimne: niekedy aj pravdivo. Naša návšteva Ad Limina nech sa stane duchovným cvičením. Načerpajme tu síl do nášho každodenného biskupského života.“ dodal biskup Tondra.
Po svätej omši nasledovala návšteva prvej z Vatikánskych kongregácií - Kongregácie pre biskupov. Jej prefekt, kardinál Giovanni Battista Re biskupov uistil, že keď príde o biskupoch dobrá správa, tešia sa spolu s nimi. Ak príde správa o utrpení biskupa, či už fyzickom, alebo ako dôsledok nepravdivého osočovania, trpia spolu s ním. Pripomenul slová Jána Pavla II. o tom, že návšteva Ad limina je výmenou darov. Kongregácie a ostatné dikastériá na čele so Svätým Otcom počúvajú o skúsenostiach biskupov a opačne - ponúkajú svoje skúsenosti a svoje pohľady.
Kardinál Re vyzval biskupov, aby boli blízko svojim kňazom. „Musíte sa pre nich stať otcami, bratmi, priateľmi a tak trochu aj Samaritánmi.“ Podľa kardinála má Slovensko z čoho čerpať, no zároveň je potrebné, aby biskupi spolu so svojimi spolupracovníkmi viedli veriacich od tradičnej k osobnej viere. Je to potrebné práve v čase silnejúcej sekularizácie.
„Ste biskupmi pre túto chvíľu a v tejto dobe. Problémom nesmieme podľahnúť, ale musíme sa im postaviť“, povedal kardinál.
Na programe stretnutia boli aj otázky spojené s územnou reštrukturalizáciou diecéz na Slovensku.
Biskupi následne navštívili Kongregáciu pre kauzy Svätých, v čele ktorej stojí kardinál José Saraiva Martíns. Tu sa informovali o stave procesu blahorečenia biskupa - mučeníka Jána Vojtaššáka. Tento prípad je v súčasnosti rozpracovaný na príslušnom stupni samotnej kongregácie vo Vatikáne. Dôležitým bodom stretnutia boli aj informácie o zložitosti a precíznosti skúmania uznaných zázrakov potrebných k vyhláseniu blahorečeného za svätého.
Pred obedom navštívili biskupi aj Pápežskú radu na podporu jednoty kresťanov. Predsedu Rady kardinála Waltera Kaspera informovali o spolupráci s Ekumenickou radou cirkví na Slovensku, ako aj o súčasných otázkach ekumenizmu. Neobišli ani otázku Zmluvy o výhrade vo svedomí a jej vzťahu k iným nekatolíckym cirkvám.
Svätý Otec Benedikt XVI. prijal na osobitnej audiencii prvú skupinu diecéznych biskupov doprevádzaných pomocnými biskupmi. Ako prvého prijal bratislavsko-trnavského arcibiskupa Mons. Jána Sokola a jeho pomocných biskupov Mons. Stanislava Zvolenského a Mons. Jána Oroscha. Nesledoval ich prešovský vladyka Mons. Ján Babjak. Po ňom prijal Svätý Otec banskobystrického biskupa Mons. Rudolfa Baláža s pomocným biskupom Mons. Tomášom Galisom a na záver nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka s pomocným biskupom Mons. Mariánom Chovancom.
Pondelňajší program ukončia biskupi spolu s kňazmi a veriacimi pri hrobe svätého Cyrila v Bazilike svätého Klementa, kde sa pomodlia modlitbu v byzantskom obrade.