POKOJ, NÁDEJ, RADOSŤ a LÁSKA – dar Vzkrieseného"> POKOJ, NÁDEJ, RADOSŤ a LÁSKA – dar Vzkrieseného" />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 07. 2024   Meniny má Prokop      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

RÍM – VATIKÁN, prvé veľkonočné sviatky Benedikta XVI.
P:3, 16. 04. 2006 13:27, PRE

Benedikt XVI. - Velkonocna nedela 2006Pápež Benedikt XVI. slávil po prvý krát Veľkonočnú svätú omšu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Pred takmer dvestotisíc pútnikmi z celého sveta predniesol aj tradičné posolstvo spojené s požehnaním mestu a svetu „Urbi et orbi“. V príhovore vyjadril nádej, že Duch Vzkrieseného Krista prinesie osobitnú oporu a istotu sužovaným národom v Afrike a Latinskej Amerike. Pápež sa dotkol aj situácie v Iraku, kde podľa neho „vládne tragické násilie a rozsievanie obetí“. Zároveň vyzval k trpezlivému a trvalému dialógu na Blízkom východe.

„Medzinárodné spoločenstvo, ktoré opätovne potvrdzuje spravodlivé právo Izraela na existenciu v mieri nech pomôže palestínskemu ľudu prekonať terajšie zlé podmienky, v ktorých žije, aby si mohol vybudovať svoju budúcnosť, ktáčajúc k založeniu skutočného a vlastného štátu“, povedal Benedikt XVI. Čo sa týka medzinárodnej jadrovej krízy, je potrebné dospieť k čestnému vysporiadaniu pre všetkých prostredníctvom vyjednávania.

Pre Benedikta XVI. je cestou k trvalému mieru práve prázdny Kristov hrob. Vyzval všetkých ľudí tretieho tisícročia, aby sa nebáli otvoriť Zmŕtvychvstalému srdce, pretože je to práve jeho nádej, ktorá prináša mier a trvalý pokoj.

Svätopeterské námestie bolo už 21. vyzdobené kvetmi z Holandska, za ktoré pápež osobitne poďakoval. Požehnanie Urbi et orbi prenášalo 102 televíznych staníc do 65 krajín sveta, medzi nimi aj Jordánsko, Izerael, Libanon, Filipíny či aztékcka televízia. Práve v tento deň slávi pápež Benedikt XVI. svoje 79. narodeniny. Predsedal všetkým siedmym liturgickým sláveniam veľkonočných sviatkov vrátane krížovej cesty v rímskom Koloseu.

===

POSOLSTVO URBI ET ORBI, VEĽKÁ NOC 2006

Chriustus resurrexit!- Kristus vstal z mŕtvych!

Veľká vigília tejto noci nám umožnila opätovne prežiť rozhodujúcu a stále aktuálnu udalosť Zmŕtvychvstania, ktorá je podstatným tajomstvom kresťanskej viery. V kostoloch bolo zapálených veľké množstvo veľkonočných paškálov, ktoré sú symbolom Kristovho svetla, ktoré osvietilo a osvecuje ľudstvo. Ono navždy zvíťazilo nad temnotou hriechu a zla. A dnes opäť mohutne zaznievajú slová, ktoré prekvapili ženy, keď ráno prvého dňa po sobote prišli k hrobu, kde našli Kristovo telo zložené z kríža a rýchlo uložené do hrobu. Smutné a v beznádeji, pretože stratili Učiteľa, objavili veľký kameň, ktorý bol odvalený a potom, ako vošli dnu, videli, že jeho telo tam viac nebolo. Zatiaľ čo tam v neistote a rozpačitosti stáli, oslovili ich dvaja muži v žiarivom odeve: „Prečo hľadáte živého medzi mŕtvymi? Niet ho tu. Vstal z mŕtvych.“ /Lk 24,5-6/. „Non est hic, sed resurrexit“ /Lk 24,6/. Od toho rána tieto slová neprestávajú zaznievať po celom svete ako ohlasovanie radosti, ktoré sa tiahne nezmenené dejinami a pritom prináša vždy nové a nekonečné ohlasy.

„Niet ho tu... vstal z mŕtvych“. Nebeskí ohlasovatelia oznamujú predovšetkým to, že Ježiš „tu nie je“: Syn Boží nezostal v hrobe, pretože nemohol zostať väzňom smrti /cfr Sk 2,24/ a hrob nemohol zadržať „Žijúceho“ /Ap 1,18/, ktorý je sám prameňom života. Ako Jonáš v bruchu veľryby, tak aj ukrižovaný Kristus bol pohltený do hlbín zeme /cfr Mt 12,8/, aby smeroval k sobote. Bol to totiž „slávnostný deň oná sobota“, ako píše evanjelista Ján /19,31/: najslávnejší v dejinách, pretože v ňom „Pán soboty“ /Mt 12,8/ dovŕšil dielo stvorenia /cfr Gn 2,1-4a/, pozdvihnúc človeka a celý vesmír ku slobode a sláve Božích detí /cfr Rim 8,21/. Po dovŕšení tohto mimoriadneho diela, prenikol bezduchým telom oživujúci Boží dych, ktorý rozlomil závory hrobu, a ono oslávené vstalo. A preto anjeli ohlasujú: „nie je tu“, nemôže byť v hrobe. Putoval zemou ľudí, dokončil svoju púť v hrobe ako všetci, ale premohol smrť a úplne novým spôsobom aktom čistej lásky otvoril zem a roztvoril ju smerom k Nebu.

Jeho zmŕtvychvstanie, vďaka krstu, ktorý nás "vteluje" do Neho sa stáva našim zmŕtvychvstaním. Ohlásil to prorok Ezechiel "ja otvorím vaše hroby a vyvediem vás z nich, ľud môj a zavediem vás do izraelskej krajiny" (Ez 37, 12). Tieto prorocké slová dostávajú osobitný význam počas Veľkej noci, pretože dnes sa splnil prísľub Stvoriteľa. Dnes, aj v našej dobe poznačenej nepokojom a neistotou, prežívame udalosť vzkriesenia, ktorá zmenila tvár nášho života, zmenila dejiny ľudstva. Od vzkrieseného Krista očakávajú nádej, a niekedy aj nevedome všetci tí, ktorí sú utláčaní putami utrpenia a smrti.

Duch Vzkrieseného nech prinesie, osobitným spôsobom, oporu a istotu v Afrike národom Darfuru, ktoré sú ponorené do dramatickej humanitárnej situácie, ktorá je nevydržateľná, taktiež regiónu Veľkých jazier, kde ešte neboli odstránené mnohé rany, mnohým národom Afriky, ktoré túžia opätovnom uzmierení, spravodlivosti a rozvoji. Do Iraku, kde vládne tragické násilie a kde bez milosti pokračuje rozsievanie obetí, aby tam konečne mohol zavládnuť mier. Zvolávam mier aj pre tých, ktorí sú zainteresovaní do konfliktov vo Svätej zemi, vyzývam ich k trpezlivému a trvalému dialógu, ktorý môže odstrániť staré a nové prekážky, vyhnúť sa pokušeniu odplaty, aby tak mohli byť vychované nové generácie k vzájomnému rešpektovaniu. Medzinárodné spoločenstvo, ktoré opätovne potvrdzuje spravodlivé právo Izraela na existenciu v mieri nech pomôže palestínskemu ľudu prekonať terajšie zlé podmienky v ktorých žije, aby si mohol vybudovať svoju budúcnosť kráčajúc k založeniu skutočného a vlastného štátu. Nech duch Zmŕtvychvstalého podnieti obnovený dynamizmus snahy krajín latinskej Ameriky, aby sa mohli zlepšiť podmienky života miliónov obyvateľov a aby sa konsolidovali demokratické inštitúcie v duchu zhody a solidarity. Čo sa týka medzinárodnej jadrovej krízy, tiež by sa mohlo dospieť k čestnému usporiadaniu pre všetkých prostredníctvom vážnych a lojálnych vyjednávaní a nech sa posilní v zodpovedných za národy a za medzinárodné organizácie vôľa uskutočniť mierové spolužitie medzi etnikami, kultúrami a náboženstvami a nech od nich vzdiali nebezpečenstvo terorizmu.

Vzkriesený Pán nech dá všade pocítiť svoju silu života, mieru a slobody. Všetkým sú dnes adresované slová, ktorými vo veľkonočné ráno anjel uistil ustráchané srdcia žien: "Nebojte sa!... Nie je tu, vstal z mŕtvych" (Mt 28, 5-6). Ježiš vstal z mŕtvych a prináša nám pokoj. On sám je pokojom. Preto s tou istou silou cirkev opakuje: "Kristus vstal z mŕtvych - Christós anésti". Nech sa ľudstvo tretieho tisícročia nebojí otvoriť mu srdce. Jeho evanjelium plne zaženie smäd po pokoji a po šťastí, ktoré sa nachádzajú v srdci každého človeka. Kristus žije a kráča spolu s nami. Nekonečné tajomstvo lásky! Christus resurrexit quia Deus Caritas est! Alleluja!



( TK KBS/ -mg- ) 20060416004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]