Pápež Ján Pavol II. menoval kardinála Jean-Louis Taurana, archivára a knihovníka Svätej rímskej cirkvi, za svojho delegáta na otvorenie nového múzea holokaustu v Jeruzaleme 16. marca 2005.Nové múzeum, ktoré budovali 10 rokov, nahradí súčasné historické múzeum v Yad Vashem.
Pri tejto príležitosti pricestujú do Izraela hlavy štátov a vlád z najmenej 15 krajín ako aj generálny sekretár OSN Kofi Annan a desiatky politikov, ktorí sa spolu s izraelským prezidentom Moše Kacavom, premiérom Arielom Šaronom a ďalšími predstaviteľmi zúčastnia na otvorení múzea. Budú prítomní aj na mimoriadnom stretnutí v Yad Vasheme 16. marca dopoludnia. Vo vyhlásení pri tejto príležitosti sa hovorí:
„Nové múzeum histórie holokaustu v Yad Vasheme je štyri razy väčšie ako súčasné a bude mať dva rozmery – informačný a experimentálny. Rozpráva príbeh holokaustu z pohľadu židov – obete tvoria ohnisko pohľadu, namiesto toho, aby boli zobrazované ako anonymné objekty ovládané svojimi prenasledovateľmi. Návštevníci opustia múzeum so širším uhlom pohľadu na ochranu základných hodnôt ľudstva a židovskej komunity.“
„Je nemožné pochopiť holokaust a absorbovať jeho význam bez toho, aby sme sa oboznámili s tými, ktorí boli priamo zasiahnutí – so židmi,“ vysvetľuje Avner Shalev, hlavný kurátor nového múzea. „Preto sme sa veľmi usilovali podať úplný obraz holokaustu – starostlivo sme zvážili každý artefakt, dokument, príbeh a obraz, ktorý by návštevníkovi pomohol precítiť to, čo holokaust bol a kto boli ľudia, ktorí ho zažili. Máme tu viac ako 2500 exponátov a pokúsili sme sa zahrnúť medzi nich tie jedinečné i tie reprezentatívne.“