[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 05. 07. 2024   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Malý svätý rok v Santiagu
P:3, 09. 08. 2004 11:35, PRE

V súvislosti s účasťou Eurokomisára Ján Figeľ na mládežníckej púti v španielskom Santiagu

de Compostela , na ktorej vystúpil s prednáškou Európa nádeje, vám ponúkame zopár historických údajov o samotnom podujatí. Púť sa organizuje pri príležitosti sviatku sv. Jakuba apoštola, vždy v

roku, keď tento sviatok pripadne na nedeľu.

Malý svätý rok v Santiagu

Svätý rok sa opäť začal. Nie, nepomýlili sme si kalendár. Svätý rok sa skutočne začal. Nie ten jubilárny ako v roku 2000, ale svätý rok spojený so španielskym mestom Santiago de Compostel. Pútnické mesto, v ktorom odpočíva jeden z tých, ktorí poznali Ježiša Krista osobne. Apoštol sv. Jakub. Pápeži od pradávna potvrdili mimoriadne privilégium tohto miesta a tak sa v Santiagu slávi svätý rok spojený s mimoriadnymi milosťami vždy vtedy, keď spomienka na mučenícku smrť sv. Jakuba padne na nedeľu. Táto spomienka sa slávi 25. júla. Svätý rok sa tu teda slávu s pravidelnosťou 11, 6, 5, a 6 rokov. Ten prvý sa slávil v roku 1122 na pokyn pápeža Kalixta II. Pápež Alexander III. vyhlásil toto privilégium bulou "Regis Aeterni" v roku 1179 za večné. V našom storočí sa slávilo 14 svätých rokov. Posledným je práve prebiehajúci.

Svätý rok, rok sabatický, ktorý poznali už starozákonní veriaci. Slávil sa každých 7 rokov a bol spojený s prepustením otrokov, odpustením dlhov, zmierením s nepriateľmi. Okrem tohto sabatického roku slávili židia i tzv. Jubilárny rok. Bolo to každých 50 rokov, ako potvrdzuje kniha Levitikus.

Originálnosť tohoto pútnického miesta je hlavne v tom, že nie každému, kto navštívi hrob apoštola Jakuba, je priznaný titul "Pútnik". Púť musí byť motivovaná nábožensky a pútnik musí prejsť minimálnu vzdialenosť 100 km pešo, na bicykli alebo na koni. Ak sú splnené tieto podmienky, pútnik dostane na mieste oficiálny certifikát nazvaný "Compostela".

Miesto hrobu sv. Jakuba bolo vždy silno uctievané i napriek tomu, že prvé písomné zmienky o pravosti hrobu pochádzajú až z 10 storočia. Vrchol úcty dosiahlo toto miesto v XI. a XII. storočí. V Codex Calixtinus spomína 74 národov, ktoré sem pravidelne prichádzali. Medzi nimi Frankovia, Normani, Gréci, Slovania, Góti, Gáli, Arabi a ďalší. Púť do Santiaga bola braná so všetkou vážnosťou. Mnohí z pútnikov pred cestou napísali testament a mnohí z nich sa domov už nikdy nevrátili. Cesta bola totiž namáhavá a dlhá.

Súčasnosť je silne poznačená akýmsi znovuzrodením tejto dávnej a takmer zabudnutej tradície. Veď napr. v roku 1978 bolo vydaných takých osvedčení len 13. V roku minulom, 1998 ich bolo už 30 126! Bola to práve návšteva svätého otca Jána Pavla II. v roku 1982, ktorá znamenala znovuobjavenie starej tradície. „Zo Santiaga ti posielam, stará Európa, výkrik plný radosti. Musíš znovu objaviť sama seba. Buď samou sebou, objav znovu svoje korene... Znovu sa môžeš stať majákom civilizácie a výzvou k pokroku.“

Sv. Jakub, ktorý bol synom Zebedeja a Salome. Bol bratom Jána. Zanechali spolu otcovskú loďku, aby nasledovali Krista. Boli s ním počas celého jeho verejného účinkovania, bol s Kristom na hore Tábor, pri vzkriesení Jairovej dcéry i v Getsemanskej záhrade. Bol s Kristom vždy, keď o niečo išlo. Je s Kristom, ako sa zdá i dnes, keď Kristus potrebuje nových apoštolov. Viac, než polovica pútnikov je mladších ako 30 rokov. Mladí, ktorí sem prichádzajú, aby objavili korene svojej nádeje a aby šli do celého sveta a plnili Kristov príkaz - ísť a ohlasovať. Najmohutnejšou manifestáciou tohoto odhodlania bolo stretnutie mládeže so Sv. Otcom, ktoré sa tu konalo v roku 1989. Do Santiaga vtedy zavítalo 500 000 mladých z celého sveta.

Svätý rok ktorý práve v Santiago de Compostela prebieha je opäť poznačený účasťou mladých. Na prelome júla a augusta je tu naplánované veľké stretnutie mládeže.

Tradícia, ktorá sa zdala byť mŕtvou a prekonanou nadobúda znovu nevídaný rozmer. Rozmer poznačený predovšetkým túžbou byť volaný, vypočutý a pochopený. No i odhodlaním ísť a prinášať pravdu, ktorá má zvláštnu vlastnosť- že chce byť rozdávaná.



( jk-súkromný archív ) 2004080907   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]