[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 25. 09. 2022   Meniny má Vladislav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavsko – trnavská arcidiecéza má dvoch nových pomocných biskupov
P:3, 02. 05. 2004 20:31, DOM

V nedeľu 2. mája 2004 sa v katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave uskutočnila biskupská vysviacka nových pomocných biskupov pre Bratislavsko – trnavskú arcidiecézu, Mons. Stanislava Zvolenského a Mons. Ján Oroscha. Hlavným svätiteľom bol bratislavsko – trnavský diecézny biskup, arcibiskup Mons. Ján Sokol, spolusvätiteľmi apoštolský nuncius v SR arcibiskup Mons. Henryk J. Nowacki a Mons. Dominik Tóth. Spolu s nimi koncelebrovali takmer kompletný zbor biskupov Slovenska, arcibiskup Dominik Hrušovský, mukačevský eparcha Mons. Milan Šašik CM a mnoho kňazov. Prítomní boli aj predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský, podpredseda vlády Pál Csáky, primátor Trnavy Štefan Bošnák a ďalší predstavitelia štátnej správy a samosprávy, ako aj mnoho veriacich, najmä z farností, kde novovysvätení biskupi pôsobili.

Po bohoslužbe slova nasledoval akt biskupskej konsekrácie, ktorý pozostával z týchto častí: vzývanie Ducha Svätého, predstavenia vyvolených. Nasledovala homília, v ktorej arcibiskup Sokol poukázal na vzácnu zhodu, že sa biskupská vysviacka konala práve v Nedeľu Dobrého pastiera, kedy sa modlíme za nové kňazské a rehoľné povolania. Vystríhal pred novodobými nebezpečenstvami, veriacich vyzval, aby sa nedali pomýliť a zmanipulovať rôznymi svetskými nástrahami, ktoré podrývajú dôveru v Cirkev. Novovysvätených biskupov povzbudil, aby sa nebáli, „lebo Pán, ktorý si ich vybral, je s nimi“. Zdôraznil, že úrad, ktorý im Pán daroval, je predovšetkým službou. Po homílii nasledoval sľub vyvolených biskupov i Litánie k všetkým svätým. Vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou sa Mons. Stanislav Zvolenský a Mons. Ján Orosch stali biskupmi Katolíckej cirkvi, nasledovalo pomazanie hlavy, odovzdania evanjeliára a biskupských insígnií: prsteňa ako znaku vernosti, mitry ako znaku lesku svätosti a biskupskej berly ako znaku pastierskej služby.

Príhovor v mene oboch novovysvätených biskupov predniesol Mons. Stanislav Zvolenský, v ktorom vyjadril poďakovanie Bohu za dar povolania ku kňazstvu i za rozhodnutie pápeža Jána Pavla II., prostredníctvom ktorého boli povolaní k plnosti kňazstva. Nakoľko Mons. Ján Orosch väčšinu svojho kňazského života pôsobil v maďarsky hovoriacich farnostiach, prihovoril sa svojim bývalým, tu prítomným farníkom po maďarsky. V súvislosti so zaradením sa Slovenska do rodiny európskych národov, poukázal vo svojom príhovore na význam dobrého spolužitia národov v európskom spoločenstve. Za Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) sa prihovoril jej podpredseda a banskobystrický diecézny biskup Mons. Rudolf Baláž, ktorý v príhovore k novým členom KBS vychádzal z ich biskupských hesiel Fiat voluntas tua (Buď vôľa tvoja) a Cum corde videre (Hľadieť srdcom). Do ich novej a náročnej služby im zaprial veľa síl. „Bratislavsko – trnavská cirkev prežíva dnes svoj nový sviatok, lebo konsekrácia dvoch nových biskupov je prejavom životnosti tejto diecézy ...,“ uviedol vo svojom príhovore Mons. Henryk J. Nowacki. Novým biskupom dal za vzor pre ich apoštolovanie život a dielo sv. Jána Krstiteľa, patróna chrámu, v ktorom sa vysviacka konala. Podľa apoštolského nuncia je potrebné „ohlasovať pravdu silou svojej osobnosti ... a robiť to tak, ako to robil sv. Ján Krstiteľ – s odvahou a láskou“. Zároveň poďakoval emeritným bratislavsko – trnavským pomocným biskupom Mons. Štefanovi Vrablecovi a Mons. Dominikovi Tóthovi za ich vernú a oddanú službu pre Bratislavsko – trnavskú arcidiecézu i celú cirkev a tlmočil im osobitné poďakovanie Svätého Otca Jána Pavla II.

Mons. Stanislava Zvolenského, doterajšieho súdneho vikára Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy a dp. Jána Oroscha, doterajšieho dekana a farára vo farnosti svätého Imricha v Štúrove, vymenoval za pomocných biskupov Bratislavsko – trnavskej arcidiecézy pápež Ján Pavol II. dňa 2. apríla 2004.

Mons. Stanislavovi Zvolenskému, ktorý si zvolil biskupské heslo Fiat voluntas tua (Buď vôľa tvoja), zveril Svätý Otec titulárne sídlo Novasinna a dp. Jánovi Oroschovi, ktorý si zvolil biskupské heslo Cum corde videre (Hľadieť srdcom), zveril Svätý Otec titulárne sídlo Semina.

Svätý Otec Ján Pavol II. zároveň prijal zrieknutie sa úradu terajších pomocných biskupov, Mons. Dominika Tótha a Mons. Štefana Vrableca, podľa kánona 411 a 401 § 1 KKP, ktoré sa uverejňuje spolu s vyhlásením vymenovania nových pomocných biskupov v spomenutý deň 2. apríla 2004.

Mons. Stanislav Zvolenský sa narodil 19. novembra 1958 v Trnave. Po rokoch prípravy na kňazstvo v bratislavskom seminári bol 13. júna 1982 v Bratislave vysvätený na kňaza a inkardinovaný do Bratislavsko-trnavskej diecézy. Svoju pastoračnú službu vykonával ako kaplán v Galante v roku 1982 a v rokoch 1985 až 1990 v Hlohovci. V rokoch 1990 až 1992 pôsobil ako farár vo farnosti Bratislava-Vajnory. V roku 1992 nastúpil na postgraduálne štúdiá teológie v Innsbrucku v Rakúsku. Neskôr študoval na Gregoriánskej univerzite v Ríme, kde v roku 1998 dosiahol doktorát cirkevného práva. Po návrate na Slovensko bol menovaný za diecézneho sudcu a odborného asistenta Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Vdp. Ján Orosch sa narodil 28. mája 1953 v Bratislave. Po rokoch prípravy na kňazstvo v bratislavskom seminári bol 6. júna 1976 v Bratislave vysvätený za kňaza a inkardinovaný do Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. Svoju pastoračnú službu začal vykonávať ako kaplán v Komárne a v roku 1978 sa stal správcom farnosti v Bušinciach. V roku 1982 pôsobil ako farský administrátor v Okoči, v nasledujúcom roku v Hodruši-Hámroch a potom vo Vyškovciach nad Ipľom. V roku 1990 sa stal farárom v Nových Zámkoch a v rokoch 1991 až 1993 pôsobil v Bratislave, najprv ako farár v časti Bratislava – Prievoz a neskôr vo farnosti Bratislava – Čuňovo. V roku 1993 bol ustanovený za dekana Štúrovského dekanátu a zároveň menovaný za farára v Štúrove, kde pôsobí doteraz.

Svätý Otec Ján Pavol II. zároveň prijal zrieknutie sa úradu terajších pomocných biskupov, Jeho Exelencie Mons. Dominika Tótha a Jeho Exelencie Mons. Štefana Vrableca, podľa kánona 411 a 401 § 1 KKC, ktoré sa uverejňuje spolu s vyhlásením vymenovania nových pomocných biskupov v spomenutý deň 2. apríla 2004.

( TK KBS ) 2004050206   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23