[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 05. 07. 2024   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pamiatková starostlivosť o drevené gréckokatolícke chrámy
P:3, 29. 10. 2003 14:00, PRE

World Monuments Fund, United States Commission for the Preservation of America’s Heritage Abroad, Ministerstvo kultúry SR a Gréckokatolícke biskupstvo v Prešove Vás pozývajú na tlačovú besedu, ktorá sa bude konať 30. októbra 2003 o 10,00 hodine v malej zasadačke Slovenského syndikátu novinárov.

Na TB Vás budeme informovať o podpore plánu pamiatkovej starostlivosti o tri gréckokatolícke drevené chrámy zo 17. a 18. storočia vo východoslovenských obciach Bodružaľ, Lukov-Venecia a Topoľa.

The World Monuments Fund (WMF) (Fond svetových pamiatok), najvýznamnejšia súkromná nezisková organizácia zameraná na ochranu a zachovanie historického, umeleckého a architektonického dedičstva ľudstva, tieto kultúrne pamiatky zapísala do zoznamu 100 najohrozenejších kultúrnych pamiatok podľa programu World Monuments Watch pre rok 2004.

Na TB Vás budú informovať:

Vincent Obsitnik, Washington D. C., Člen Komisie Spojených štátov amerických pre ochranu amerického dedičstva v zahraničí

Ing. arch. Ivan Gojdič – vedúci katedry Dejín umenia a kultúry fakulty humanistiky Trnavskej univerzity v Trnave

Ing. Martin Kováč, generálny riaditeľ sekcie ochrany pamiatok Ministerstva kultúry SR

ThDr. Ľubomír Petrík, riaditeľ kancelárie Gréckokatolíckeho biskupského úradu v Prešove

- k o n i e c -

Doplňujúce informácie:

Tri gréckokatolícke chrámy Bodružaľ, Lukov-Venecia, Topoľa

Gréckokatolícka cirkev na východnom Slovensku vždy bojovala o prežitie. Cirkev ortodoxná v tradícii, ale zjednotená s pápežom, bola vystavená perzekúciám a dokonca likvidácii kvôli pridŕžaniu sa jedinečnej kultúry a náboženskej tradície jej nasledovníkov. Tieto tradície sa odzrkadlili v architektúre ich domov modlitby, ktoré ukazujú syntézu byzantského a západných architektonických štýlov. Tri takéto chrámy – chrám sv. Mikuláša, sv. Kozmu a Damiána a sv. archanjela Michala – zhotovené z dreva medzi polovicou 17. storočia a začiatkom 18. storočia, predstavujú jedny z najvrcholnejších príkladov tejto jedinečnej sakrálnej architektúry.

Chrámy sú vystavené množstvu s drevom spojeným problémom, vystavenie sa biologickým útokom vo forme húb a drevokazného hmyzu, cez zatekanie vody, konštrukčné poškodenia až po hnitie dreva. Bez obnovy strešných krytín a podláh a podoprenia nedostatočných stavebných základov, chrámy s ich ľudovými barokovými interiérmi vyplnené vyrezávanými oltármi a ikonami, môžu byť nenapraviteľne zničené a následne zavreté pre farníkov a verejnosť. Predstavitelia diecézy a národného pamiatkového ústavu pripravujú verejnú kampaň s cieľom zvýšiť vedomie obyvateľstva o hodnote týchto pamiatok.

To, čo však chýba je celkové riešenie otázok týkajúcich sa ochrany stavieb ako zvláštnej skupiny a problémov jednotlivých štruktúr.

The World Monuments Fund (WMF), najvýznamnejšia súkromná nezisková organizácia zameraná na ochranu a zachovanie historického, umeleckého a architektonického dedičstva ľudstva, zverejnila svoj zoznam 100 najohrozenejších kultúrnych pamiatok podľa programu World Monuments Watch pre rok 2004. Dvojročný zoznam pamiatok je výzvou na konanie v prospech ohrozených pamiatok patriacich do svetového dedičstva na celom svete. Propagácia takýchto miest v celosvetovom meradle napomáha získavaniu finančných prostriedkov potrebných na ich záchranu a často je povzbudením aj pre miestne samosprávy a obce, aby sa aktívne zapojili do ochrany kultúrnych ikon vo svojich regiónoch. Pre mnohé pamiatky je zahrnutie do zoznamu svetových pamiatok najlepšou a niekedy aj jedinou nádejou na prežitie.

Tento rok, po prvý krát v osemročnej histórii programu World Monuments Watch, zoznam zahŕňa každý kontinent, vrátane Antarktídy, kde sa nachádza zrub Ernesta Shackletona. Zakladajúcim sponzorom programu World Monuments Watch je spoločnosť American Express.

World Monuments Watch List:

So svojimi začiatkami v roku 1995 je dvojročný program World Monuments Watch so svojím zoznamom 100 najohrozenejších kultúrnych pamiatok jednou z najväčších programových oblastí World Monuments Fund. Aby bolo možné zoznam vytvoriť, vyzýva WMF ministerstvá kultúry po celom svete, všetky veľvyslanectvá USA, všetky národné výbory medzinárodnej organizácie ICOMOS, ako aj medzinárodné a miestne skupiny ochranárov a profesionálov, aby navrhli nomináciu. Všetky nominácie musia okrem informácií o hodnote kultúrnej pamiatky a ohrození, ktorému čelí, obsahovať aj konkrétny návrh na nápravu, ktorý má miestnu podporu.

World Monuments Fund je potom iniciátorom nezávislej poroty zloženej z medzinárodných expertov, ktorí posúdia stovky prijatých nominácií a vyberú z nich 100 takých, ktoré budú uvedené v zozname. Výber je založený na významnosti kultúrnych pamiatok, naliehavosti potreby podpory a životaschopnosti plánu pamiatkovej starostlivosti.

Kultúrne pamiatky uvedené v zozname zahŕňajú rozmanité typy, obdobia a ohrozenia budov a patrí medzi ne 33 miest v Európe, 16 v Ázii, 1 v Austrálii, 18 v Afrike a Strednom východe, 31 v Amerike a 1 v Antarktíde.

World Monuments Fund:

Od svojho založenia v roku 1965 dosiahol World Monuments Fund, ktorý má sídlo v New Yorku, neprekonaný rekord v úspešnej ochrane kultúrnych pamiatok vo viac než osemdesiatich krajinách sveta. V roku 2003 založil WMF svoju pobočku aj v Európe, pod názvom WMF Europe, ktorá má sídlo v Paríži. Jej úlohou je koordinovať prácu členov organizácie vo Francúzsku, Taliansku, Portugalsku a Španielsku a rozširovať svoje aktivity v kontinentálnej Európe. WMF Britain, so sídlom v Londýne, plní program WMF v Spojenom kráľovstve. Prostredníctvom týchto kancelárií a pobočiek, ako aj partnerov po celom svete, spája WMF verejnú a súkromnú podporu na implementáciu celkových ochranárskych snáh, ktoré zahŕňajú plánovanie projektu, prieskumy terénu, práce v teréne, školenie v rôznych technikách priamo na mieste, žiadanie o pomoc a prípravu dlhodobých stratégií na ochranu kultúrnych pamiatok. Ďalšie informácie o WMF a jeho programoch sú pre verejnosť dostupné na internetovej stránke www.wmf.org.



( -ZO- ) 2003102901   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]