[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 11. 2024   Meniny má Klement      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec prijal účastníkov stretnutia Dikastéria pre medzináboženský dialóg
P:3, 21. 11. 2024 10:30, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 21. novembra (VaticanNews) Pred generálnou audienciou v stredu 20. novembra Svätý Otec František prijal skupinu účastníkov XII. stretnutia vatikánskeho Dikastéria pre medzináboženský dialóg s „Centrom pre medzináboženský a medzikultúrny dialóg“ v Teheráne. Pápež vo svojom príhovore ocenil túto dlhodobú spoluprácu a vyjadril blízkosť cirkvi v Iráne.

Katolícku cirkev v Iráne pápež František označil za „malé stádo“ a ocenil, že čelí situáciám a výzvam, „aby mohla pokračovať vo svojej ceste: vydávať svedectvo o Kristovi a diskrétne, ale významne prispievať k dobru celej spoločnosti bez náboženskej, etnickej či politickej diskriminácie“.

V súvislosti so stretnutím vo Vatikáne, ktoré má tému „Výchova mladých ľudí, osobitne v rodine: výzva pre kresťanov a moslimov“, Petrov nástupca uviedol:

„Veľmi krásna téma! Rodina, kolíska života, je prvotným miestom výchovy. V nej človek robí svoje prvé kroky a učí sa počúvať, spoznávať druhých, rešpektovať ich, pomáhať im a žiť s nimi. Spoločný prvok našich rôznych náboženských tradícií možno nájsť vo výchovnom príspevku starších k mladým. Poviem jednu vec, ktorá je mi veľmi blízka: starí rodičia svojou múdrosťou poskytujú náboženskú výchovu svojim vnúčatám, pričom pôsobia ako rozhodujúci článok v medzigeneračnom rodinnom vzťahu. Ctiť si starých rodičov je veľmi dôležité. Takúto religiozitu, odovzdávanú bez formálnosti a so svedectvom života, treba považovať za veľmi cennú pre rast mladých ľudí. Nezabúdam, že to bola moja stará mama, ktorá ma naučila modliť sa.“

Svätý Otec upozornil, že „oslabenie viery a náboženskej praxe v niektorých spoločnostiach má priamy vplyv na rodinu“, preto je potreba spolupráce všetkých, štátu, školy, komunít. Podľa pápeža „dialóg medzi veriacimi rôznych náboženstiev umožňuje vymaniť sa zo štruktúrovaných vzorcov, aby bol človek otvorený stretnutiu vo veľkej univerzálnej ľudskej rodine“. Ako dodal, pre plodný dialóg je potrebné aby bol „otvorený, úprimný, úctivý, priateľský a konkrétny“.

Ďalej pápež zdôraznil, že „výchova mladej generácie sa realizuje prostredníctvom bratskej spolupráce pri hľadaní Boha“ a vysvetlil:

„Pri tomto hľadaní sa nikdy nesmieme unaviť hovoriť a pracovať pre dôstojnosť a práva každého človeka, každého spoločenstva a každého národa. Vždy bráňte práva osoby, spoločenstva a ľudu. Lebo sloboda svedomia a náboženská sloboda sú základným kameňom stavby ľudských práv. Náboženská sloboda sa neobmedzuje na vykonávanie náboženských obradov, ale umožňuje človeku slobodne sa rozhodovať v oblasti svojej viery a náboženskej praxe (porov. Dignitatis humanae, 3 – 4).“

Na záver Svätý Otec František hostí upozornil na rozpoltenosť súčasného sveta, čo veriacich musí „podnecovať k modlitbe k Bohu pokoja a všemohúcej lásky“, k angažovanosti sa „za zmierenie, bezpečnosť a integrálny rozvoj ľudstva“. Toto je podľa pápeža „záväzok, ktorý môžeme spoločne prejaviť v prospech mieru“, a ktorý „nás robí dôveryhodnými v očiach sveta a najmä nových generácií“.

Pred udelením svojho apoštolského požehnania Svätý Otec pozval hostí k spoločnej modlitbe v tichosti.

Miroslava Holubíková – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20241121033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]