[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 29. 04. 2024   Meniny má Lea      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové Katolícke noviny sa tentoraz venujú téme odluky cirkví od štátu
P:3, 28. 02. 2024 09:16, DOM



Bratislava 28. februára (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny (9/2024) sa venujú téme odluky cirkví od štátu. Autor publikácií o finančnej odluke cirkví od štátu Marián Cipár vysvetľuje problematiku finančnej odluky. „Boj proti cirkvám sa niekedy zužuje až tak, že keď je niečo cirkevné, nie je to pozitívne. Cirkvi sú však kompetentné nielen v morálnych otázkach, ale aj v oblasti školstva či sociálnej práce. Preto je dôležité vytvárať priestor na ich pôsobenie v spoločnosti,“ hovorí Marián Cipár.

S ekonómom Žilinskej diecézy Petrom Dubcom sa rozprávajú, odkiaľ diecéza získava peniaze a čo by pre ňu znamenala prípadná odluka Cirkvi od štátu. „Hodnota, ktorá je tvorená činnosťou Cirkvi, je veľká a ťažko vyčísliteľná. Zo spoločenského hľadiska je jej prínosom zmysluplný, mravný život rodín i jednotlivých veriacich vo farnostiach. Zo strany spoločnosti a štátu, ktorý sa snaží pravdivo hodnotiť spoločenský úžitok a prínos služby Cirkvi, by však bolo nespravodlivé neoceniť túto spoločenskú užitočnosť.“

V centre Bratislavy stojí už vyše tristo rokov kláštor kapucínov. Svet okolo neho sa už veľakrát zmenil, za jeho múrmi však stále žije tá istá charizma. Boli sme sa pozrieť, čo všetko dnes musia bratia kapucíni robiť, aby v spoločnosti prežila. Venujú sa aj Vatikánskej zmluve, respektíve Základnej zmluve so Svätou stolicou. Objasňuje ju profesor Marek Šmid, dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, ktorý stál pri zrode Základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou uzatvorenej v roku 2000. „Dôležité je pochopiť, že táto zmluva ustanovuje nezávislosť a autonómnosť jednak Slovenskej republiky a jednak Svätej stolice a Katolíckej cirkvi.“

Pred dvoma rokmi vypukla vojna na Ukrajine. Pomocnú ruku podalo vtedy aj mnoho slovenských dobrovoľníkov. Obetavosť dobrovoľníkov sa s odstupom času zmenila, no neustala. Pomoc neponúkajú len na hraniciach, ale aj v rôznych organizáciách. Salezián a kňaz don Stanislav Hurbanič od začiatku vojny pomáhal spolu s ostatnými dobrovoľníkmi v Michalovciach a na hraniciach. Svoju prvotnú skúsenosť opisuje ako zážitok z obrovskej vlny solidarity a ochoty pomôcť.

TK KBS informovala Miroslava Gromanová



( TK KBS, mg, ml; pz ) 20240228009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]