Bonn / Viedeň, 5. júla 2020 (KAP) Náboženskí predstavitelia kritizujú rozhodnutie Európskej komisie neobsadiť miesto osobitného zástupcu EÚ pre náboženskú slobodu mimo Európskej únie. V niektorých krajinách medzičasom náboženský útlak „dosiahol úroveň genocídy zraniteľných náboženských menšín a skupín“, uviedol kardinál Jean-Claude Hollerich, predseda Komisie európskych biskupských konferencií (COMECE) v nedeľu vo vysielaní Deutsche Welle. EÚ preto musí pokračovať v úsilí o náboženskú slobodu, a to aj prostredníctvom svojho zástupcu.V polovici júna bolo oznámené, že táto pozícia sa už viac nebude obsadzovať. Od mája 2016 pôsobil ako osobitný zástupca EÚ pre náboženskú slobodu Slovák Ján Figeľ (60). Jeho pôsobenie ocenil kardinál Hollerich nasledovne: J. Figeľ prispel k ochrane tých, „ktorí trpia neznášanlivosťou, diskrimináciou a prenasledovaním“.
Predseda Európskej rabínskej konferencie, hlavný moskovský rabín Pinchas Goldschmidt, hovorí, že sa tým vysiela nesprávny signál. Vynára sa otázka, či Európa „má problém s náboženstvom“ – najmä vtedy, ak „náboženské obrady a tradície sú u nás nielen spochybňované, ale zakazované“. Veď náboženská sloboda je „európskou hodnotou“.
Kritika aj od poslancov
Rozhodnutie Európskej komisie kritizovali aj rakúski a nemeckí poslanci. Napríklad minulú stredu Výbor pre zahraničnú politiku Národnej rady vo Viedni jednomyseľne schválil návrh uznesenia Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Zelených. Vyzýva federálnu vládu, aby „sa na európskej úrovni a v príslušných orgánoch snažila zabezpečiť, aby bola znovu obsadená funkcia osobitného zástupcu Európskej komisie pre slobodu náboženského vyznania a presvedčenia mimo Európskej únie.“ O navrhovanom uznesení sa bude rokovať na najbližšom zasadaní parlamentu v stredu 8. júla.
Vo štvrtok zasa 135 členov nemeckého Bundestagu z rôznych frakcií prišlo s iniciatívou, v ktorej vyzvali, aby sa pokračovalo v práci osobitného zástupcu EÚ pre náboženskú slobodu. Požiadali nemeckú vládu, aby sa počas nemeckého predsedníctva v Rade EÚ zasadzovala za pokračovanie tejto pozície. Poslanci Európskej ľudovej strany (EVP) oznámili, že v tejto veci zašlú list predsedníčke Komisie Ursule von der Leyen.
Úrad osobitného zástupcu EÚ pre náboženskú slobodu zriadil v máji 2016 vtedajší predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Príslušný mandát slovenského politika a bývalého komisára EÚ Jána Figeľa bol viackrát predĺžený, avšak nová Európska komisia pod vedením Ursuly von der Leyen, ktorá nastúpila do úradu koncom minulého roka, neobnovila platnosť mandátu, ktorý medzičasom vypršal.