[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 11. 2024   Meniny má Klement      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Keby synoda nešla proti prúdu, nezodpovedala by Evanjeliu
P:3, 04. 10. 2015 12:00, DOM

Bratislava 4. októbra (TK KBS) V Ríme začína XIV. riadne generálne zasadanie Synody biskupov (4. - 25. októbra 2015). Delegátom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) je bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska. Stálym členom synody je i prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ, hlava východnej cirkvi – Metropolitnej gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku. Do Večného mesta koncom tohto týždňa. Pri tejto príležitosti prinášame rozhovor s predsedom KBS Mons. Stanislavom Zvolenským.

* Čo je to vlastne synoda a kto sa na nej zúčastní spolu s vami?

Biskupská synoda je stretnutie biskupov a odborníkov z celého sveta. Všetky biskupské konferencie majú možnosť poslať na synodu svojho reprezentanta. Biskupské konferencie s väčším počtom biskupov majú možnosť poslať viacerých zástupcov. Biskupská synoda trvá tri týždne a je to v podstate veľké stretnutie s pápežom.

* Ako prebieha zasadnutie synody?

Biskupská synoda má zasadnutia každý deň - tri týždne - okrem nedele. Doobeda aj poobede. Členovia synody, teda biskupi a odborníci, spolu okolo 300 ľudí, sa stretávajú v Synodálnej aule, ktorá sa nachádza v tej istej budove, ako audienčná Aula Pavla VI. Zasadnutie prebieha tak, že najskôr všetci v synodálnej aule počúvajú príspevky jednotlivých členov synody. Potom sú biskupi a odborníci podelení do menších skupín, po 25 - 30 ľudí. Sú to tzv. jazykové skupiny. Utvoria sa podľa toho, akým jazykom sa bude v danej skupine rozprávať, napríklad anglicky, taliansky, španielsky, nemecky a francúzsky. V tých jazykových skupinách si vymieňajú názory podľa prípravného dokumentu, kde je sumár o otázkach rodiny v súčasnom svete. Výsledky práce týchto skupín sa zosumarizujú, hlasuje sa o nich a z jazykovej skupiny potom vzíde sumárny materiál k vybraným otázkam. Následne sú spracované do jedného materiálu všetky podnety z jazykových skupín a o jednotlivých častiach tohto materiálu hlasujú spoločne všetci členovia synody. Tento materiál aj s výsledkami hlasovania sa odovzdá potom Svätému Otcovi. Odráža myslenie členov synody.

* Prečo téma rodiny, nie sú dôležitejšie otázky?

Téma rodiny je mimoriadne dôležitá, rodina je základ spoločnosti, v rodine je budúcnosť každej spoločnosti, teda aj budúcnosť Cirkvi.

* Na čo chcete upozorniť v príspevku, ktorý prezentujete zo strany slovenskej Katolíckej cirkvi.

Konferencia biskupov Slovenska poslala na generálny sekretariát synody už pred niekoľkými mesiacmi odpovede na dotazník, ktorý sme dostali. Predtým bol rozoslaný do všetkých farností, zverejnili sme ho aj na internete. Na dotazník mohli poskytnúť odpovede všetci, ktorí uznali za vhodné. Odpovede sme zosumarizovali a poslali na sekretariát. To bol prvý náš príspevok. Som veľmi vďačný za odpovede všetkých, je to prejav ich spolupatričnosti so životom Cirkvi na Slovensku.

* S čím konkrétnym vystúpite na synode vy?

Na biskupskej synode má každý účastník príležitosť vystúpiť s krátkym príhovorom. Teraz bude trojminútový. Okrem mňa bude na synode prítomný z našej krajiny aj prešovský metropolita Ján Babjak. Slovensko teda bude mať dva príspevky. Ja mám zámer hovoriť o tom, že veľký význam v službe rodinám a predovšetkým tým, ktoré sú v ťažkostiach, je príklad manželov, ktorí žijú svoje manželské spoločenstvo podľa Evanjelia.

* Prečo práve táto téma?

Lebo už aj mimoriadna synoda zdôraznila, že v pastorácii si majú kňazi prizvať na pomoc manželov, ktorí s pomocou Božej milosti vládzu kráčať spoločne životom, prekonávajú spoločne ťažkosti, zostávajú si verní a vo svojom manželstve realizujú, čo je Boží zámer. Takí manželia sú svojím príkladom nenahraditeľní, sú živým uskutočnením evanjelia rodiny.

* Čo tým chcete konkrétne povedať?

Chcem ukázať, že manželia, ktorí žijú vo vernosti, pristupujú k svojmu spolužitiu s pokorou a že vyjadrujú svojím postojom i slovami vedomie, že majú ten poklad manželskej lásky v akoby krehkej hlinenej nádobe a že potrebujú Božiu pomoc. Títo manželia vydávajú krásne svedectvo. Na sebe realizujú to, čo je veľká téma súčasnosti, a to téma milosrdenstva. Oni neustále počítajú s tým, že vzájomnú lásku udržia s tým, že sa obracajú na Božie milosrdenstvo, aby prekonávali vlastnú slabosť a vlastné hriechy. Ich manželskú vernosť nikto z nich nepredstavuje ako duchovný osobný úspech, ale v pokore ho pripisujú Božiemu milosrdenstvu. Chcem poukázať na skutočnosť, že máme takých manželov a že za nich ďakujeme Bohu.

* Keď si pozriete diskusiu, ktorá vznikla ešte pred synodou. Boli v nej aj rôzne mediálne diskusie o rozličných témach. Ako to vnímate?

Problematika manželstva a rodiny v súčasnom svete je široká. Zahŕňa mnoho oblastí. Odrazom diskusie ohľadom týchto mnohých oblastí sú dokumenty, ktoré boli spracované na mimoriadnej synode minulý rok alebo pracovný dokument Instrumentum laboris pre nastávajúcu synodu. Pre médiá je obvyklé, že si vyberú vždy len určité záležitosti a zaoberajú sa nimi. Svojím spôsobom vytvárajú umelý obraz o realite súčasného života. Aj to je jeden z problémov súčasnej spoločnosti a aj rodiny. Máme ľahký prístup k médiám, médiá nám sprostredkujú informácie, my pohodlne sedíme v kresle, prijímame obraz, ako ho pre nás vytvoril niekto iný. Toto je jedna z ťažkostí, v ktorej sa súčasné rodiny a manželia nachádzajú. Sú tu aj témy, pri ktorých médiá spozorovali isté napätie. Napríklad mediálne veľmi zaujímavou témou je otázka rozvedených a znovuzosobášených a ich situácie vo vzťahu k prijímaniu sviatostí. Potom vo svete je prítomný pokus hovoriť aj o spoločenstvách, ktoré nie sú vytvorené jedným mužom a jednou ženou, ako o rodine. Médiá vytvoria dojem, že toto sú hlavné otázky, ktorými sa synoda zaoberá.

* Keby ste to mali uviesť na pravú mieru, čo sú teda podľa vás konkrétnejšie témy, o ktorých budete hovoriť medzi sebou, nie mediálne témy?

Budeme hovoriť o tom, že manželstvo a rodina prežívajú ťažké obdobie. Všetky problémy v konečnom dôsledky pochádzajú z toho, že poklesla schopnosť vnímavosti na Božie jestvovanie, jednoducho je to otázka viery. Naša duchovná slabosť je v konečnom dôsledku otázka modlitby. Keď sme oslabli vo viere a vo vzťahu k Bohu, prichádzajú mravné ťažkosti, ktoré postupne rozbijú naše vzťahy. My sa musíme nakoniec pýtať, ako pomôcť k tomu, aby sme si prehĺbili vieru, aby znova brali Boha ako mieru svojho konania. Toto je veľká výzva synody.

* Je možné povedať, že synoda naznačuje názor "ísť proti prúdu"?

Synoda, keby nešla proti prúdu, nezodpovedala by Evanjeliu. Svätý Otec František a účastníci synody budú chcieť posolstvo evanjelia rodiny, ktoré ide proti prúdu súčasnej spoločnosti, vyjadriť láskavo a to takým spôsobom, aby neboli na prvom mieste výčitky, ale že každý človek je prijatý a že mu chceme pomôcť. To je osobitná charizma pápeža Františka, on kladie veľmi dôraz na to, aby sa všetci cítili prijatí, aby sa neustále pripomínalo, že nikto nie je principiálne odmietnutý. Ale je tiež zrejmé, že pre správnejší život je nevyhnutné obrátenie.

( TK KBS, ml; ml ) 20151004002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]