[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 04. 2024   Meniny má Vojtech      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Šaštíne-Strážach vyvrcholila národná púť k Sedembolestnej Panne Márii
P:3, 15. 09. 2015 12:33, DOM

Šaštín 15. septembra (TK KBS) Mariánski ctitelia sa v týchto dňoch zišli v Šaštíne. K Sedembolestnej Panne Márii, ktorej národná svätyňa je práve v tomto meste, prišli prosiť i ďakovať za svoje osobné, rodinné i národné radosti a bolesti. Vyvrcholením národnej púte k patrónke Slovenska, ku ktorej sa už niekoľko storočí utiekajú tisíce detí, mladých i dospelých, bola dnešná slávnostná svätá omša za účasti viacerých biskupov Slovenska i zahraničia. Hlavným celebrantom a kazateľom na slávnosti bol arcibiskup Cyril Vasiľ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi.

1. Úcta k Sedembolestnej - storočia milostí

2. Pozdrav Svätého Otca pre národnú púť

3. Sedem materinských bolestí - bolestí Slovenska

ad 1. Úcta k Sedembolestnej u Slovákov sa začala prijatím kresťanstva od vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Ľud k jej úcte staval kaplnky a chrámy. Podobne aj pri mariánskom Šaštíne, blízko zámku, visel na strome obraz Sedembolestnej. Začiatok pútnictva v Šaštíne evidujú s rokom 1564. Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, vtedy dala zhotoviť sochu Sedembolestnej, ako splnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach. Angelika prosila o pomoc Sedembolestnú práve pri jej obraze. Sochu uložili k úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí dodnes.

Číslo sedem má symbolický význam, v biblickom slova zmysle znamená plnosť. Tradícia hovorí o siedmich bolestiach, ktoré Panna Mária vo svojom živote prežila. Prvou je proroctvo Simeona v chráme, keď jej oznamuje, že jej dušu prenikne meč. Druhou bolesťou je útek do Egypta pred kráľom Herodesom, treťou je stratenie sa 12-ročného Ježiša v chráme, štvrtou je stretnutie s Ježišom na krížovej ceste, piatou bolesťou bolo ukrižovanie a smrť Ježiša, šiestou je jeho snímanie z kríža a poslednou bolesťou je Ježišov pohreb. Obraz "siedmich materinských bolestí" použil vo svojej homílii aj arcibiskup Vasiľ.

HISTÓRIU pútnického miesta je možné nájsť ::TU::

O milosti do svojho života prišli na národnú púť prosiť desaťtisíce ľudí. Šaštínska Bazilika Sedembolestnej Panny Márie prijala prvých pútnikov na konci minulého týždňa. Úvodný program patril Spoločenstvu modlitby za kňazov. V sobotu a nedeľu boli slúžené viaceré sväté omše. Pondelkový večer bol vyhradený mládežníckemu programu s názvom Agapé. Nechýbal v ňom napríklad muzikál Chiara Luce, koncerty kapiel, rehoľná kaviareň, diskusie, ako aj iné sprievodné aktivity so zaujímavými hosťami. Vyvrcholením národnej púte bol dnešný program v Šaštíne. Púť uzavrie v stredu tradičná Púť seniorov a chorých.

Do Šaštína dnes pútnici prúdili z viacerých strán. Putovali popri cestách, v procesiách - s krížom, ale aj autami a mimoriadnymi vlakmi. Z okolitých obcí a miest i z iných diecéz. Šaštín zaplavili aj rôzne mariánske zástavy, kríže, plagáty a transparenty s obrázkami, s ružencami a Pannou Máriou. Nechýbala podobizeň pápeža Františka či emeritného pápeža Benedikta XVI.. Niektorým nechýbali odznaky, tradičné kroje z rozličných regiónov. Veľkú skupinu pútnikov tvorili zasvätení a rehoľníci. Pútnikov a hostí privítal na púti bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska.

ad 2. Pontifikálnu svätú omšu celebroval za účasti slovenských biskupov arcibiskup Cyril Vasiľ. Eucharistiu, ktorá sa začala liturgickým sprievodom, spevom piesne "Tie šaštínske zvony" a tradičnou procesiou so sochou patrónky Slovenska, koncelebrovali ďalší kňazi, apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana a arcibiskup Zvolenský, ktorý pútnikov privítal. Väčšinu z nich tvoril zástup mladých i starších, nechýbali zástupcovia rôznych združení, hnutí a spoločenstiev, rehoľné a kňazské spoločenstvá, ako aj viaceré osobnosti náboženského, spoločenského a verejného života.

Predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský po pozdrave hostí poďakoval prítomným, že prijali pozvanie na púť. Pozdravil i tých, ktorí boli s ňou spojení prostredníctvom priamych prenosov v médiách. Osobitne pozdravil hlavných hostí. Všetkým zaželal, aby spoločne prosili o duchovné dary, nádej a Božiu pomoc. Svoj pozdrav v úvode pridal i arcibiskup Vasiľ. Priniesol pozdrav od Svätého Otca Františka, ktorý podľa jeho slov vyjadril ocenenie nad touto iniciatívou. V "radosti viery" pútnikov povzbudil, aby vydávali svedectvo o evanjeliu, tlmočil slová pápeža Františka sekretár Kongregácie pre východné cirkvi.

Celonárodnou mariánskou púťou dnes mariánski ctitelia opäť nadviazali na dlhú históriu. Slováci už oddávna prechovávali úctu a dôveru k Božej Matke Sedembolestnej. Prvé chrámy zasvätené práve Panne Márii sa začali objavovať na našom území po roku 1250, po odchode Tatárov. Približne tri desaťročia predtým vznikla vo Florencii rehoľa servítov, ktorá sa venovala úcte k Sedembolestnej Panny Márie a táto úcta prenikla aj na naše územie. Z druhej polovice 16. storočia sa zachovala zmienka o približne 45 kostoloch a kaplnkách zasvätených Sedembolestnej Panne Márii. Dnes je tento počet rádovo vyšší.

ad 3. Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorú pápež Pavol VI. vyhlásil v roku 1966 za hlavnú patrónku Slovenska, si Slovensko u nás tradične pripomína v polovici septembra. "Drahá Panna Mária, prichádzame zložiť k tvojim nohám, pod kríž tvojho Syna, naše osobné i spoločné bolesti, naše obavy i túžby. Pred obraz tvojich siedmich materinských bolesti chceme predložiť to čo cítime ako naše bolesti, ktoré sa dotýkajú našich životov. Je to v podstate zoznam siedmich bolestí Slovenska, zoznam strát, ktoré nám hrozia," povedal arcibiskup Vasiľ. V homílii opísal týchto "sedem bolestí Slovenska".

Prvou je strata nadšenia, radosti a životného optimizmu. Za ďalšiu označil stratu ľudskosti a súcitu - "rastúcu bezohľadnosť". Našou treťou bolestnou stratou je strata dôvery v autoritu, v občianske i cirkevné inštitúcie. "Za účinnej asistencie všetkých - i tých, ktorí by mali byť jej nositeľmi – sa čím ďalej tým viac vytráca prirodzená autorita, a to v rodinnom i občianskom živote, ba i v živote Cirkvi," zdôraznil arcibiskup Vasiľ. Už chronickou bolesťou sa podľa jeho slov stala "naša bolesť zo strany dôvery v spravodlivosť". Vo vnútri nás zasahuje bolesť zo straty dôvery v dané slovo, v lásku a rodinu.

Ďalšia bolesť je podľa arcibiskupa Vasiľa trochu nová, ale o to akútnejšia. Je to bolesť straty žičlivosti a štedrosti, zo straty solidarity, uviedol. Poslednou bolesťou je podľa neho "strata nádeje". "Každý deň nám ponúka príležitosť a je výzvou k obnoveniu radosti zo života, prejaveniu ľudského súcitu, budovaniu správneho vzťahu k oprávnenej autorite, boju za spravodlivosť, dodržiavaniu daného slova, prejavu ľudskej solidarity, k tomu, aby sme sa stali znakom nádeje v tomto svete," poznamenal člen jedného z vatikánskych dikastérií, arcibiskup Cyril Vasiľ.

Túto príležitosť máme podľa arcibiskupa každý deň a každý osobne. Najbližšie budeme mať túto príležitosť podľa neho na nedeľnom Pochode za život v Bratislave. "Verím, že tam prídeme vydať svedectvo presvedčeniu, že každý život má v Božích očiach nekonečnú cenu. Môj i jeho i jej, život utečenca uduseného v mraziarenskom voze, život odsúdenca, ktorému pred kamerou odrezávajú hlavu pre jeho vieru, alebo len tak, na zastrašenie iných, život človeka žijúceho s postihnutím, život človeka oslabeného chorobou či starobou," povedal sekretár Kongregácie pre východné cirkvi.

"Dnes, tu v Šaštíne, sme chceli nahlas načúvať hlasu Slovenska. Slovensko má v znaku tri vrchy a kríž. Jeho vrchy nám pripomínajú, že máme vystupovať do výšky – morálnej i duchovnej. Kríž je ukazovateľom, smerovníkom, anténou zachytávajúcou signál z výsosti. Slovensko, Slováci a Slovenky, máme v znaku tri vrchy a kríž - a nie tri opičky a hrabličky, ako návod na spokojný život “nevidím, nepočujem, nehovorím a hrabem len k sebe“. Dnes sme tu chceli načúvať hlasu Slovenska, šeptajúceho sedembolestnej Matke a jej umučenému Synovi svoje bolesti, radosti, obavy i nádeje," povedal arcibiskup Vasiľ.

PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť ::TU::

Desaťtisíce pútnikov, medzi ktorými boli aj prezident SR Andrej Kiska i jeho predchodca Ivan Gašparovič, sa v závere zverili Sedembolestnej Panne Márii. Po prvýkrát zaznela modlitba zverenia počas vlaňajšej národnej púte. "Matka Sedembolestná, volíme si ťa dnes za svoju Matku a Kráľovnú. Všetko, čím sme, čo máme a čo konáme, vkladáme do tvojich rúk a zverujeme pod tvoju ochranu. V úplnej poddanosti a láske sa skrze teba, Sedembolestná Matka, zasväcujeme Ježišovi Kristovi: seba osobne, svoje rodiny, spoločenstvá i celú spoločnosť – náš národ na všetkých úrovniach jeho jestvovania, jeho prítomnosť i budúcnosť," uvádza modlitba.

TK KBS vydala k správe ::AUDIO:: a ::FOTO::

( TK KBS, ml; ml ) 20150915001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]