[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 11. 2024   Meniny má Emília      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Babjak: Všimnime si utečencov, nebojme sa poslúžiť im
P:3, 09. 09. 2015 16:50, DOM

Bratislava 9. septembra (TK KBS) Pamiatku obeti holokaustu si dnes tradičným položením vencov uctili predstavitelia verejného života v Bratislave. Na pietnom akte na Rybnom námestí, kde v minulosti stála synagóga, sa okrem najvyšších ústavných činiteľov, členov vlády a parlamentu, predstaviteľov diplomatického zboru a Zväzu židovských náboženských obcí, niektorých, ktorí prežili holokaust a desiatok ľudí, zúčastnili aj zástupcovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS). V jej mene si pamätný deň, ktorý je výročím prijatia nariadenia o právnom postavení Židov vládou vojnového Slovenského štátu, známom ako Židovský kódex, pripomenula hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Mons. Ján Babjak, prešovský arcibiskup metropolita. Jeho príhovor prinášame v plnom znení.

-----------------------------------------------------------------

Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážený pán premiér, vaše excelencie, vážení predstavitelia Zväzu židovských náboženských obcí, dámy a páni.

Po roku opäť stojíme pri pamätníku genocídy židovského národa počas Druhej svetovej vojny. Chceme vzdať úctu obetiam, našim spoluobčanom, ktorých sme vlastným pričinením označili za nebezpečných, menejcenných ba až škodlivých. Chceme znova vysloviť predsavzatie, že to, čo sa v našej vlasti pred 74 rokmi stalo, sa už nesmie nikdy zopakovať. Ako mohol takto ubližovať človek človeku? Otázka vyznie ešte nástojčivejšie, keď si uvedomíme, že na čele štátu stál prezident – kňaz.

Mojou úlohou nie je hľadať vinníkov, či v dejinách zlomové okamihy, ktoré vtedajších predstaviteľov viedli k týmto krokom. To prenechám historikom, ale ako hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku vám chcem v krátkosti predstaviť, že všetko mohlo vyzerať inak, keby... Samozrejme, dnes nijaké keby už neobstojí, ale aby sme tie isté chyby nezopakovali v súčasnosti a v budúcnosti, ponúkam jeden príkladný postoj môjho blahoslaveného predchodcu, prešovského biskupa, mučeníka Pavla Petra Gojdiča, OSBM.

Keď v tridsiatych rokoch minulého storočia vo svete a zvlášť v Európe bujnel nacionalizmus a šovinizmus, bl. Gojdič to vypozoroval a zavčasu – viac ako pol roka pred vypuknutím vojny a dva a pol roka pred prijatím tzv. Židovského kódexu – sa snažil upozorniť na to nielen svojich kňazov a veriacich, ale aj širšiu verejnosť. Preto 25. januára 1939 napísal pastiersky list, v ktorom nabádal svojich kňazov a veriacich k láske ku všetkým ľuďom bez rozdielu. Doslova napísal: „Dnešný «uvedomelý nacionalista» sa nevie spriateliť s myšlienkou, že každý človek, nech by bol Turek, alebo Tatár, biely, alebo čierny je Bohom stvorený a má rovnaké práva...“

V pohľade na to, čo neskôr nasledovalo vidíme, že blahoslavený Gojdič mal prorockého ducha a zavčasu odhalil tento hriech, aby neprerástol do katastrofálnych rozmerov. Nemal strach vyjadriť sa, zastať sa, hoci veľa riskoval, lebo nebol v obľube u vtedajších mocných. Keď sa mu ako jednotlivcovi nepodarilo mašinériu zla zastaviť, opäť sa všemožne snažil spolu s kňazmi a veriacimi pomáhať najviac postihnutým spoluobčanom.

Preto, nie je to náhoda, že ako prvý katolícky biskup na svete dostal ocenenie štátu Izrael Jad Vaschem – Spravodlivý medzi národmi.

Vážení prítomní, dnes, keď s pietou spomíname na obete holokaustu poučme sa, kde naši predkovia urobili chyby. A príklady hrdinov, ktorí sa od začiatku postavili proti zlu nech nás povzbudia, aby sme dnes vedeli zaujímať správne postoje.

Prihovárajme sa dnes slovom za prenasledovaných v tragických vojnových konfliktoch, všimnime si utečencov, nebojme sa poslúžiť im. Ak to neurobíme, hrozí nám, že možno už zajtra vymyslíme nejaký nový kódex, ktorý bude degradovať ľudskú dôstojnosť.

Áno, všetci potrebujeme pokánie, keď naša civilizácia dokázala tak hrozne zabíjať, a nevidela človeka v človeku. Všetci potrebujeme pokánie, aby sme boli schopní nezištnej lásky, ktorú môže do nášho života vložiť iba Boh, ktorý je Láska.

Ďakujem vám všetkým za pozornosť a pozývam k modlitbám, aby sme pamätajúc na strašnú tragédiu holokaustu, dokázali byť ľudskými v každej situácii. To posvätné Šema Izrael: „Počuj, Izrael, Pán je náš Boh, Pán jediný! A ty budeš milovať Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou silou“, je posvätné a zaväzujúce aj pre nás kresťanov.  Preto platí, že nemožno milovať Boha, keď nemilujeme svojho blížneho.

Ďakujem za pozornosť!

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, jb; ml ) 20150909040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]