Vatikán/Albánsko 7. septembra (RV) „Kiežby z Albánska, krajiny mučeníkov, vyšlo nové proroctvo pokoja“, pretože svet sa nemôže zmieriť s vojnami a násilím. Toto je v skratke odkaz posolstva zaslaného pápežom Františkom do Tirany, kde sa v nedeľu začalo Medzinárodné stretnutie náboženstiev za pokoj. Nikdy nesmieme rezignovať pred vojnu! Opakovane rázne pripomína Svätý Otec František v posolstve účastníkom stretnutia v Tirane, pričom zdôrazňuje, že nemôžeme „zostať ľahostajní voči tým, ktorí trpia vojnou a násilím“. Reaguje na názov podujatia: „Pokoj je vždy možný - Náboženstvá a kultúry v dialógu“, keď vyjadruje výzvu, aby bola znovu potvrdená táto pravda, a to „najmä dnes, keď v niektorých častiach sveta, ako sa zdá, prevážilo násilie, prenasledovanie a zneužívanie, zamerané proti náboženskej slobode, spolu s rezignáciou tvárou v tvár pretrvávajúcim konfliktom“.
Násilím však je aj stavať múry a prekážky na blokovanie tých, ktorí hľadajú miesto pokoja, a je násilím odmietať tých, čo utekajú z neľudských podmienok v nádeji na lepšiu budúcnosť. Násilím je aj vyraďovať deti a starších ľudí zo spoločnosti a samotného života! Je násilím rozšíriť priepasť medzi tými, ktorí plytvajú prebytočným a tými, ktorí nemajú nevyhnutné!“
Pápež sa obracia ďalej na Komunitu sv. Egídia s povzbudením, aby naďalej podporovala mierové rozhovory, ktoré organizuje už niekoľko rokov „po stopách svätého Jána Pavla II. s historicky prvým stretnutím v Assisi v októbri 1986“. V čase, keď „sa menia scenáre histórie a ľudia sú povolaní k riešeniu hlbokej a niekedy dramatickej transformácie“, je dôležité stretnutie medzi rôznymi náboženstvami, ako aj dialóg a spoločné kráčanie, aby sme spolupracovali ‚v duchu Assisi‘, čo odkazuje na žiarivé svedectvo svätého Františka.
Pápež František v prejave následne ocenil voľbu mesta Tirany ako miesta stretnutia, pretože hlavné mesto tejto krajiny sa po svojej histórii utrpenia stalo symbolom mierového spolužitia medzi rôznymi náboženstvami.“
Svätý Otec pripomenul, že presne pred rokom navštívil Albánsko, ako „prvé medzi európskymi krajinami, práve preto, aby podporil cestu mierového spolužitia po tragickom prenasledovaní veriacich Albáncov v minulom storočí. Krajina, ktorá si dnes pripomína mnohých mučeníkov, ale tiež hovorí o „sile viery, ktorú nemožno zlomiť panovačnosťou zla“.
„V žiadnej inej krajine na svete nebolo tak silné rozhodnutie vylúčiť Boha zo života ľudu.“ Avšak národ, ktorý raz našiel slobodu, našiel svoju schopnosť žiť spoločne v pokoji, bez ohľadu na náboženstvo. Práve po tom volá duch Assisi a pripomína nám, že „mier a spolužitie majú náboženský základ. Modlitba je vždy pri koreni pokoja!“ Pokoj je teda možný, a to, čo umožní nahlas o tom hovoriť, je viera v Boha, zdôrazňuje pápež František v závere posolstva účastníkom medzinárodné stretnutia náboženstiev za pokoj, ktoré sa koná v Tirane.
Od 6. do 8. septembra bude viac ako 400 ľudí zo 60 krajín, vrátane náboženských vodcov, zástupcov kultúry a politiky z celého sveta, hovoriť o hlavných témach dnešnej spoločnosti: migrácia, konflikty spôsobujúce krviprelievanie v celých zemepisných oblastiach, životné prostredie, či globalizácia solidarity. Ide už o 29. ročník stretnutia, ktoré si kladie za cieľ žiť ‚ducha Assisi‘ - prvej modlitby za pokoj, ktorá sa na podnet sv. pápeža Jána Pavla II. konala v meste sv. Františka v roku 1986.