Vatikán 8. júla (TK KBS) Inštitút pre náboženské diela (IOR) - ľudovo nazývaný “Vatikánska banka” - vydal 8. júla správu o hospodárení za rok 2013 a uverejnil tiež niektoré detaily týkajúce sa prvej fázy prebiehajúcej reformy. Prezident IOR, Ernst von Freyberg, povedal, že inštitút sa zameral na to, aby dosiahol konformitu s finančnými predpismi a stal sa bezpečnejším a viac transparentným, a vytvoril tak pre Svätého Otca možnosť rozhodnúť o jeho budúcnosti.”“Touto prácou sme položili základy nového tímu, ktorý by mal z IOR urobiť naozaj vynikajúceho poskytovateľa služieb v oblasti katolíckych financií,” dodal Frayberg. Následne zdôraznil, že “odhliadnuc od tejto snahy o nové vnútorné usporiadanie”, inštitút predviedol “chvályhodný výkon pre svojich zákazníkov a na prvom mieste pre samotnú Svätú stolicu.” V prvej polovici roku 2014 Vatikánsky finančný inštitút “dosiahol veľmi pozitívne výsledky, ktoré potvrdzujú úsilie všetkých, ktorí v IOR pracujú,” zdôraznil.
Reformy inštitútu však spôsobili značný pokles v jeho výnosoch. Tie sa znížili na 2,9 milióna euro v roku 2013 z 86,6 milióna euro v roku 2012. Druhá fáza reformy IOR-u sa má týkať jeho integrácie do nového ekonomicko-administratívneho prostredia Vatikánu. Inštitút vyhlásil, že tento krok bude zverený novej komisii a výkonnému výboru, ktoré budú pracovať pod novou štruktúrou vedenia.
Vyhlásenie IOR v skratke vypovedá:
Skončila sa 1. fáza reformy (2013-2014): všetky účty sa preverili, vyšetrili sa hlavné dedičské kauzy, dosiahla sa transparentnosť a zlepšili sa pracovné postupy.
V roku 2013 sa dosiahli uspokojivé výsledky; čistý zisk a aktíva boli ovplyvnené reformným procesom.
Prvá polovica roku 2014 bola veľmi úspešná, priniesla výrazné finančné výsledky.
Druhá fáza reformy bude pre IOR znamenať pokračovanie v službe Katolíckej cirkvi na celom svete - s novým zameraním, novým riadením, novou komisiou a výkonným výborom.
IOR, ktorý má bližšie k finančnému inštútu pre charitatívne cirkevné diela, než ku skutočnej banke, sa podrobil za posledné roky viacerým vyšetrovaniam kvôli obvineniam, že bol pri istých príležitostiach zneužitý ako mechanizmus pre finančné machinácie. Ako prvý zaviedol reformy, ktoré mali smerovať väčšej transparentnosti, pápež Benedikt XVI. V júni 2012 predstavil IOR prvý výkaz o svojej činnosti a vydal prvú výročnú správu. Svätý Otec František následne vytvoril špeciálnu vyšetrovaciu pápežskú komisiu, aby sa zaoberala reformou IOR-u a v apríli 2014 schválil aj odporúčania pre budúcnosť inštitútu. V druhej polovici týždňa sa očakáva zverejnenie ďalších detailov, ktoré sa majú týkať 2. fázy rozsiahlej reformy inštitútu.