[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 11. 2024   Meniny má Klement      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec na apoštolskej ceste vo Svätej zemi (1. deň)
P:3, 24. 05. 2014 21:00, ZAH

Vatikán 24. mája (TK KBS/RV) Svätý Otec František začal svoju druhú medzinárodnú apoštolskú cestu. Z Ríma sa vydal do Svätej zeme. Prvou zastávkou jeho trojdňového putovania je Jordánsko. Prinášame spravodajstvo z prvého dňa.

-----------------------------------------------------------------

1. Začiatok cesty a stretnutie s kráľovskou rodinou

2. Eucharistická slávnosť na medzinárodnom štadióne

3. Výzva proti zbrojeniu od brehu Jordánu

-----------------------------------------------------------------

ad 1. Pápež František sa dnes ráno vydal na druhú medzinárodnú cestu svojho pontifikátu. Lietadlo A321 spoločnosti Alitalia vzlietlo z rímskeho letiska Fiumicino okolo 8:30 h. Lietadlo po takmer štvorhodinovom lete pristálo na medzinárodnom letisku v jordánskom Ammáne o 13:00 h miestneho času.

"Milí priatelia, prosím vás, aby ste ma sprevádzali svojimi modlitbami počas mojej púte do Svätej zeme," prosil za svoju apoštolskú cestu pápež František v dnešnom tvíte na sociálnej sieti Twitter.

Pápeža Františka sprevádza oficiálna delegácia, ktorá je zložená z 30 členov. Medzi nimi je kardinál Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár a substitút Štátneho sekretariátu Mons. Giovanni Angelo Becciu, spolu s kardinálmi Leonardom Sandrim, prefektom Kongregácie pre východné cirkvi, Jean-Louis Tauranom, predsedom Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg a Kurtom Kochom, ktorý je predsedom Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov. Okrem toho je na palube pápežského lietadla asi 70 žurnalistov, vrátane Imada Freija, jediného arabského novinára, ktorý zastupuje Katolíckej centrum pre štúdiá a médiá a arabský katolícky portál «abouna.org».

Hneď po pristátí kráľovský ceremoniár a vatikánsky nuncius v Jordánsku vystúpili do lietadla a privítali Svätého Otca vo Svätej zemi. Pred nastúpenou čestnou gardou potom pod schodíkmi z lietadla pápeža Františka pozdravil reprezentant kráľa Abdalláha II. princ Ghazi Ibn Muhammad, kráľovský poradca pre náboženské a kultúrne záležitosti, a spolu s ním aj latinský patriarcha Jeruzalema Fouad Twal a kustód Svätej zeme Piarbattista Pizzabballa OFM.

Po pristátí lietadla doplní pápežský sprievod o ďalších desať ľudí, vrátane rabína Abrahama Skorku, rektor Latinskoamerickej rabínskej školy v Buenos Aires a imáma Omara Ahmeda Abbouda, sekretára Inštitútu pre medzináboženský dialóg v Buenos Aires.

Dvojica jordánskych detí následne darovala pápežovi Františkovi kyticu čiernych kosatcov – symbol Jordánskeho kráľovstva. Na letisku boli prítomní aj apoštolský nuncius Giorgio Lingua, melchitský katolícky biskup v Jordánsku Yasser Ayas, grécko-melchitský arcibiskup Petry a Filadelfie Mons. Yasser Ayyach, latinský arcibiskup Bagdadu Mons. Jean Sleiman a latinský vikár pre Jordánsko Mons. Maroun Lahham. Približne dvesto detí počas ceremónie na letisku držalo jordánske a vatikánske zástavy.

Pápeža Františka vítali v krajine i bilbordy pozdĺž ciest blízkovýchodnej metropoly v údolí Jordánu, ktoré znázorňujú pápeža ako si podáva ruku s kráľom Abdalláhom II. Hášimovské kráľovstvo tým hrdo poukazuje na to, že Jeho Veličenstvo sa už dvakrát stretol s pápežom a že dnes sa Jordánsko stane prvou krajinou, ktorú v priebehu posledných päťdesiatich rokov navštívili štyria rôzni pápeži.

Svätý Otec prichádza, aby podporil angažovanie sa kráľa Abdalláha za medzináboženský dialóg a mier na Blízkom východe, ktorého stabilita je ohrozovaná na všetkých frontoch, od Sýrie, cez Irak, Egypt, až po nepokojné hranice medzi Izraelom a Palestínou. Ide tiež o podporu úsilia celej krajiny o prijímanie utečencov, ktoré zaťažuje ekonomiku už aj tak chudobnú na zdroje. Prichádza predovšetkým povzbudiť vo viere malú kresťanskú komunitu, ktorá v samotnom Jordánsku požíva slobodu kultu, je však vždy vystavená pokušeniu exodu. Návšteva pápeža chce tiež zdôrazniť, že Cirkev sa nezmieri s Blízkym východom bez prítomnosti kresťanov.

Z letiska, pred ktorým ho čakalo okolo dvetisíc ľudí, sa Svätý Otec presunul do kráľovského paláca Al-Husseini. Pred jeho vchodom Svätého Otca privítali kráľ Abdalláh II. Ibn Al Hussein a kráľovná Rania. V úvode oficiálneho prijatia zaznela jordánska a vatikánska hymna. Nasledovalo 15-minútové súkromné stretnutie, pri ktorom si Svätý Otec s kráľom vymenili dary. Pápež František im odovzdal reliéf talianskej sochárky Damiely Longovej, zachytujúci historické stretnutie pápeža Pavla VI. s patriarchom Athenagorom.

Potom sa presunuli do reprezentačnej sály paláca, kde ich očakávalo okolo tristo štátnych predstaviteľov a členov diplomatického zboru. Jordánsky kráľov vo svojom po arabsky a anglicky prednášanom prejave predstavil svoju krajinu ako miesto, kde "moslimovia a kresťania bududú a zdieľajú svoju budúcnosť, na spoločnom základe vzájomnej úcty, mieru a úcty k Bohu". Poukázal na rozsiahle globálne zmeny, ktoré prináša moderná éra, a na strašnú cenu sektárskych a medzináboženských konfliktov.

"Kde však ideológie šíria neznalosť a nedôveru, náš spoločný hlas môže prinášať porozumenie a dobrú vôľu," upozornil kráľ a ocenil vodcovskú pápežovu rolu v tomto úsilí. "Moslimovia si vážia vaše posolstvo úcty a priateľstva. Okrem toho, že ste nástupcom svätého Petra, ste sa stal svedomím celého sveta," zdôraznil panovník. V závere svojej reči pripomenul dlhé dedičstvo arabských kresťanských komunít, ktoré sú "integrálnou súčasťu Blízkeho východu" a prisľúbil pomoc svojej krajiny pri riešení sýrskej krízy a palestínsko-izraelského konfliktu.

Pápež František svoj pozdrav predniesol v taliančine: "Táto krajina poskytuje veľkodušné prijatie veľkému množstvu utečencov z Palestíny, Iraku a z ďalších krízových oblastí, osobitne zo susednej Sýrie, ktorá je zmietaná už príliš dlho trvajúcim konfliktom. Toto prijatie, Veličenstvo, si zasluhuje úctu a podporu medzinárodného spoločenstva. Katolícka cirkev sa chce v rámci svojich možností angažovať v pomoci utečencom a tým, ktorí žijú v núdzi, prostredníctvom Jordánskej charity," povedal Svätý Otec.

PLNÉ ZNENIE pápežovho príhovoru je ::TU::

ad 2. Svätý Otec sa následne spolu so svojou delegáciou presunul na ammánsky štadión, kde pred piatimi rokmi slávil svätú omšu jeho predchodcu, Benedikt XVI. (10. 5. 2009). Prestúpil do otvoreného auta, aby mohol pozdravil tisíce prítomných veriacich, a to nielen kresťanov a nielen Jordánčanov. Bral do náručia deti a bozkával ich. Očakávala sa účasť cez 30-tisíc tisíc veriacich a viac ako tisíc akreditovaných novinárov z celého sveta. Eucharistická slávnosť bola spojená i s prvým svätým prijímaním asi 1400 detí.

Svätá omša s liturgickými textami šiestej veľkonočnej nedele, bola slávená sčasti v arabčine a sčasti v taliančine. Na zaplnenom štadióne bolo prítomných aj mnoho kresťanských utečencov pochádzajúci z Palestíny, Sýrie a Iraku. Baldachýn nad oltárom mal podobu stanu, typického pre jordánsku kultúru, a zároveň symbolicky naznačoval Božiu prítomnosť, ako aj vzájomnú jednotu v rôznorodosti. Pódium štadióna, na ktorom sa nachádzal oltár, zdobili veľké obrazy nedávno svätorečených pápežov Jána XXIII. a Jána Pavla II.

Evanjelium sa spievalo v arabčine, viaceré liturgické spevy odzneli v latinčine. Svätý Otec sa vo svojej homílii zamýšľal na evanjeliom šiestej veľkonočnej nedele. Svoju homíliu predniesol v taliančine, a potom ju jeden z patriarchov prečítal v arabčine.

"Duch Svätý zostúpil pri Jordáne na Ježiša a zahájil tak dielo vykúpenia, aby oslobodil svet z hriechu a smrti. Prosme ho, nech pripraví naše srdcia na stretnutie s bratmi a sestrami ponad rozdielnosť myšlienok, jazyka, kultúry či náboženstva; nech pomaže celé naše bytie olejom svojho milosrdenstva, ktoré uzdravuje rany omylov, nepochopení a kontroverzií; nech nám dá tú milosť a pošle nás, aby sme s pokorou a miernosťou kráčali po náročných, ale plodných cestách hľadania pokoja," prihovoril sa tisícom veriacich na štadióne Svätý Otec.

PLNÉ ZNENIE pápežovho príhovoru je ::TU::

Na svätej omši bolo prítomných šesť patriarchov: latinský patriarcha Jeruzalema, patriarcha Grécko-melchitskej katolíckej cirkvi, koptský katolícky patriarcha, patriarcha Arménskej katolíckej cirkvi, patriarcha Sýrskej katolíckej cirkvi a babylonský chaldejský patriarcha. Ďalej koncelebrovalo šesť kardinálov, 115 kňazov a 60 diakonov. Sväté prijímanie rozdávalo 118 klerikov. Na štadióne sa nachádzalo aj 12 tlmočníkov a 520 dobrovoľníkov, ktorý pomáhali s organizáciou.

V závere svätej omše latinský patriarcha Jeruzalema Fouad Twal pozdravil Svätého Otca v príhovore, v ktorom mu zároveň priblížil bohatý život miestnej cirkvi.

ad 3. Po eucharistickej slávnosti na medzinárodnom štadióne v Ammáne sa Svätý Otec autom presunul do Betánie za Jordánom, vzdialenej asi 50 kilometrov. Ide o oblasť, ktorá bola miestom pôsobenia Jána Krstiteľa (Jn 1,28) a miestom začiatku verejného Ježišovho účinkovania po krste v rieke Jordán. Na tomto mieste pápež pristúpil k brehu, dotkol sa vody Jordánu, priložila si mokrú ruku na čelo, a zostal niekoľko minút v modlitbe, stojac na kamenných schodoch.

Po požehnaní vody Jordánu, podobne ako to urobil pápež Pavol VI., sa pápež František odobral do neďalekého latinského kostola, ktorý je ešte vo výstavbe. Ide o sanktuárium na mieste krstu Ježiša v Betánii za Jordánom. Jeho základný kameň požehnal pápež Benedikt XVI. počas svojej návštevy 10. mája 2009. Tu do pamätnej Zlatej knihy sanktuária, ktoré uchováva prameň Ježišovho krstu, pápež František 24. mája 2014 napísal:

«S obnaženou dušou a nohami pristúpi ku krstu dvanásť kmeňov Izraela.» „Prosím všemohúceho a milosrdného Boha, aby nás všetkých naučil kráčať v jeho prítomnosti s odhalenou dušou a bosými nohami a srdcom otvoreným pre Božie milosrdenstvo a lásku k bratom. Tak bude Boh všetko vo všetkom a zavládne pokoj. Ďakujem za poskytnutie tohto miesta svedectva ľudstvu.“

Vo vnútri chrámu vzácneho pútnika spevom vítalo asi 600 osôb spomedzi utečencov a mladých ľudí s telesným postihnutím. Za všetkých zhromaždených Svätého Otca pozdravil latinský patriarcha Jeruzalema Fouad Twal, ktorý spomenul mená dobrodincov, ktorí poskytli pozemok na výstavbu chrámu.

Po úvodnej modlitbe a čítaniach predniesol Svätý Otec svoju homíliu. Hneď úvode vyjadril veľkú túžbu stretnúť sa počas tejto návštevy s tými, ktorí z dôvodu krvavých konfliktov museli opustiť svoje domovy, vlasť a našli útočisko v pohostinnej Jordánskej zemi, a zároveň aj tých, ktorí zakusujú ťarchu fyzického obmedzenia. „Keď prichádza sem k Jordánu, aby sa nechal pokrstiť Jánom, ukazuje svoju pokoru a zdieľanie našej ľudskej prirodzenosti. Znižuje sa až k nám a svojou láskou nám vracia dôstojnosť a daruje spásu.“

PLNÉ ZNENIE pápežovho príhovoru je ::TU::

Stretnutie pokračovalo kultúrno-duchovným programom, v rámci ktorého zaznelo niekoľko svedectiev. Stretnutie ukončila modlitba a apoštolské požehnanie pápeža Františka, ktorý sa približne o 21:00 h vrátil do sídla Apoštolskej nunciatúry v Ammáne, kde zostal na noc.

-----------------------------------------------------------------

Zdroje: VR SK / VR CZ

( TK KBS, RV jak; ml ) 20140524001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]