Rím 22. mája (TK KBS) Spoluzakladateľka prílohy pre ženy Vatikánskeho denníka Osservatore Romano Lucetta Scaraffiová vyjadrila presvedčenie, táto žurnalistická iniciatíva ponúka hodnotnú platformu pre ženskú perspektívu v Cirkvi. “Mesačná príloha bola vytvorená preto, aby poskytla hlas mnohým ženám, ktoré pracujú v Katolíckej cirkvi, avšak sú málo známe. Chceme ich predstaviť svetu a dať im slovo,” povedala Scaraffiová spravodajskej agentúre CNA. Profesorka dejín na rímskej univerzite Sapienza založila prílohu Osservatore Romano nazvanú “Ženy, Cirkev, Svet” v lete roku 2012, spolu s talianskou žurnalistkou Ritannou Armeniovou.
Ženy aj muži, ktorí sa zaujímajú o témy zo sveta žien, prispievajú do tejto štvorstranovej prílohy a venujú sa obliastiam misijného úsilia v rozvojových krajinách, ale aj otázkam týkajúcim sa žien, ktoré zastávajú pozície vo svetových vládach. V januári 2014 do prílohy pribudla strana venovaná “teológii žien”, ako odpoveď na výzvu pápeža Františka rozvíjať viac túto oblasť.
“Cieľom tejto prílohy je informovať o tom, čo sa týka žien na celom svete. Snažíme sa rozširovať okruh našich spolupracovníkov a tiež zapájať ženy, ktoré sú aktívne v rámci Cirkvi,” vysvetlila Scaraffiová.
Snaha o celosvetový záber postupne prináša svoje ovocie. “Nielen z Talianska, ale aj zvonku, zo zahraničia, dostávame mnoho listov a ponúk na spoluprácu - od misionárok, od žien celého sveta, ale aj od mužov, ktorí nám posielajú námety na články, alebo navrhujú, s kým urobiť rozhovor.”
Jedna stránka prílohy vždy obsahuje interview so “ženou, ktorú v katolíckom svete pokladáme za dôležitú,” povedala Scaraffiová. “Nemusí to znamenať, že je na mocnej pozícii, ale skôr to, že je významná pre život Cirkvi.”
Za najdôležitejšiu tému pre ženy v Katolíckej cirkvi Scaraffiová pokladá to, že je potrebné, aby o nich bolo počuť. Scaraffiová verí, že “Cirkvi je na osoh počúvať slová žien, ich skúsenosti a návrhy.” Profesorka dejín tiež poznamenala, že pápeži modernej doby starostlivo počúvajú hlas žien, a to osobne i na inštitucionálnej úrovni.
Ján Pavol II. bol dobre známy ako prvý pápež, ktorý venoval celý jeden oficiálny dokument téme žien v Cirkvi. Jeho apoštolská exhortácia “Mulieris Dignitatem” podľa Scaraffiovej “odhalila bohatstvo a potenciál žien, a zároveň uznala nevyhnutnosť ich prítomnosti v Cirkvi.”
Scarraffiová tiež poznamenala, že súčasný pápež František má snahu, aby boli ženy v Cirkvi viac zastúpené. Fakt, že hneď v prvom roku svojho pontifikátu menoval viacero žien do vatikánskych komisií Scaraffiová vidí ako “veľmi silný signál.”
Príloha Osservatore Romano venujúca sa témam žien v Cirkvi však existuje ešte vďaka predchodcovi Svätého Otca Františka, emeritnému pápežovi Benediktovi XVI.
“Benedikt XVI. mal veľkú úctu k ženám a snažil sa o ich začlenenie do života Cirkvi. On sám požiadal šéfredaktora Osservatore Romano, aby sa ženám venovalo viac priestoru v novinách,” povedala Scaraffiová. Profesorka histórie emeritného pápeža poznala aj osobne a je presvedčená, že k ženám vždy pristupoval “s veľkou úctou a mimoriadnym jemnocitom.”