Bratislava 4. marca (TK KBS) V Bratislave sa dnes konala významná medzinárodná konferencia s názvom "Katolícka cirkev a ľudské práva". Vystúpili na nej odborníci z viacerých krajín. Na sympóziu, ktoré pripravila Konferencia biskupov Slovenska (KBS), sa zúčastnili viacerí biskupi, predstavitelia spoločenského, politického a náboženského života zo Slovenska i zahraničia. Kľúčovým rečníkom bol predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj, ghanský kardinál Peter Turkson. Na konferencii vystúpili aj Dr. Martin Kugler (Kairos Consulting, Viedeň), prof. Jane Adolphe (Ave Maria School of Law, Naples (FL), USA) a Anton Chromík (Aliancia za rodinu). Vyše stovku účastníkov odbornej konferencie v úvode pozdravil apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana. Zdôraznil, že ak chceme hovoriť na tému ľudských práv, nemôžeme sa o tom baviť mimo objektívneho kontextu vecí, ktoré nezáležia od nikoho z nás; vecí, ktoré nás prevyšujú. Vysvetlil to tým, že sa jedná o skutočnosť, o ktorej hovorí kresťanská viera: tá viera, ktorej strážkyňou je Cirkev a ktorej zasa my sme údmi. "Cirkev totiž dostala od svojho Zakladateľa, Krista, poslanie byť Učiteľkou pravdy: tej pravdy, ktorá je od Boha a ktorá je svetlom pre život každého človeka. Podľa tejto pravdy človek je stvorený na Boží obraz a podobu a preto v sebe nosí aj Jeho „dôstojnosť“. V dôsledku toho potom človek má svoje základné práva, ktoré musia byť chránené pred každým druhom odmietnutia a pošliapania: ony sú totiž vnútorne a intímne napojené na to tajomstvo tejto prirodzenosti," povedal apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana.
V mene organizátora medzinárodnej konferencie privítal prítomných predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. Pripomenul, že kresťania boli v dejinách vždy významnými ľudskoprávnymi aktivistami. Kresťanstvo podľa jeho slov "zásadným spôsobom prispelo k zrušeniu otroctva a zrovnoprávneniu muža a ženy". Zdôraznil, že hoci uplynulo už viac než 60 rokov od prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv (bola prijatá 10. decembra 1948), "dodržiavanie ľudských práv vo svete stále nie je samozrejmosťou". Domnieva sa, že súčasný stav interpretácie základných ľudských práv je poznačený dvoma faktormi: popieraním ľudskej dôstojnosti a ideologizáciou ľudských práv. (...) Ľudské práva si zaslúžia našu pozornosť. Súčasný stav je pre nás výzvou, aby sme nielen upozorňovali na porušovanie ľudskej dôstojnosti, ale aj samy vyvíjali aktívne úsilie, aby naša spoločenská klíma bola atmosférou kultúry života," uviedol Mons. Stanislav Zvolenský.
Na konferencii vystúpili aj ďalší rečníci. Na konkrétne prípady náboženskej netolerancie upozornil Dr. Martin Kugler, vedúci Inštitútu na monitorovanie diskriminácie a náboženskej netolerancie voči kresťanom v Európe. Na miesto ľudských práv a agendy LGBTI v právnom systéme OSN sa zamerala americká profesorka Jane Adolphe. V závere vystúpil Anton Chromík, ktorý zastupuje Alianciu za rodinu. Hovoril o súčasnom stave náboženskej slobody v Slovenskej republike a o výzvach v tejto oblasti. Ich vystúpenia, vrátane príhovoru kardinála Turksona, zmapuje zborník, ktorý po konferencii vydá KBS. Do diskusií, ktoré sa konali po každom vystúpení, sa v rámci sympózia zapojili i ďalší so svojimi otázkami, ktoré sa týkali rozličných tém. Súčasťou konferencie bola aj prezentácia odbornej publikácie - Kongregácie pre náuku viery "Pastoračná starostlivosť o homosexuálne osoby" (Homosexualis problema). V slovenskom jazyku ho v uplynulých dňoch vydala KBS. Jeho cieľom je rozlíšiť medzi správnym a nesprávnym spôsobom pastoračnej starostlivosti o homosexuálne osoby.
TK KBS vydala k správe ::FOTO:: / ::AUDIO (brífing pre médiá):: / ::VIDEO (brífing pre médiá)::
TK KBS vydala plné znenie príhovorov: ::1. Apoštolský nuncius na Slovensku:: / ::2. Predseda KBS:: / ::3. Kardinál Peter Turskon::