Brusel 4. februára (RV) V Bruseli budú dnes poslanci Európskeho parlamentu hlasovať o návrhu označovanom ako „Správa Lunacek“, ktorý podľa mnohých komentátorov predstavuje opakovaný pokus o presadenie obsahu Európskym parlamentom už odmietnutého návrhu „Estrela“. Proti návrhu sa zdvihla vlna odporu občianskych organizácií, ktoré mu vytýkajú argumentovanie nepodloženou terminológiou „rodovej identity“ a snahu o presadenie privilegovaného právneho postavenia členov skupiny „LGBT“ oproti ostatným občanom EÚ. Na otázky o význame hlasovania o tejto problematike odpovedal niekdajší predseda Európskej ľudovej strany, taliansky poslanec Luca Volonté, redaktorovi Vatikánskeho rozhlasu Paolovi Ondarzovi.Aký je obsah návrhu?
Ide o tzv. „road-map“, orientačný plán na európskej úrovni, na ochranu tzv. práv homosexuálnych osôb. Pozýva členské štáty zaviesť v plnom zmysle slova manželstvo medzi osobami rovnakého pohlavia, umožniť týmto párom voľný prístup k umelému oplodneniu a náhradnému materstvu, zaviesť normy, ktoré by mohli eliminovať akýkoľvek typ kritiky nie homosexuality, ale jej propagovania cez ideológiu LGBT zo strany všetkých tých, ktorí sú presvedčení, že pohlavná danosť muža a ženy, komplementarita muža a ženy je jedinečným a istým základom, na ktorom sa vyvinula civilizácia.
Ak by návrh pri hlasovaní prešiel, aké by to malo dôsledky?
V skutočnosti, ako všetky rezolúcie, mal by odporúčajúci efekt. Zaiste, každá krajina bude slobodná pri zavedení tejto rezolúcie. Predsa však zostáva veľké znepokojenie ohľadom využívania drahocenného času Európskeho parlamentu na tieto záležitosti.
Správa Lunecek sa zameriava aj na oblasť výchovy, teda na školské vzdelávanie, na oblasť zdravotníctva, oblasť informácií, masmédií...
Zaiste, správa ide v zhode s tými prvými pokusmi, no veľmi vážnymi, ktoré sa aj v Taliansku zavádzajú prostredníctvom „náhubkových zákonov“ proti dezinformácii, prvé pokusy na zavádzanie psychologického zasahovania do detí cez ideológiu gender v školách... Je zrejmé, všetci, ktorí sa u nás, rovnako ako aj v iných krajinách, pokúšali zaviesť tieto smernice, budú mať o dôvod navyše, o ktorý budú opierať svoje vlastné presvedčenia a usilovať sa podporovať vlastné privilégiá.
No je skutočne treba vytvárať katalóg špecifických práv pre jednu kategóriu osôb, akou môže byť LGBT, a nie skôr sústrediť pozornosť na ľudské práva vo všeobecnejšom význame?
Nie je to vôbec nevyhnutné. Všetky prieskumy ukazujú čo do počtu skutočne málo relevantné prípady násilností alebo diskriminovania voči homosexuálom: azda najviac nejaká desiatka za rok, a vo väčšej časti prípadov je násilie použité nie pre fakt, že osoba, proti ktorej bolo použité násilie bola homosexuálna, ale pre iné dôvody.
Je tu doslova dojem, že to, čo sa deje, nezodpovedá spoločnému cíteniu ľudí, ale ide o niečo, čo prichádza nanútené zhora...
Áno, presne tak: je to práve nanucovanie zo strany istej lobby LGBT silne financovanej – žiaľ – niektorými vládami a žiaľ tiež neraz cez niektoré projekty z Európskej komisie, ktoré s ospravedlnením, že sledujú napĺňanie ľudských práv pre všetkých, v skutočnosti nanucujú ľudské práva privilegované pre vlastnú potrebu a užívanie, a pritom diskriminujú iných občanov.
Hlasovaniu o správe Lunacek v Európskom parlamente pravdepodobne nebude predchádzať nijaká diskusia: je to tak? Áno: majúc málo argumentov na debatovanie v parlamente, podporovatelia týchto práv nemajú žiadny úmysel otvoriť dialóg s kýmkoľvek, kto rozmýšľa iným spôsobom. Musím povedať, že som zarazený – myslím že rovnako ako veľmi mnoho európskych občanov – faktom, že potom, ako Európsky parlament pred nejakým mesiacom neschválil veľmi podobný návrh – správu „Estrela“ – o tej istej problematike, otvára možnosť hlasovať o správe, ktorý je, ako som povedal, úplne identická.
V predvečer hlasovania (rozhovor bol pripravený v pondelok - pozn. TK KBS), ako sa profiluje výsledok?
Myslím si, že všetci europoslanci, ktorí odmietli správu „Estrela“ nemôžu konať inak ako hlasovať aj proti tejto správe „Lunacek“. Dúfam aj v obnovenie správneho úsudku aj zo strany predkladateľov tejto správy „Lunacek“: dúfam, že si uvedomia, že toto hlasovanie nijako neprispieva ku kredibilite Európskeho parlamentu, naopak, naďalej zvyšuje nedôveru, ktorú tieto inštitúcie už majú v očiach občanov.“