[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec pokrstil novorodencov a oznámil mená 19 budúcich kardinálov
P:3, 12. 01. 2014 16:00, ZAH

Vatikán 12. januára (RV) Tridsaťdva novorodencov prijalo sviatosť krstu počas dnešnej eucharistickej slávnosti v Sixtínskej kaplnke so Svätým Otcom. Jeho program zahŕňal aj tradičný poludňajší príhovor pred modlitbou Anjel Pána, po ktorom zaznel aj dôležitý oznam - mená 19 budúcich kardinálov, ktorí budú kreovaní počas konzistória 22. februára.

ad 1. Pápež pokrstil 32 detí: Odovzdávajte vieru, je tým najkrajším dedičstvom

ad 2. Pápež na Anjel Pána: Ak sa necháme premôcť Božou láskou, uvidíme otvorené nebo

ad 3. Pápež oznámil mená 19 nových kardinálov

ad 1. Program Svätého Otca začal rannou svätou omšou v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne. Odovzdajte týmto deťom vieru. Je najväčším dedičstvo, aké im môžete zanechať. Toto zdôraznil pápež František rodičom a krstným rodičom 32 detí, ktorým vyslúžil sviatosť krstu. Eucharistickú slávnosť v dnešnú nedeľu Pánovho Krstu koncelebroval so Svätým Otcom aj vatikánsky štátny sekretár arcibiskup Pietro Parolin. V krátkej, ale jasnej homílii, podfarbovanej hlasmi 18 dievčatiek a 14 chlapcov, ktorí takto prejavovali svoju príslušnosť k spoločenstvu Cirkvi, Svätý Otec povedal:

„Ježiš nepotreboval byť pokrstený, ale prví teológovia hovoria, že svojím telom, svojím božstvo posvätil pri krste všetku vodu, aby mala moc krstiť. A potom pred vystúpením do neba nám Ježiš povedal, aby sme išli do celého sveta krstiť. Od toho dňa až podnes je to neporušená reťaz: pokrstili deti, potom tieto deti ich deti atď. A aj dnes nadväzujeme na túto reťaz. Tieto deti sú jej ohnivkami. Vy rodičia tu máte dnes deti, ktoré majú byť pokrstené, ale o pár rokov ony budú mať dieťa alebo vnúčatko, ktoré prinesú ku krstu. A takto je to s reťazou viery! Čo to znamená? Len toto by som vám chcel povedať: vy ste tí, ktorí odovzdávajú vieru, ste jej sprostredkovateľmi. Vy máte povinnosť odovzdať vieru týmto deťom. Viera je to najkrajšie dedičstvo, ktoré im zanecháte! Len toto si dnes zoberte domov, túto myšlienku. Máme byť odovzdávateľmi viery. Premýšľajte o tom, vždy uvažujte nad tým, ako odovzdávať vieru svojim deťom.“

Svätý Otec počas homílie, prednesenej spontánne bez pripraveného textu, okomentoval aj atmosféru, ktorej slávnostný charakter dotváral nielen interiér Sixtínskej kaplnky, ale aj spev. Za najkrajší spev však označil lomoz a krik 32 čakateľov na krst: „Dnes spieva zbor, ale najkrajším zborom je chór týchto detí, ktoré tu počuť. Niektoré plačú, pretože nie sú spokojné alebo preto, že majú hlad. Ak sú hladné, mamičky, dajte sa im spokojne najesť, pretože ony sú tu dnes hlavnými postavami. A teraz, s týmto vedomím, že sme odovzdávateľmi viery, pokračujme v obrade krstu.“

ad 2. V dnešnom programe nechýbal ani príhovor pred poludňajšou modlitbu Anjel Pána. Svätý Otec sa v ňom zameral na význam dnešného sviatku:

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes je sviatok Pánovho Krstu. Dnes ráno som pokrstil tridsaťdva novorodencov. Ďakujem Pánovi spolu s vami za tieto stvorenia a za každý nový život. Rád krstím deti. Veľmi rád! Každé novonarodené dieťa je darom radosti a nádeje a každý krst dieťaťa je zázrakom viery a sviatkom Božej rodiny.

Dnešné evanjelium zdôrazňuje, že keď bol Ježiš pokrstený Jánom v rieke Jordán, «otvorilo sa mu nebo» (Mt 3,16). Toto je naplnením proroctva. Skutočne je jedno zvolanie, ktoré opakujeme v liturgii adventného obdobia: «Kiež by si prelomil nebesá a zostúpil» (Iz 63,19). Ak nebesia zostanú zatvorené, náš horizont v tomto pozemskom živote je pochmúrny, bez nádeje. Naopak slávením Vianoc nám viera opäť dáva istotu, že nebesia sa príchodom Ježiša otvorili. Aj v deň Kristovho krstu kontemplujeme otvorené nebesia.

Predstavenie sa Božieho Syna na zemi znamená začiatok veľkého času milosrdenstva po tom, ako hriech zavrel nebesia a postavil bariéru medzi človeka a jeho Stvoriteľa. Narodením Ježiša sa nebesia otvorili! Boh nám v Kristovi dáva záruku nezničiteľnej lásky. Odkedy sa Slovo stalo telom je teda možné vidieť otvorené nebesia. Bolo to umožnené Betlehemským pastierom, mudrcom z Východu, Jánovi Krstiteľovi, Ježišovým apoštolom, svätému Štefanovi, prvému mučeníkovi, ktorý zvolal: «Vidím otvorené nebo» (Sk 7,56). A je to možné aj každému z nás, ak sa necháme premôcť Božou láskou, ktorá je nám prvýkrát darovaná v krste skrze Ducha Svätého. Nechajme sa premôcť láskou Boha! Toto je milostivý čas! Nezabudnite: toto je čas milosti!

Keď Ježiš prijal krst pokánia od Jána Krstiteľa a prejavil solidaritu s kajúcim ľudom – on, bez hriechu a bez potreby obrátenia –, Boh Otec prehovoril z neba: «Toto je môj milovaný Syn, v ktorom mám zaľúbenie» (Mt3,17). Ježiš prijíma potvrdenie nebeského Otca, ktorý ho poslal práve preto, aby prijal údel nášho stavu, našej biedy. Zdieľanie je správny spôsob lásky. Ježiš sa nedištancuje od nás, považuje nás za bratov a všetko zdieľa s nami. A tak nás robí deťmi Boha Otca spolu s ním. Toto je zjavenie a zdroj ozajstnej lásky. A toto je veľký čas milosti!

Nezdá sa vám, že v dnešnej dobe je potrebné pridať v bratskom delení sa a láske? Nezdá sa vám, že všetci potrebujeme pridať v činorodej láske? Nie v tej, ktorá sa uspokojí s dočasnou pomocou, ktorá je nepresvedčivá, nevloží sa do hry, ale v milosrdnej láske, ktorá je ustarostená pre nepohodlie a utrpenie svojho brata. Akú príchuť nadobudne život, keď sa necháme zaplaviť láskou Božou!

Prosme Svätú Pannu, aby nás podporila svojím orodovaním v našom úsilí nasledovať Krista na ceste viery a lásky, na ceste vyznačenej od nášho krstu.“ / Preložila: sr. Jaroslava Kochjarová CJ

ad 3. Po tradičnom príhovore z okna Apoštolského paláca tentokrát doplnil dôležitý oznam. Zverejnil mená 19 nových budúcich kardinálov, z ktorých budú 16 voliči, traja sú emeritní arcibiskupi. Pochádzajú celkovo z 15 krajín. Kreovaní budú pápežom Františkom počas konzistória 22. februára, na sviatok Katedry sv. Petra.

„Ako už bolo skôr oznámené, dňa 22. februára, na sviatok Katedry svätého Petra, budem predsedať konzistóriu, počas ktorého s radosťou vymenujem 16 nových kardinálov, pochádzajúcich z 12 krajín rôznych častí sveta, čo je prejavom úzkeho vzťahu medzi Rímskou cirkvou a ostatnými cirkvami po celom svete. Na druhý deň budem predsedať slávnostnej koncelebrácii s novými kardinálmi, zatiaľ čo 20. a 21. februára budem viesť konzistórium so všetkými kardinálmi, aby sme uvažovali nad témou rodiny.

Mená nových kardinálov sú:

1 – Mons. Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár, titulárny arcibiskup Acquapendente

2 – Mons. Lorenzo Baldisseri, generálny sekretár Synody biskupov, titulárny arcibiskup Diocleziany

3 – Mons. Gerhard Ludwig Műller, prefekt Kongregácie pre náuku viery, arcibiskup, emeritný biskup Regensburgu

4 – Mons. Beniamino Stella, prefekt Kongregácie pre klérus, titulárny arcibiskup Midily

5 – Mons. Vincent Nichols, arcibiskup Westminstru (Veľká Británia)

6 – Mons. Leopoldo José Brenes Solórzano, arcibiskup Managuy (Nikaragua)

7 – Mons. Gérald Cyprien Lacroix, arcibiskup Quebecu (Kanada)

8 – Mons. Jean-Pierre Kutwa, arcibiskup Abidjanu (Pobrežie Slonoviny).

9 – Mons. Orani João Tempesta, O.Cist., arcibiskup Ria de Janeiro (Brazília)

10 – Mons. Gualtiero Bassetti, arcibiskup Perugie - Città della Pieve (Taliansko)

11 – Mons. Mario Aurelio Poli, arcibiskup Buenos Aires (Argentína)

12 – Mons. Andrew Yeom Soo jung, arcibiskup Soulu (Kórea)

13 – Mons. Ricardo Ezzati Andrello, SDB, arcibiskup Santiaga del Chile (Čile)

14 – Mons. Philippe Nakellentuba Ouédraogo, arcibiskup Ouagadougoua (Burkina Faso)

15 – Mons. Orlando B. Quevedo, OMI, arcibiskup Cotabata (Filipíny)

16 – Mons. Chibly Langlois, biskup Les Cayes (Haiti)

okrem nich budú ku Kolégiu kardinálov pričlenení aj traja emeritní arcibiskupi, ktorí sa vyznamenali svojou službou pri Svätej stolici a Cirkvi:

1 – Mons. Loris Francesco Capovilla, titulárny arcibiskup Mesembrie

2 – Mons. Fernando Sebastián Aguilar, C.M.F., emeritný arcibiskup Pamplony

3 – Mons. Kelvin Edward Felix, emeritný arcibiskup Castriesu

Modlime sa za nových kardinálov, aby odetí cnosťami a citlivosťou Pána Ježiša Krista (porov. Rim 13,14), Dobrého Pastiera, mohli efektívnejšie pomáhať biskupovi Ríma v jeho službe Univerzálnej cirkvi.“

Po spoločnej mariánskej modlitbe Anjel Pána Svätý Otec všetkým požehnal.

Petrov nástupca teda vymenoval celkom 19 nových kardinálov. Pridŕžal sa pritom pravidl o počte 120 kardinálov - voliteľov, teda kardinálov, ktorým je menej než 80 rokov. Do tohto počtu ich teraz chýbalo 13 a ďalšie sa uvoľnia počas mája, keď 3 kardináli dovŕšia 80. rok. Pápež preto vymenoval 16 kardinálov - voliteľov, z nich 4 pracujú v Rímskej kúrii a 12 ich zastáva úrady arcibiskupov či biskupov v rôznych krajinách: 2 sú z Európy, 3 zo Severnej Ameriky, 3 z Južnej Ameriky, 2 z Afriky a 2 z Ázie.

Pozoruhodná je pápežová voľba nových kardinálov v miestach, ktoré doteraz neboli "kardinálske" ako je talianska Peruggia a filipínsky ostrov Mindanao. Z troch kardinálov - nevoličov je známou postavou 98 ročný Mons. Capovilla, osobný sekretár bl. pápeža Jána XXIII., ktorý je zároveň najstarším z tých, ktorých dnes oznámil pápež František. Najmladším je 55 ročný Mons. Langlois z Haiti. Vymenovanie kardinála práve z tejto karibskej krajine, ako i v africkej Burkina Faso, z ktorých obe patria medzi najchudobnejšie krajine na svete, je výrazom charakteristickej pozornosti, ktorá je vlastná pontifikátu pápeža Františka.

( TK KBS, RV jak; ml ) 20140112002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]