[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

„Bratstvo je základom a cestou pokoja“ je témou ku Dňu pokoja
P:3, 12. 12. 2013 15:31, ZAH

Vatikán 12. decembra (RV) V Tlačovom stredisku Svätej stolice dnes predstavili text Posolstva Svätého Otca ku Svetovému dňu pokoja, ktorý budeme sláviť 1. januára. Obsah dokumentu, ktorého hlavnú tému vyjadruje titul „Bratstvo, základ a cesta pokoja”, predstavil za Pápežskú radu pre spravodlivosť a pokoj arcibiskup Mario Toso. Páter Federico Lombardi novinárom predniesol príspevok predsedu dikastéria kardinála Petra Turksona, zaslaný priamo z Johannesburgu, kde sa africký kardinál zúčastňuje na obradoch spomienky na zosnulého Nelsona Mandelu.

V posolstve Svätý Otec poukazuje na bratstvo ako „základný rozmer človeka, ktorý je vzťahovou bytosťou.“ Viacstranový dokument, rozdelený do desiatich bodov, vo svojom úvode hovorí o nezastupiteľnom mieste rodiny pre formovanie k bratskému postoju. „Rodina je zdrojom každého bratstva, a preto je aj základom a prvoradou cestou pokoja, pretože je povolaná nakaziť svet svojou láskou.“ V ďalších bodoch pápež František osvetľuje duchovné základy bratstva: „Zdá sa byť zrejmým, že aj súčasná etika sa javí neschopnou vytvárať autentické putá bratstva, pretože bratstvo bez vzťahu k spoločnému Otcovi, ako jeho konečnému základu, nemôže existovať. Pravé bratstvo medzi ľuďmi predpokladá a vyžaduje si transcendentné otcovstvo.“

Pápež dáva svojmu posolstvu biblické základy, vychádzajúc z príbehu Kaina a Ábela. „Príbeh Kaina a Ábela učí, že ľudstvo nesie v sebe vpísanú vnútornú náklonnosť k bratstvu, ale aj dramatickú možnosť jeho zrady.“ Koreň bratstva je obsiahnutý v otcovstve Boha. Jasne nám to vyjadril Pán Ježiš: „Pretože je len jeden Otec“, ktorým je Boh, „vy všetci ste bratia“ (porov. Mt 23,8-9). Pápež František v posolstve upriamuje hlavnú pozornosť na Krista: „Bratstvo medzi ľuďmi sa obnovuje v Ježišovi Kristovi a cez neho, skrze jeho smrť a vzkriesenie. Kríž je definitívnym ‚miestom‘ základov bratstva, ktoré ľudia nie sú schopní vytvárať sami.“ Ďalej píše: „ako čítame v Liste Efezanom, Ježiš Kristus je ten, ktorý v sebe zmieruje všetkých ľudí. On je pokoj, pretože z dvoch národov urobil jeden a zbúral múr rozdelenia, ktorý ich oddeľoval, čiže nepriateľstvo. On stvoril v sebe jeden ľud, nového človeka, nové ľudstvo“ (porov. 2,14-16).

Bratstvo Božích detí vedie podľa slov Svätého Otca nielen k uznaniu dôstojnosti každého človeka, ale aj k angažovanosti na pomoc druhým: „V Božej rodine, kde sú všetci deťmi toho istého Otca, a preto, že sú naštepení na Krista, sú synmi v Synovi, nejestvujú ‚životy na vyradenie‘. Všetky požívajú rovnakú a nedotknuteľnú dôstojnosť. Všetci sú milovaní Bohom, všetci boli vykúpení krvou Krista, ktorý zomrel na kríži a vstal z mŕtvych pre každého. To je dôvod, prečo nemôže zostať ľahostajní k osudu našich bratov.“

Pápež ďalej rozoberá požiadavku bratstva aj z ekonomického a sociálneho aspektu, ako podmienku mierového spolunažívania národov. Cituje konštatovanie Benedikta XVI., že „globalizácia nás približuje, ale nerobí nás bratmi“ a pripomína aj príspevok ďalších svojich predchodcov, najmä Pavla VI., Jána Pavla II., k prehlbovaniu bratstva. V posolstve si Svätý Otec osobitne všíma aj vážne otázky vojny, korupcie, organizovaného zločinu a požiadavku úcty voči prírode a celému stvorenstvu.

( TK KBS, RV jb, jak; ml ) 20131212039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]