Štrasburg 10. decembra (TK KBS) Európsky parlament dnes napoludnie neprijal Správu o sexuálnom a reprodukčnom zdraví, ktorej autorkou je socialistická poslankyňa Edite Estrela. V hlasovaní namiesto nej prešiel alternatívny návrh uznesenia, ktorý predložili frakcie EPP a ECR. Za tento návrh hlasovalo 334 poslancov, proti 327 a zdržalo sa 35 poslancov."To, že správa neprešla, považujem v súčasnej politickej klíme za malý zázrak. Väčšina poslancov tak jasne odmietla zasahovanie do výlučných kompetencií členských štátov, predovšetkým v otázkach týkajúcich sa výchovy detí v rodine a vykonávania potratov. Ďakujem všetkým, ktorí podporili naše snahy a apelovali na poslancov zaslaním mailu alebo podpísaním petície," uviedla po hlasovaní europoslankyňa Anna Záborská.
"Odmietnutie správy Estrela je veľkým víťazstvom života a skutočných hodnôt. V čase adventného očakávania je toto úspešné hlasovanie veľkou radosťou, že niet väčšej hodnoty ako je ľudský život, ktorý treba chrániť v každej jeho fáze, každom prostredí a za každých podmienok. Veľmi ďakujem všetkým občanom, ktorí sa k tejto vážnej otázke postavili iniciatívne, či už podpísaním petície, kontaktovaním poslancov alebo modlitbou," reagoval europoslanec Miroslav Mikolášik.
Správu o sexuálnom a reprodukčnom zdraví už parlament v októbri po búrlivej diskusii vrátil na prepracovanie naspäť do výboru. Spravodajkyňa však urobila len nepatrné zmeny a následne Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť vrátil správu do pléna.
Anthony Ozimic zo Spoločnosti pre ochranu nenarodených detí (SPUC) v rozhovore pre portál LifeSiteNews tvrdí, že rozhodnutie európskych poslancov jasne dokázalo, ako „úprimné a inteligentné lobovanie jednotlivých podporovateľov života a organizácií, ktoré zastupujú, môže zmariť a marí návrhy vplyvných síl, ktoré sa stavajú proti životu“. Ako po hlasovaní uviedla Sophia Kubyová z mimovládnej organizácie European Dignity Watch (EDW), ktorá dohliada aj na dodržiavanie európskej legislatívy v súvislosti s rodinnou politikou, „vrátenie rezolúcie späť do výboru umožní preskúmať mnohé problematické body tejto správy, prihliadajúc na to, že správa bola napísaná v spolupráci s komerčnou potratovou organizáciou International Planned Parenthood Federation v Bruseli“.
Edite Estrelová vyzvala v 40-stranovej správe k povinnému preškoleniu lekárov a študentov medicíny s cieľom prinútiť ich podporovať potraty a antikoncepciu, čo by znamenalo potlačenie práva lekárov a zdravotných sestier odmietnuť podieľať sa na potrate. Odporcovia správy poukazujú na skutočnosť, že neexistuje medzinárodný konsenzus vo veci považovania potratu za ľudské právo a zároveň existuje mnoho medzinárodných dohôd, ktoré ochraňujú právo na výhradu svedomia. Správa európskej poslankyne obsahovala rovnako výzvu na zavedenie rozsiahlej povinnej sexuálnej výchovy na základných školách v celej Európskej únii, za predpokladu vytvorenia interaktívneho prostredia medzi študentmi a pedagógmi bez akéhokoľvek tabu. Podľa analýzy, ktorú pre poslancov Európskeho parlamentu vypracovala Európska federácia združení katolíckych rodín (FAFCE), by sa mal program sexuálnej výchovy dotýkať aj detí mladších ako štyri roky.
::Správa o sexuálnom a reprodukčnom zdraví:: / ::Alternatívny návrh uznesenia EPP/ECR::
Zdroje: Kancelária Anny Záborskej / Kancelária Miroslava Mikolášika / RV SK