Spišská Kapitula 11. novembra (TK KBS) Spišská Kapitula a celá Spišská diecéza si v týchto dňoch pripomína svojho hlavného patróna, ktorým je sv. Martin. Pri tejto príležitosti celebroval nedeľnú slávnostnú odpustovú svätú omšu v Katedrále sv. Martina Joachim kardinál Meisner, arcibiskup-metropolita Kolína nad Rýnom. Tohto vzácneho hosťa viažu k Spišu mnohé spomienky a vzácne priateľstvá, najmä s už zosnulým biskupom Františkom Tondrom, ktorého pred viac ako rokom aj osobne pochovával. Ako sám povedal, už 43 rokov prichádza na Spiš, kde sa vždy cíti veľmi dobre. „Vždy som sa odtiaľto vracal späť do Nemecka povzbudený vo viere. Vaša viera je cenným prínosom.“ Svoju túžbu sláviť túto svätú omšu vyjadril slovami: „Na Vianoce budem mať osemdesiat rokov. Svätý Otec ma uvoľní takmer po štyridsiatich rokoch biskupskej služby. Chcel som ešte raz spolu s vami sláviť tu v Spišskej Kapitule sviatok sv. Martina.“
Kardinál Meisner vo svojej homílií poukázal na paralelu medzi dobou sv. Martina a dneškom, ktorý preniká rozklad veľkých ľudských hodnôt. „Martin bol v rozkladajúcom sa svete éry sťahovania národov zachraňujúcim ukazovateľom. Bol osobne stĺpom a základom pravdy. On urobil to, čo spojilo pominuteľného človeka s večným Bohom, tak, že slabé ľudské dohody nahradil desiatimi príkazmi, a tým spletitú prítomnosť poistil Božou budúcnosťou. Svojim súčasníkom poskytol budúcnosť a nádej, priniesol stabilitu do znakov rozkladu.“
Kardinál okrem iného vyzdvihol aj význam liturgie v živote sv. Martina. „Boh nie je len Pravda a Dobro, ale aj Krása. Práve preto predstavovala liturgia pre sv. Martina kus neba na zemi. Svätá liturgia sa tvorila v svojej stále fascinujúcej kráse, v spevoch, v odevoch, v cirkevných budovách a darovala Európe jej neporovnateľný lesk. Najkrajšie ľudské obrazy Európy sú obrazy Ježiša Krista a Panny Márie. Najkrajšou architektúrou Európy sú katedrály, kostoly a kláštory.“
„Dianie vo svete, ktoré je od pádu do hriechu poznačené trhlinami, je horizontálnou rovinou“, povedal kardinál Meisner. „Vertikálna Božia línia, duchovná služba Dobrého pastiera, uchránila svet pred kolapsom. Tak vznikol znak kríža. Sv. Martin svoje európske prostredie v ťažkých časoch horizontálne upevnil, usporiadal a upokojil, keď ho ukotvil vo vertikálnej skutočnosti živého Boha. On priniesol nebo na zem a vyzdvihol zem k nebu podľa Modlitby Pána: Ako v nebi, tak i na zemi. A on to urobil aj obrátene: Ako na zemi, tak i na nebi.“
PLNÉ ZNENIE príhovoru je ::TU::
Na záver svätej omše poďakoval kardinálovi za účasť diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. Kvety, ktoré mu pri tom odovzdal, sa kardinál Meisner rozhodol položiť na hrob Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka, ktorého pozostatky sú v Katedrále sv. Martina. „Bol veľkým človekom pre Cirkev. Je dobré, že sa modlíte za jeho blahorečenie. Je to veľmi dôležité.“ Nakoniec sa kardinál poďakoval veriacim za svedectvo ich viery, ktoré prejavovali v minulosti aj súčasnosti a vyzval ich, aby túto vieru bolo i naďalej počuť aj vidieť. Spomenul si pri tom na púte na Mariánsku horu v Levoči, o ktorých počul rozprávať už v časoch svojej mladosti. „Ak by som mal prísť ešte raz na svet, mala by ma Matka Božia urobiť Slovákom. Keďže som však dostal čestné občianstvo Levoče, tak som sa tým Slovákom predsa aj stal.“
Joachim kardinál Meisner (79) je arcibiskup – metropolita v Kolíne nad Rýnom od roku 1988. Pred tým pôsobil od r. 1975 ako pomocný biskup v diecéze Erfurt-Meiningen a od r. 1980 ako diecézny biskup Berlína. Do tohto obdobia siahajú jeho blízke kontakty so Spišom, ktorý viac krát tajne navštívil. Roku 1983 bol ako 49 ročný menovaný pápežom Jánom Pavlom II. za kardinála. Je členom viacerých dikasterií rímskej kúrie, ako napr. Kongregácie pre biskupov, Kongregácie pre klérus, Pápežskej rady pre výklad legislatívnych textov, Prefektúry ekonomických záležitostí Svätej stolice a je aj najdlhšie členom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Zároveň je predsedom Nemeckej liturgickej komisie. Joachim kardinál Meisner je považovaný za jedného z najbližších kardinálov emeritného Svätého Otca Benedikta XVI a za jednu z najvýraznejších postáv nemeckého episkopátu v posledných desaťročiach. V súčasnosti je najstarším arcibiskupom aktívne pôsobiacim v latinskej cirkvi.
TK KBS informoval Lukáš Stolárik