Londýn 7. októbra (TK KBS) Slovenská katolícka misia v Londýne (SCM) cez víkend zorganizovala multikultúrnu konferenciu s názvom „Misia“, ktorej cieľom bolo zamyslieť sa nad tým, čo dnes slovo „misia“ znamená pre moderného človeka a ako každý z nás môže byť misionárom v 21.storočí. V rámci konferencie SCM predstavila odkaz slovanských vierozvestcov Cyrila a Metoda zahraničným katolíckym misiám v Londýne.
Viac ako 150 účastníkov si malo možnosť vypočuť inšpirujúce prednášky zástupcov anglickej, írskej, talianskej, francúzskej, čínskej, brazílskej či africkej misie. Tí sa s publikom podelili nielen o rôzne prístupy k evanjelizácii svojich misionárov, ale aj o svoje vlastné misionárske skúsenosti a pohľady na to, aké je byť kresťanom medzi inými náboženstvami a kultúrami.
Pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko, ktorý má v rámci Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na starosti krajanské Katolícke misie pôsobiace po celom svete, bol tiež jedným z prednášajúcich. „Krajania, ktorí žijú svoju misiu medzi inými národnosťami, svoju živú vieru deklarujú nielen odkazom na svoje národné dedičstvo - tým, že ho prinášajú medzi svoje okolie a učia ich o svojej kultúre, ale hlavne tým, že v duchu bratstva načúvajú druhým a učia sa im porozumieť. Príkladom takéhoto úsilia môže byť nielen svätý Cyril a Metod, ale aj táto konferencia SCM, ktorá prebehla práve v tomto duchu,“ povedal po podujatí.
Otec Liam Cummins z Írska využil svoje 20-ročné misionárske skúsenosti z Kamerunu a Keni k tomu, aby prezradil svoj návod na účinnú misiu: „Misionár potrebuje tri veci – pevné kresťanské hodnoty, nádej v lepšiu budúcnosť sveta a zmysel pre humor, aby sa vedel zasmiať sa nad svojimi chybami a ísť ďalej.“ Čínsky kňaz zase vyzdvihol, že od misionárov z minulosti sa môžeme učiť láske a sebaobetovaniu sa pre ľudí, ku ktorým sme poslaní, a tiež rešpektovaniu iných a otvorenosti pre dialóg.
Ako vykonáva svoju osobnú misiu pre Krista, na pódiu opísala Brazilčanka Keith Almeida de Brito Reis – tým, že v Londýne učí evanjeliu deti portugalsky hovoriacich imigrantov pomocou umeleckých a rekreačných aktivít. Slovenka Veronika Fenčíková sa zase snaží ukázať jednoducho svoju vieru tým, že sa napríklad v londýnskej "svetskej" škole, kde pracuje, prežehná pred jedlom alebo vyjadrí svoje kresťanské názory, aj keď sa nie vždy stretnú s porozumením.
"Ciest, ako evanjelizovať a priniesť svoju vieru iným, je veľa. Už len to, že niekto napríklad obetuje naozaj všetok svoj voľný čas Kristovi - a že ho v tomto prípade pri príprave konferencie nebolo málo - hovorí za všetko. Takýchto oddaných ´apoštolov´ pre Krista našťastie máme u nás v misii dosť, čo bolo na atmosfére podujatia poznať,“ povedal duchovný správcu SCM Tibor Borovský. Zároveň dodal, že vďaka tejto tvorivej sile a zápalu srdca pre „radostnú zvesť“ mohla slovenská misia nadviazať živý kontakt s ďalšími zahraničnými misiami v Londýne.
Dôkazom, že viera sa dá vyjadriť okrem iného aj skrze umenie, bolo tanečné predstavenie „Čínsky muž pre Číňanov“ v podaní Pavla Danka alebo pôvodná divadelná hra „Mučeníci Slova“ o Cyrilovi a Metodovi z dielne autorky Juliany Sersenovej.
Organizátori podujatia zhodnotili svoje úsilie takto: „Veríme, že táto konferencia podnietila všetkých k zamysleniu sa nad tým, ako každý z nás dnes môže byť misionárom a prinášať Kristovu lásku presne tým, kým je, a tam, kde je. Misia začína v srdci človeka. Keď máme blízky a úprimný vzťah s Bohom, vždy sa nájde príležitosť, kde budeme môcť o ňom svedčiť svojimi slovami a skutkami, ale najmä svojim životom.“
TK KBS informovala Pavlína Zapalačová