[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Plenárne zasadnutie Rady európskych biskupských konferencií (2)
P:3, 04. 10. 2013 20:00, DOM

Bratislava 4. októbra (TK KBS) Druhým dňom pokračovalo Plenárne zasadnutie Rady európskych biskupských konferencií. V programe bola séria pracovných blokov, prijatie u prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Bratislave a návšteva Nitry, kde predsedovia episkopátov slávili svätú omšu s vešperami. V Katedrále sv. Emeráma zároveň prostredníctvom osobitnej modlitby zverili Európu svätým Cyrilovi a Metodovi, spolupatrónom Európy a apoštolom slovanských národov.

1. Druhý deň pléna CCEE v Bratislave

2. Prezident SR prijal plénum CCEE

3. Staronový generálny sekretár CCEE

4. Liturgické slávnosti v Nitre

ad 1. Dnešný program rokovania pléna sa začal rannými chválami v latinskom jazyku v Kostole sv. Jána z Mathy, ktorým predsedal Mons. Józef Michalik, predseda Poľskej biskupskej konferencie. Biskupi potom pokračovali vo svojom pracovnom zasadnutí. Centrálnou témou ich stretnutia bola diskusia o tom, aký priestor je daný k dispozícii náboženstvu, a teda aj úlohe Cirkvi v spoločnosti európskych krajín, ktoré sa pohybujú medzi laicitou a laicizmom. Túto tému už vo štvrtok priblížila profesorka histórie Emília Hrabovec.

Členka Pápežského výboru pre historické vedy, ktorá pôsobí na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, dnes s nimi zoznámila aj novinárov. Dotazníkom, ktorý vypracovali zástupcovia episkopátov, chceli podľa nej v jednotlivých krajinách zistiť, aký je stav vzťahu medzi náboženstvom a spoločnosťou. Skúmali rôzne oblasti, napríklad právnu, oblasť histórie, spoločenských vied, literatúry, univerzitnú oblasť, správu štátu či zdravotnícku politiku.

V Európe je možné sledovať trend, z ktorého vyplýva, že rastie priepasť medzi formálnymi právami a riešením situácie cirkvi, náboženstva v spoločnosti a verejnom živote a reálnym postavením cirkvi a náboženstva vo verejnom živote. „Na jednej strane formálno-právne prakticky všetky právne systémy európskych štátov viac alebo menej uspokojujúco upravujú právnu situáciu Katolíckej cirkvi. Na druhej strane rastie vnútorná erózia tohto právneho systému, ktorý sa postupne zbavuje svojho etického a morálneho základu,“ uviedla.

Ten je podľa profesorky Hrabovec napĺňaný inými, novými obsahmi, ktoré pomaly prevracajú pôvodný etický morálny základ zákona a napĺňajú ho niečím, čo je v protivenstve s pôvodným úmyslom legislatívy alebo so základným zákonom štátu, teda ústavou. Zároveň rastú neformálne bariéry, ktoré môžu mať za následok, že prihlásenie sa ku katolíckym hodnotám alebo iným jasným presvedčeniam, môžu mať následky pre profesionálnu kariéru, prístup k funkciám, k finančným projektom či pre vstup do spoluprác.

ad 2. Biskupi po krátkej prestávke pokračovali v pracovnom rokovaní. Delegáciu prijal krátko popoludní prezident SR Ivan Gašparovič. Zdôraznil, že Slovensko sa dnes v preambule svojho najvyššieho zákona - Ústavy SR - odvoláva na cyrilo-metodské dedičstvo a odkaz Veľkej Moravy. "Aj keď tento fakt neraz vyvoláva v časti verejnosti polemiky, či je Slovenská republika laickým štátom, nemôžeme opomenúť vzácne korene našej národnej identity," uviedol Ivan Gašparovič.

Cirkvi a náboženské spoločnosti zaujímali podľa hlavy štátu v každej etape vývoja nášho národa nezastupiteľné miesto. "Aj preto sme po vzniku Slovenskej republiky vytvorili vhodné podmienky na ich etablovanie sa vo verejnom živote a rozvoj partnerského dialógu. Ústava Slovenskej republiky, prijaté vnútroštátne právne normy, medzinárodné dohody medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou a zmluvy s registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami garantujú slobodu svedomia a vierovyznania."

Prezident SR ďalej vyhlásil, Slovensko bude v roku 2016 predsedať Rade Európskej únie. "Naše predsedníctvo vnímame ako výnimočnú príležitosť ešte viac posilniť našu pozíciu pri formulovaní európskych politík. Som presvedčený, že účasť cirkví a náboženských spoločností vo verejnosti a verejnej diskusii o týchto témach napomôže formulovať širšie východiská pre prípravu národných pozícií aj v otázkach hodnotového rozmeru únie," povedal Ivan Gašparovič.

V závere príhovoru hlava štátu zaželala hosťom z viacerých krajín príjemný pobyt v Bratislave i Nitre, kam sa vydajú biskupi popoludní. Kardinála Marka Ouelleta, ktorý je na zasadnutí prítomný, požiadal, aby tlmočil Svätému Otcovi prianie pevného zdravia a veľa síl v jeho úsilí na podporu vzájomného porozumenia a dialógu medzi národmi a náboženstvami a v posilňovaní solidarity s tými najchudobnejšími a najzraniteľnejšími. Kardinálovi Erdő a kardinálovi Ouelletovi zároveň osobitne zaželal k 10. výročiu prijatia kardinálskej hodnosti.

V mene Konferencie biskupov Slovenska poďakoval prezidentovi jeho predseda Mons. Stanislav Zvolenský. Za všetkých predsedov európskych biskupských konferencií sa prihovoril kardinál Erdö. "Reprezentujeme 39 biskupských konferencií, teda Katolícku cirkev v 44 krajinách nášho európskeho kontinentu," povedal predseda CCEE, ktorý pripomenul, že aktuálne výročné zasadanie sa tento rok venuje téme vzťahu náboženstva a občianskej spoločnosti v Európe.

"Je naším hlbokým presvedčením, že otvorenie sa voči plnosti skutočnosti, voči zmyslu a hodnote života, ponúka najlepší základ pre právo i pre spolunažívanie ľudí. Dozvedeli sme sa o Národnom pochode za život, ktorý zorganizovala Konferencia biskupov Slovenska. Veľmi si želáme, aby európske spoločnosti boli stále viac otvorené pre prijatie života vo všetkých jeho fázach," povedal kardinál Péter Erdö.

"Sme tu dnes aj preto, že chceme spoločne s Cirkvou na Slovensku a s celým slovenským národom osláviť 1150 rokov od príchodu sv. Cyrila a Metoda na vaše územie. Títo svätci, ktorí sú aj spolupatrónmi Európy, sú príkladom lásky k Bohu a k bratom, príkladom dialógu medzi kultúrami, ktorý na začiatku tretieho tisícročia napomáha hľadať spôsoby spolužitia a spolupráce aj medzi štátmi, aby dokázali rešpektovať rozdielnosti, a zároveň budovať jednotu, ktorá je nasmerovaná na spoločné dobro," dodal kardinál Erdö.

PLNÉ ZNENIE príhovorov je ::TU::

ad 3. Po krátkej prestávke biskupi pokračovali v zasadnutí. Okrem iného rozhodli o tom, kto bude na ďalších päť rokov vo funkcii generálneho sekretára CCEE.

Na ďalších päť rokov potvrdili doterajšieho generálneho sekretára CCEE Mons. Duarte da Cunhu. Predtým bol na rovnakú pozíciu zvolený v roku 2008 počas plenárneho zasadnutia v Budapešti. Čelní predstavitelia CCEE mu vyjadrili uznanie za doteraz vykonanú prácu a ochotu slúžiť aj ďalšie funkčné obdobie. Da Cunha sa narodil v roku 1968, pochádza z Lisabonu. Za kňaza bol vysvätený v roku 1993, študoval v Ríme a v Portugalsku. V roku 1998 založil združenie Ponto de Apoio a Vida na pomoc tehotným ženám v núdzi.

ad 4. Potom voľbe odcestovali biskupi do Nitry, kde slávili svätú omšu spojenú s vešperami v Katedrále sv. Emeráma. Na nej všetkých privítal nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Pred hosťami povedal, že mestu Nitra sa v historických súvislostiach často právom udeľujú prívlastky „starodávna“, „staroslávna“, „matka slovenských miest“, „kolíska šírenia kresťanstva a kultúry“, „slovenský Betlehem“, „Metodova“, či „Svätoplukova Nitra“, ktoré vyvierajú z oprávnenej podstaty.

"Keď pred 1150. rokmi prišli na pozvanie Rastislava bratia sv. Konštantín a Metod, prežívala Nitra a jej kniežatstvo nový rozkvet kultúrneho, duchovného a kresťanského života. Dialo sa tak zásluhou ich rozvetvenej misijnej činnosti. Tieto hodnoty pripomenul pápež, Ján Pavol II. (30. júna 1995): „Nitra nám hovorí o prvom tisícročí. Tu neďaleko stál prvý kresťanský kostol v celej stredovýchodnej Európe... Preto som túžil navštíviť Nitru," citoval slová Jána Pavla II. Mons. Viliam Judák.

"Je dobré na toto všetko v súvislosti s Nitrou dnes myslieť v spojitosti, s významným jubileom, ktoré slávime, aj pri príležitosti Plenárneho zasadania Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), ktorá sa uskutočňuje v týchto dňoch na Slovensku. Je pre mňa cťou Vás tu privítať. Ďakujem Vám, že ste prijali pozvanie navštíviť Nitru. Nádejam sa, že aj táto chvíľa bude pre nás vzájomným obohatením. Vitajte v Nitre a želám Vám v nej požehnané chvíle," povedal v úvode svätej omše, ktorú naživo odvysielalo aj Rádio LUMEN.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je ::TU::

Liturgickej slávnosti za účasti zástupcov episkopátov, ako aj kardinála Marca Ouelleta, prefekta Kongregácie pre biskupov a ďalších kardinálov, predsedal ostrihomsko-budapeštiansky kardinál Péter Erdö, ktorý sa prihovoril i v homílii. Zdôraznil, že plenárne zasadnutie európskych biskupských konferencií sa koná tento rok v Bratislave pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na toto územie. V tejto súvislosti priblížil ich životné osudy a príbeh.

"Cyril a Metod, títo svätí bratia, sú symbolom jednoty medzi východným a západným kresťanstvom," ocenil vierozvestcov predseda CCEE. „Nie náhodou podľa neho úcta k nim rástla v priebehu dejín a stala sa intenzívnou práve v 20. storočí. Prvý slovanský pápež, Ján Pavol II, ich vyhlásil za spolupatrónov Európy v roku 1980. Po svätom Benediktovi a ešte pred Editou Stein a svätou Brigitou Švédskou, vyhlásil svätých Cyrila a Metoda.“

"Svojou osobnosťou skutočne reprezentujú európske kresťanstvo, ktoré dýcha oboma pľúcami, Rímom aj Konštantínopolom, Východom aj Západom, ktoré sa v rámci ich pôsobenia stretli v jednote spoločnej viery. Nielenže našli a uctili si relikvie pápeža Klimenta, ale ich aj priniesli do Ríma a umiestnili ich v chráme svätého Klimenta. Kto tam dnes príde, nájde v tomto chráme poďakovania slovanských národov, ktoré si uctievajú pamiatku svätých bratov práve tu, v chráme svätého Klimenta," uviedol kardinál Erdö.

PLNÉ ZNENIE homílie je ::TU::

Krátko pred skončením liturgickej slávnosti predniesol predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský pred relikviou sv. Cyrila osobitnú modlitbu zverenia Európy svätým Cyrilovi a Metodovi, spolupatrónom Európy a apoštolom slovanských národov. "Svätí Cyril a Metod, vám zverujeme pod ochranu a starostlivý príhovor životy všetkých ľudí žijúcich v Európe, všetky európske národy a štáty. Zverujeme vám Cirkev v Európe a všetky jej snaženia, najmä však úsilie o novú evanjelizáciu," uvádza okrem iného modlitba.

PLNÉ ZNENIE modlitby je ::TU::

Po svätej omši sa biskupi so sprievodom stretli na večeri na Biskupskom úrade. Prítomných pozdravil osobne i kardinál Ján Chryzostom Korec, emeritný biskup Nitrianskej diecézy. Ocenil záujem európskych biskupov i to, že sa stretávajú na Slovensku. Priblížil im niektoré životné medzníky zo svojho života a povzbudil ich do ďalšej práce. Biskupi potom odišli späť do Bratislavy, kde ich v sobotu čakajú ďalšie pracovné debaty. Sobotný deň ukončia vešperami v Katedrále sv. Martina. Predsedať im bude taliansky kardinál Angelo Bagnasco.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

-----------------------------------------------------------------

Súvisiace články: 3. 10. 2013 ::Plénum (1. deň)::

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk; ml ) 20131004028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]