Bratislava 3. októbra (TK KBS) Predsedovia biskupských konferencií z viacerých európskych krajín spolu s expertmi oddnes v Bratislave diskutujú o vzťahu medzi vierou v Boha a štátom, laicizmom a laicite. Pri otvorení ich privítal Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Príhovor prinášame v plnom znení: Vaše Eminencie, Vaše Excelencie,
vážený pán predseda vlády,
vážené dámy, vážení páni,
som poctený a mám radosť, že vás môžem v mene svojom a aj v mene bratov v biskupskej službe, členov Konferencie biskupov Slovenska, pozdraviť a privítať na území Slovenska a na území Bratislavskej arcidiecézy z príležitosti Plenárneho zasadnutia Rady európskych biskupských konferencií.
Našou osobitnou radosťou je aj skutočnosť, že ste prijali pozvanie do našej krajiny v čase, keď slávime 1150. výročie príchodu našich vierozvestov sv. Cyrila a Metoda, ktorí sú tiež spolupatrónmi Európy.
Keď svätí vierozvestovia Cyril a Metod v roku 863 prišli na naše územie z gréckeho Solúna nadviazali na misijné snahy kňazov, ktorí pochádzali z území západnej Európy. Ich hlboká osobná spiritualita a vynikajúce ľudské vlastnosti im umožnili s osobitnou účinnosťou sprostredkovať posolstvo evanjelia, lebo ho predkladali našim predkom v slovanskom jazyku, ktorému rozumeli. Môžeme povedať, že naša príslušnosť ku katolíckej Cirkvi a naša viera sú založené láskavou službou ušľachtilých predstaviteľov Cirkvi z Grécka, ktorí chceli pomôcť našim predkom k poznaniu vlastnej dôstojnosti a konečného cieľa v najvznešenejšom svetle Evanjelia.
Spoločenstvo katolíckej Cirkvi na Slovensku do dnešného dňa je stále obdarené láskavou priazňou svojich bratov a sestier z ostatných európskych krajín a využívam túto príležitosť, aby som, vaše eminencie a vaše excelencie, milí bratia v biskupskej službe, vám poďakoval za mnohostrannú pomoc, ktorá prišla a prichádza prostredníctvom vašich biskupských konferencií v oblasti duchovnej i materiálnej, lebo to umožnilo obnovu a rozvoj pre katolícku Cirkev na Slovensku predovšetkým za posledných dvadsať rokov po páde komunistického režimu, vzniku samostatnej Slovenskej republiky a ustanoveniu Konferencie biskupov Slovenska v roku 1993.
Na území Slovenskej republiky podľa ostatného sčítania ľudu v roku 2011 žije 5 400 000 obyvateľov, z ktorých je 3 350 000 katolíkov latinského obradu a 210 000 katolíkov byzantského obradu, čo predstavuje spolu podiel 66 percent z obyvateľov celej krajiny. Katolíci latinského obradu žijú na území, ktoré je rozdelené na 8 diecéz, 5 diecéz tvorí západnu cirkevnú provinciu s metropolitným sídlom v Bratislave a 3 diecézy tvoria východnú cirkevnú provinciu s metropolitným sídlom v Košiciach. To isté územie Slovenskej republiky má aj svoje štruktúry pre katolíkov byzantského obradu s metropolitným sídlom v Prešove a dvomi sufragánnymi eparchiami. Pre službu veriacim katolíkom, ktorí pracujú v armáde, polícii, v záchranných zboroch, pre veriacich vo väzniciach bol ustanovený Svätou Stolicou Ordinariát ozbrojených síl a ozbrojených zborov.
Ako vyplýva z krátkeho predstavenia cirkevnej štruktúry našej krajiny, je zrejmé, že do dnešných čias iste aj na príhovor našich svätých vierozvestov Cyrila a Metoda sa nám, veriacim katolíkom tejto doby, ponúka z bohatstva najlepších prameňov západnej i východnej tradície katolíckej Cirkvi.
Eminencie, Excelencie, ctení hostia, vaša ochota prijať pozvanie do Bratislavy nám dáva nádej, že vašou prítomnosťou, vašimi slovami a vaším príkladom budeme môcť pokročiť v poznaní nášho miesta a poslania v súčasnom spoločenstve katolíckej Cirkvi v Európe.
Buďte teda čo najsrdečnejšie vítaní, nech Pán bohato požehná aj tohtoročné plenárne zasadnutie Rady európskych biskupských konferencií.
Ďakujem za pozornosť.