Vatikán 10. mája (RV) - Patriarcha koptskej pravoslávnej cirkvi Tawadros II. po svojom štvrtkovom príchode do Vatikánu navštívil Baziliku sv. Petra a katakomby pod ňou. Ubytoval sa v Dome sv. Marty, kde sa už v ten istý deň mohol neoficiálne stretnúť so Svätým Otcom. František ho oficiálnej prijal dnes na audiencii v knižnici Apoštolského paláca, ktorú ukončila spoločná modlitba Otče náš a za pokoj v kaplnke Redemptoris Mater. Dnešná návšteva posilňuje väzby priateľstva a bratstva, ktoré už zjednocujú Petrov stolec a stolec sv. Marka, dedičstvo nevyčísliteľného odkazu mučeníkov, teológov, svätých mníchov a verných Kristových učeníkov, ktorí počas mnohých generácií vydávali svedectvo evanjeliu, často vo veľmi ťažkých podmienkach
František začal týmito slovami svoj pozdrav, v ktorom pripomenul stretnutie koptského patriarchu Shenouda III. so Svätým Otcom Pavlom VI. Pred 40 rokmi - 10. mája 1973 - ním začal ekumenický dialóg oboch cirkví, ktorý neskôr vyústil v podpísanie spoločnej kristologickej deklarácie (1988) a k ustanoveniu Zmiešanej medzinárodnej komisie teologického dialógu medzi Katolíckou cirkvou a zástupcami všetkých pravoslávnych cirkví (1979). Petrov nástupca tieto kroky označil za míľníky ekumenizmu.
"Sme radi, že dnes môžeme potvrdiť to, čo naši vážení predchodcovia slávnostne vyhlásili; sme radi, že sme zjednotení v krste, čoho osobitným vyjadrením je naša spoločná modlitba, ktorá túži po dni, keď sa naplní želanie Pána, a my budeme môcť piť z jedného kalicha (...) Som presvedčený, že pod vedením Ducha Svätého bude naša vytrvalá modlitba, náš dialóg a naša vzájomná ochota deň za dňom budovať spoločenstvo vzájomnej lásky, že prinesie nové a podstatné kroky smerujúce k úplnej jednote.“
František ocenil pozornosť, ktorú novozvolený koptský pravoslávny patriarcha venuje katolíckym koptom v Egypte. Z jeho iniciatívy vznikla činnosť Národnej rady kresťanských cirkví, usilujúca sa o bratské vzťahy medzi jednotlivými cirkvami a ich zapojenie v spoločnosti. Zdieľam tiež vašu starosť o osudy vašej krajiny a rolu kresťanských komunít, dodal Svätý Otec.
"Ak trpí jeden úd, trpia s ním všetky ostatné údy, ak je niektorý úd vyznamenaný, všetky ostatné údy sa s ním radujú". To je zákon kresťanského života a v tomto zmysle môžeme povedať, že existuje ekumenizmus utrpenia. Tak ako krv mučeníkov bola semenom síly a plodnosti Cirkvi, tak sa zdieľanie každodenného utrpenia môže stať účinným nástrojom jednoty. A istým spôsobom je toto pravdivé tiež v širšom spoločenskom rozmere a vo vzťahoch medzi kresťanmi a nekresťami. Zo spoločného utrpenia môžu totiž s Božou pomocou vyklíčiť odpustenie, zmierenie a pokoj."
Prichádzam z „krajiny Nílu“, devätnásť storočí existujúcej starovekej cirkvi a z domoviny mníšstva, reagoval patriarcha Tawadros II. vo svojom pozdrave. Pápeža Františka pozval na návštevu krajiny a predniesol aj nasledovný návrh: „Nech je toto len prvým z mnohých sérií stretnutí lásky a bratstva medzi dvoma veľkými cirkvami. Navrhujem preto, aby sa každý rok 10. mája oslavoval sviatok bratskej lásky medzi Katolíckou cirkvou a Koptskou pravoslávnou cirkvou.“
Ako dodal František, cesta medzi oboma cirkvami je ešte možno veľmi dlhá, ale doterajšie kroky, vrátane stretnutia v Káhire v roku 2000 medzi Shenoudom III. a Jánom Pavlom II. počas jubilejnej púte, predstavujú záruku pre ďalšie vzťahy. Tieto sa podľa Svätého Otca nerodia iba z chvíľky osláv, ale aj z „ekumenizmu utrpenia“:
Koptský pravoslávny patriarcha v podvečer navštívi Koloseum a nasledovať bude spoločná večera v Dome sv. Marty. Návšteva potrvá do pondelka 13. mája.