Štrasburg 16. januára (RV) - Európsky súd pre ľudské práva svojím utorkovým rozhodnutím priznal zamestnankyni britských aeroliniek právo nosiť na pracovisku krížik ako prívesok na retiazke. Nadie Eweidaovej, koptskej kresťanke pôvodom z Egypta, to v roku 2006 zamestnávateľ zakázal. Náboženské symboly sa podľa názoru spoločnosti British Airways nezhodovali s uniformou pozemného leteckého personálu. Keď sa zamestnankyňa rozhodnutiu bránila, dostala nakoniec výpoveď. Podala na svojho zamestnávateľa žalobu, ale u britských súdov neuspela. Terajší rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva priznáva, že rozhodnutie zamestnávateľa porušilo právo žalobkyne na slobodu vyznania. Tiež štát dostatočne nezaistil náboženskú slobodu na pracovisku, uvádza štrasburský tribunál. Rozhodnutie privítal aj poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Mikolášik. Povedal, že by sa malo stať výkričníkom pre všetky ďalšie podobné prípady. K podobnému prípadu britskej zdravotnej sestry Shirley Chaplinovej sa súd neskôr postavil zamietavo. Z nemocnice bola prepustená z rovnakého dôvodu, ako Nadia Eweidaová. Súd vtedy vyhlásil, že nosenie šperkov k zdravotníckej reforme odporuje hygienickým a bezpečnostným normám v nemocnici, kde pracuje. Zamestnávateľov zázkaz bol preto oprávnený, tvrdil Európsky súd, podľa ktorého v tomto prípade má náboženská sloboda svoje medze na pracovisku, kde môže byť požadovaný aj istý dress code.
Londýn síce uvádza, že nedošlo k porušeniu práv, pretože zamestnávatelia ponúkli ženám rôzne možnosti, ako by mohli nosiť tento symbol kresťanstva. Advokáti žalobcov ale ostro zdôraznili diskrimináciu, ktorú museli obe ženy podstúpiť vzhľadom na ich kolegov patriacich k iným vyznaniam. Tým bolo povolené nosiť pokrývku hlavy, náramky alebo iné náboženské symboly. Príbeh vyvolal živú debatu a kritiku vlády zo strany anglikánskej Cirkvi. Ako uvádza britský denník The Daily Telegraph, britský premiér Cameron v minulosti prisľúbil prijať zákon, ktorý by zaručil zamestnancom nosiť symbol kríža aj v práci, doteraz sa tak však nestalo.
Európsky súd pre ľudské práva však rozhodol aj v ďalšej veci - občiansky zamestnanec nesmie odmietnuť sobášiť osoby rovnakého pohlavia, ak mu to právne predpisy daného štátu umožňujú. Taký je výsledok prípadu, keď istý obecný úradník odmietol zosobášiť homosexuálny pár, pretože to bolo proti jeho náboženskému presvedčeniu.
Zdroje: BBC, Daily Telegraph