[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 11. 2024   Meniny má Cecília      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

"Kultúra života - kultúra pre život" na konferencii v Bratislave
P:3, 27. 10. 2012 14:52, DOM

Bratislava 27. októbra (TK KBS) - V Bratislave sa dnes konala významná medzinárodná konferencia o kultúre života - kultúre pre život. Vystúpili na nej odborníci z viacerých krajín venujúci sa podpore a ochrane života od počatia po prirodzenú smrť, predstavitelia spoločenského, akademického a náboženského života. Jedným z kľúčových hostí bol predseda Pápežskej rady pre rodinu arcibiskup Mons. Vincenzo Paglia. Na konferencii vystúpil i sekretár Pápežskej rady pre pastoráciu zdravotníkov Mons. Jean-Marie Musivi Mupendawatu.

Konferencia je veľkou príležitosťou pripomenúť si mnohé dobré aktivity, ktoré sa za dvadsať rokov v oblasti šírenia kultúry života uskutočnili, povedal spišský biskup Mons. Štefan Sečka. Upozornil však aj na ťažkosti, ktorým čelia dnešné slovenské rodiny. "Ešte nikdy nebolo toľko rozvodov, ešte nikdy sa nerodilo toľko nemanželských detí, ešte nikdy sa na Slovensku nepoužívalo toľko antikoncepcie a ešte nikdy nebolo toľko skrytých umelých potratov ako v týchto rokoch," povedal predseda Subkomisie pre bioetiku Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

Táto "kultúra smrti" sa podľa neho nezmení zo dňa na deň na kultúru života. Tá sa dá rozvíjať iba vtedy, ak budeme podporovať život v celej jeho šírke. Tento názor podporil aj arcibiskup Paglia, ktorý vo svojom vystúpení varoval pred individualistickou a materialistickou mentalitou dnešných ľudí. Sympózium označil za "mimoriadnu príležitosť" ukázať "krásu a silu evanjelia života". "Ak sa evanjelium života nestane životom, tak soľ, ktorá ostane v soľničke, je vlastne zbytočná. Našou veľkou úlohou je trošku ochutiť ten život, ktorý prežívame," povedal arcibiskup Paglia na brífingu novinárom.

Biskup Sečka tiež pripomenul, že podujatie sa koná pri príležitosti 20. výročia Druhého svetového kongresu za život v Bratislave a 15. výročia Okrúhleho stola o demografickej situácii v SR. Sumarizuje aj dianie v oblasti kultúry života na Slovensku v uplynulých 20 rokoch. Odborníci zo Slovenska i zo zahraničia charakterizovali hlavné problémy a ich riešenia v oblastiach, ako napríklad demografický vývoj, dnešná rodina a manželstvo, či eutanázia. Nevyhli sa ani vybraným témam bioetiky, agende "sexuálneho a reprodukčného zdravia", či "sexuálnej výchovy".

"Hlavným magnetom tejto konferencie je jej ucelenosť, pretože dramaturgia bola poskladaná tak, aby návštevník dostal ucelený obraz o aktivite v pro-life hnutí za posledných 20 rokov na Slovensku. Počas jedného dňa môže byť človek obohatený o veľké množstvo informácií," povedal Marek Michalčík, podpredseda občianskeho združenia Fórum života, ktoré konferenciu spoluorganizuje s KBS a organizáciami venujúcimi sa podpore a ochrane života. Množstvo zaujímavých aktivít, ktoré sa týkajú podpory a ochrany života, spomenul napríklad čestný hosť konferencie Marijo Živkovič z Chorvátska.

Vyše stopäťdesiat účastníkov konferencie sa tiež zapojilo do neformálnych diskusií o možnostiach spolupráce v prospech kultúry života na Slovensku, ale aj v európskom a globálnom kontexte. Poukázali aj na potrebu presadenia systémových riešení v prospech kultúry života na Slovensku. Ide napríklad o potrebu prijať komplexný Národný program na ochranu a rozvoj rodiny. Aktivity a propagačné materiály na ochranu a podporu kultúry života priblížili viaceré mimovládne organizácie, ako napríklad Fórum života, Liga pár páru či niektoré vysoké školy.

Pred sálou, kde vystupovali rečníci, nechýbali umelecké diela, ktoré predstavili myšlienku ochrany života od počatia po prirodzenú smrť. Osobitnú inštaláciu predstavovala medzinárodne známa socha Jána Mathé pod názvom „Plod života“ (1977) a návrh „Pamätníka nenarodeným deťom a ich mamám“ od Martina Hudáčeka, ktorého inštalácia sa pri príležitosti spomínaných výročí a práve prebiehajúcej konferencie v Bratislave pripravuje. Účastníci konferencie, ktorý sa mohli zúčastniť aj na večernej svätej omši a koncerte "Za život - Pro life", tiež mohli finančne podporiť návrh pamätníka.

Organizátori konferenciu pripravili v spolupráci s Ústavom zdravotníckej etiky Fakulty ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií Slovenskej zdravotníckej univerzity, ktorý slávi 20. výročie svojho založenia. V jej úvode pozdravil účastníkov aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana, vedecký sekretár konferencie prof. Jozef Glasa a vedúci Kancelárie prezidenta SR prof. Milan Čič. Zúčastnili sa na nej aj europoslanci Anna Záborská a Miroslav Mikolášik, ktorý spolu s arcibiskupom Mons. Vincenzom Pagliom a predsedom KBS Mons. Stanislavom Zvolenský nad ňou prevzali i záštitu.

TK KBS vydala k správe :FOTO:

( TK KBS, ml; ml ) 20121027006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]