Bratislava 26. októbra (TK KBS) - Súčasný stav informatizácie spoločnosti, jeho ďalšie možnosti, ako aj výmena skúseností na medzinárodnej úrovni z oblasti eGovernmentu dominovali na 11. ročníku medzinárodného kongresu ITAPA, ktorý sa konal 24. a 25. októbra 2012 v Bratislave. Aktívne sa na ňom zúčastnili aj zástupcovia Katolíckej cirkvi na Slovensku, ktorí predstavili projekt ECLLESIA. ZÁKLADNÉ PREDSTAVENIE projektu je možné nájsť :TU:
Prestížne podujatie otvorili v stredu v hoteli Crowne Plaza. Medzi prvými rečníkmi bol aj predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský. Desiatkam renomovaných odborníkov, predstaviteľom štátnej a komunálnej správy a podnikateľského sektora sa prihovoril prostredníctvom telemostu z Tlačového strediska Svätej stolice v Ríme, kde sa v súčasnosti zúčastňuje na zasadnutí biskupskej synody o novej evanjelizácii vo Vatikáne. Zdôraznil, že komunikačné technológie môžu slúžiť spoločnému dobru, ak sú v nich prítomné tri prvky: formácia, solidarita a dialóg. "V katolíckej Cirkvi si uvedomujeme užitočnosť informačno-komunikačných technológií, chceme totiž, aby naša duchovná služba bola primeraná mentalite a možnostiam súčasnej spoločnosti a nenechala nevyužité výborné možnosti, ktoré poskytujú komunikačné technológie, a preto sa radi zúčastňujeme na stretnutí odborníkov v tejto oblasti, na kongrese ITAPA," dodal bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Zvolenský.
PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť :TU: / :AUDIO - TU:
Po otvorení kongres pokračoval prezentáciami, v rámci ktorých vystúpil aj výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský. Vo svojej prezentácii predstavil víziu používania elektronických služieb v Katolíckej cirkvi na Slovensku. V kontexte tejto vízie oznámil i spustenie projektu ECCLESIA. Katolícka cirkev podľa jeho slov chápe projekt ako "veľkú príležitosť k sprostredkovaniu mnohých duchovných dobier. Preto sme do neho vstúpili a z týchto dôvodov ho už v pilotnom projekte realizujeme s nádejou, že v krátkom čase sa k trom diecézam pripoja aj všetky ostatné," povedal Ziolkovský. Vo všeobecnosti ide o projekt, ktorý má v prvom kroku (pilotnej fáze) veriacim zjednodušiť prístup k vybaveniu základných dokumentov, ktoré používajú v bežnom živote. Inšpirácia prišla z Čiech, kde existuje už systém kontaktných miest Czech POINT v rámci fungovania verejnej správy. Na Slovensku vznikol po komunikácii firmy Novell s Bratislavskou arcidiecézou.
PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť :TU: / :AUDIO - TU:
Prvý deň kongresu ukončil slávnostný galavečer, kde zverejnili výsledky súťaže o Cenu ITAPA. Manažéri do nej prihlásili desiatky projektov v kategóriách - Nové služby a Zlepšovanie procesov. Do súťaže sa zapojila aj Katolícka cirkev s projektom ECCLESIA. Z oceňovania si odniesla "bronzovú medailu". "Ocenenie si veľmi vážime. Upevňuje nás v presvedčení, že vždy keď Cirkev slúži, zostáva tradičnou i modernou zároveň," povedal Ziolkovský. "Naozaj s pokorou prijímame toto ocenenie a je to vec, ktorá nás bude motivovať ďalej do naše práce. Je to pilot, je to začiatok, je to v túto chvíľu na 12 miestach na celom Slovensku, ale fár, podľa posledného sčítania z roku 2011 je ich 1505. Je ešte dlhá cestá pred nami, ktorú musíme prejsť, aby sme sa naozaj dostali tam, čo sme si predsavzali," doplnil Mário Minarovský, výkonný riaditeľ spoločnosti Novell. Projekt ocenil i bývalý český minister vnútra a minister informatiky Ivan Langer, ktorý viedol úrad v čase zavedenia Czech POINT-u.
PLNÉ ZNENIE reakcií na ocenenie je možné nájsť :TU (audio):
Jednoduchší proces pri vybavovaní dokumentov potrebných napríklad k sobášu, ku krstu, prvému svätému prijímaniu či iným sviatostiam. To je jeden z cieľov projektu ECCLESIA. Spoločnosť Novell a Konferencia biskupov Slovenska oznámili spustenie pilotnej fáze v stredu, počas štvrtkovej prezentácie na medzinárodnom kongrese ITAPA v Bratislave bližšie predstavili jeho fungovanie. Niekoľko desiatkam účastníkov panelovej diskusie sa prihovorili výkonný riaditeľ slovenskej pobočky Novellu Mário Minarovský a riaditeľ Arcibiskupského úradu v Bratislave Tibor Hajdu. Súčasťou prezentácie bol prednáškový blok a následná panelová diskusia. Z hľadiska legislatívy pri ňom partneri podľa Minarovského vychádzali z Kódexu kánonického práva.
Potom, ako definovali technologickú súčinnosť, pripravenosť a potrebu, vypracovali cieľ. Tým bola potreba zjednodušiť proces pri vybavovaní určitých dokumentov. Prvým dokumentom, ktorý zahrnuli do projektu, je krstný list. V pilotnej fáze, ktorá potrvá do konca tohto roka, sa do projektu zapájajú tri diecézy - Bratislavská, Košická a Žilinská. Kontaktné miesta ECCLESIA na farách umožnia občanom, členom Katolíckej cirkvi, požiadať o výpis, respektíve potvrdenie o prijatých sviatostiach na ktoromkoľvek farskom úrade v rámci SR. Zatiaľ ide o prvých 12 miest v rámci troch spomenutých diecéz (na Slovensku je v súčasnosti 1505 fár). Občanom tak odpadne povinnosť cestovať na príslušný farský úrad, na ktorom bola sviatosť vykonaná.
Z diskusie vyplynulo, že záujmom je, aby sa projekt stal univerzálnou a udržateľnou službou roku 2013. Predpokladom tiež je, aby sa kontaktné miesta tiež v budúcnosti využívali nielen na vonkajšiu agendu, ale aj prenos rôznych informácii vo vnútri Cirkvi. Projekt teda podľa jeho iniciátorov môže napomôcť pri lepšej komunikácii medzi arcidiecézami a diecézami v rámci štruktúr Katolíckej cirkvi. Ocenil to aj generálny riaditeľ Novellu pre región Českej a Slovenskej republiky Aleš Kučera, ktorý priblížil v akom stave sa nachádzajú eGovermenty v Čechách a zaujímavosti z fungovania systému CZECH Point.
TK KBS vydala k správe :FOTO 1 (streda): a :FOTO 2 (štvrtok):
TV LUX spracovala z kongresu :VIDEO: