[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 12. 2024   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ďalšie generálne kongregácie biskupskej synody vo Vatikáne
P:3, 17. 10. 2012 15:34, ZAH

Vatikán 17. októbra (TK KBS/RV) - V utorok 16. októbra pokračovalo zasadnutie biskupskej synody. Išlo o 13. a 14. generálnu kongregáciu.

UTOROK 16. októbra

Zasadnutie biskupskej synody o novej evanjelizácii v utorok pokračovalo 13. a 14. generálnou kongregáciou.

Mons. Nikola Eterovič, generálny sekretár biskupskej synody, v úvode prečítal posolstvo 90-ročného čínskeho biskupa z diecézy Fengxiang. Mons. Lucas Ly Jingfeng strávil 20 rokov v komunistickom väzení, za biskupa bol vysvätený po svojom prepustení v roku 1980. Cirkevné zhromaždenie potom vyslovilo podopru obyvateľom Haiti, ktorých pred dvomi rokmi postihlo zemestrasenie. Synoda vyzvala k nielen materiálnej, ale aj k duchovnej obnove krajiny.

Kardinál Kurt Koch pripomenul ekumenický rozmer novej evanjelizácie. "Výzva novej evanjelizácie interpeluje univerzálna Cirkev a tiež po nás žiada, aby sme pokračovali v snahe hľadať plnú jednotu kresťanov," (homília Benedikta XVI. pri vešperách, 28. júna 2010) citoval predseda Pápežskej rady pre jednotu kresťanov Svätého Otca. Koncilny dekrét o ekumenizme upozorňuje, že rozdelenie kresťanov zrejme odporuje Kristovej vôli, je pohoršením sveta a poškodzuje svätú vec hlásania evanjelia všetkému stvoreniu (Unitatis Redintegratio 1), zdôraznil švajčiarsky kardinál. Našou útechou môže byť ekumenizmus mučeníkov - v nich bl. Ján Pavol II. videl "najvýznamnejší dôkaz, že každý prvok rozdelený môže byť preklenutý a prekonaný v úplnom darovaní sa pre vec evanjelia (Ut unum sint 1). Zatiaľ čo my tu na zemi doteraz nezažívame plnosť jednoty, mučeníci v nebeskej sláve žijú v dokonalom spoločenstve, povedal kardinál Koch.

Brazílsky biskup Mons. Geraldo Lyrio Rocha poukázal na liturgiu ako základný zdroj a miesto evanjelizácie. Cirkev verí tak, ako sa modlí: Lex orandi, lex credendi, povedal birskup brazílskej diecézy Mariana a vyzdvihol umenie správne celebrovať (ars celebrandi) ako najlepší spôsob odovzdávania radostnej zvesti. Poľský kardinál Kazimierz Nycz hovoril o udelení sviatosti krstu. I v tradične katolíckom Poľsku nastala situácia, keď rodičia nechávajú pokrstiť svoje deti, pričom evidentne nie sú schopní im odovzdať vieru. Otázkou je, aký má potom takýto krst zmysel, uzavrel varšavský arcibiskup.

V prípade Albánska nemožno hovoriť o novej evanjelizácii, ale skôr o prvom hlásaní viery. Generácie Albáncov vyrástli bez toho, aby čokoľvek počuli o Bohu, tiež miestni moslimovia, ktorí majú kresťanské korene, sú otvorení kresťanskému posolstvu. Mons. Cristoforo Palmieri vo svojom vystúpení nezastieral množstvo problémov - chudoba, geografické vzdialenosti. Žatva nie je malá, ale chýbajú horliví, vzdelaní robotníci, schopní prinášať obete. Iba teraz sa zoznamujeme s koncilovými dokumentmi, preloženými do albánštiny. Nechýba krv mučeníkov (40 beatifikačných káuz čaká na svoje ukončenie pri vatikánskej Kongregácie pre kauzy svätých), ale prázdnotu vytvorenú diktatúrou môže vyplniť vaša modlitba a podpora, žiadal synodu biskup z albánskeho Rrëshenu.

Berme do rúk Sväté písmo a čítajme ho spolu s Cirkvou, vracia sa človek do raja, aby tam chodil s Bohom (Verbum Domini, 87), citoval kórejský biskup Mons. Vincent Ri Pyung-ho svätého Ambróza (a Benedikta XVI.). Od začiatku svojho episkopátu venuje každé ráno dve a pol hodiny tomu, aby sa spamäti naučil biblické čítania dennej liturgie, zveril sa biskup juhokórejskej diecézy Jeonju. Avšak sa tu zmienil jeden francúzsky biskup, napriek jeho doktorátu z biblistiky mu dvere k Písmu otvoril najskôr jeden chudobný laik. Pretože tieto veci zostávajú skryté pred múdrymi a chytrými a sú odhalené maličkým, povedal kórejský biskup a uzavrel: Keď Cirkev načúva Božiemu slovu, mala by ich - oných maličkách - mať po ruke.

Popoludní odzneli príspevky bratských delegátov vrátane metropolitu Hilariona, zástupcu moskovského patriarchátu, ktorý vyzval k úzkej spolupráci medzi kresťanmi. Takýmto spôsobom je podľa neho možné čeliť súčasným akútnym výzvam, ako je sekularizmus či ateizmus. S jeho slovami sa stotožnili aj delegáti ďalších cirkví, ako baptisti, metodisti či anglikáni, podľa ktorých je nástrojom evanjelizácie práve ekumenický imperatív. Evanjelizáciu považujú za filozofiou existencie Cirkvi a úspech ohlasovania evanjelia je podľa nich spojený s dôveryhodnosťou jeho ohlasovateľov vo svete.

Synodálni otcovia si v závere vypočuli aj svedectvo brata Aloisa, predstaveného spoločenstva Taizé, osobitného hosťa na zasadnutí. Témou jeho príhovoru bol ekumenizmus modlitby, ktorý nepodporuje povrchnú toleranciu, ale naopak, vedie k hlbokému počúvaniu a autentickému dialógu.

Svätý Otec rozhodol o vyslaní oficiálnej delegácie do Sýrie

V najbližších dňoch odcestuje do sýrskeho Damasku delegácia biskupskej synody. O rozhodnutí Svätého Otca informoval počas utorkovej popoludňajšej generálnej kongregácie štátny sekretár Tarcisio Bertone. Ako zdôraznil, cieľom návštevy je vyjadriť „bratskú solidárnosť“ Svätého Otca a celej Cirkvi sýrskemu ľudu „prostredníctvom odovzdania zbierky, na ktorú prispeli synodálni otcovia a Svätá Stolica“, ako aj vyjadrením duchovnej blízkosti „našim kresťanským bratom a sestrám“. Zároveň chce povzbudiť zodpovedných k hľadaniu takej vzájomnej dohody, ktorá bude rešpektovať práva a povinnosti všetkých, s osobitným dôrazom na to, čo predpokladá humanitárne právo. „Nemôžeme byť iba jednoducho pozorovateľmi tragédie, ktorá sa deje v Sýrii, ako to potvrdili aj synodálni otcovia vo svojich príspevkoch“ uviedol štátny sekretár.

Delegáciu tvoria: kardinál Laurent Mosengwo Pasinya, kinshaský arcibiskup; kardinál Jean-Louis Tauran, predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg; kardinál Timothy Dolan, newyorský arcibiskup; Mons. Fabio Suescun Mutis, Vojenský ordinár v Kolumbii; Mons. Joseph Nguyen Nang, phat-diemský biskup. Medzi členmi delegácie budú aj Mons. Dominique Mamberti, sekretár štátneho sekretariátu pre vzťahy so štátmi a Mons. Alberto Ortega, oficiál štátneho sekretariátu.

Svätý Otec zvolal do Ríma všetkých svojich veľvyslancov

Benedikt XVI. zvolal všetkých nunciov vo svete do Vatikánu na stretnutie, ktoré bude „reflexiou“ nad významom a funkciou diplomatických vyslancov Svätej stolice. Počas utorkového príspevku v synodálnej aule to oznámil štátny sekretár kardinál Tarcisio Bertone. Stretnutie, ktoré sa uskutoční v júni budúceho roku, je druhé svojho druhu, keďže Ján Pavol II. zvolal podobné v roku 2000. „Nepochybne“ – povedal kardinál Bertone 262 biskupom zhromaždeným vo Vatikáne – „služba pápežských veľvyslancov je v dejinách stále prítomná, kráča spolu s Cirkvou a potrebuje stálu obnovu a zlepšovanie, aby bola na úrovni, ktorú si vyžaduje súčasná doba. Z tohto dôvodu sa Svätý Otec rozhodol zvolať do Ríma všetkých nunciov, apoštolských delegátov a stálych pozorovateľov na stretnutie reflexií...“

Zdroje: RV SK / RV CZ

( TK KBS, RV SK, RV CZ; ml ) 20121017041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]